Easy travel to Morocco with Rouhg Guides / Průvodce od JOTY ulehčí cestu Marokem

Průvodce je plný barevnáých fotografií a map.

Průvodce je plný barevnáých fotografií a map.

Není to tak dávno, co brněnské nakladatelství JOTA přišlo s novým průvodcem po Maroku. Tahle severofrická země je v posledních letech velmi populární, a tak bylo jasné, že se česká verze originálu Rough Guides vydaného v roce 2013 velmi brzy objeví.

Celobarevný a ve skvělé vazbě.

Celobarevný a ve skvělé vazbě.

Ty tam jsou doby, kdy byly turistické průvodce jen svazkem vytištěných dat, v nichž se tu lépe tu hůře orientovalo. Dnešní moderní průvodci se vyznačují vysokým standardem, přesností informací a pestrou škálou doplňujících dat. Nejinak je tomu i s průvodcem Rough Guides MAROKO. Tahle cestovatelská bible je knihou, kterou si po procestování Maroka rádi zařadíte do knihovny. Je to kniha příjemná do ruky, barevná, na kvalitním papíře s vazbou, které od počátku věříte, že se nerozpadne. Používá průvodce Rough Guides od JOTY posledních deset let a musím říci, že jeich kvalita se v posledních letech zlepšuje, zejména pokud jde o kvalitu vazby. Nicméně se samozřejmě chystám otestovat i jiné známé průvodce.
Když jsem průvodce po Maorku vzal poprvé do ruky, zaujala mne nejen kvalita tisku, spousta barevných fotografií a pevná vazba, ale také logické řazení, na které jsem si velmi rychle zvykl. Celý průvodce je rozdělen na čtyři hlavní části: úvod, základní informace, samotného průvodce a souvislosti. Každá z těchto částí má pak své pododdíly.

Barevné mapy.

Barevné mapy.

Úvod tak obsahuje obecné informace seznámení s Marokem, tipy kam se podívat, vysvětlení, kdy do Maroka vyrazit. Zajímavý je také výběr autorů, zkušených cestovatelů – Daniela Jacobse a Keitha Drewa. Následují highlity Maroka v podobě kapitoly 27 míst, která nesmíte minout a pro méně zdatné cestovatele je připraveno také několik tipů, jak strávit dva dny v Marrákeši nebo Fesu, případně velký okruh Marokem a outdoorové aktivity v této zemi.

Spousta barevných fotek, které rozhodně navnadí k návštěvě Maroka.

Spousta barevných fotek, které rozhodně navnadí k návštěvě Maroka.

Základní informace jsou pak rozčleněny na 11 kapitol. Ty pojednávají zejména o tom, jak se do Maroka dostat, jak se po Maroku pohybovat, kde se je možné ubytovat. Kapitolu o jídle a pití, o médiích, svátcích a slavnostech. Jedna kapitola je také o sportu. Důležité jsou jistě řádky o kultuře a etiketě, abyste se vyhnuli trapasům a případným problémům spojeným s neznalostí náboženství a kulturních zvyklostí. Jakkoliv to zní necestovatelsky, i kapitola o nakupování se může hodit, stejně jako rodinám s dětmi řádky o nástrahách cestování s potomky. Základní cestovatelská fakta zmiňují témata jako jsou očekávané náklady, také skryté výdaje, se kterými je lepší počítat.

Kapitola o bezpečnosti a kriminalitě nevazuje na text o místní policii a díky nim si můžete udělat obrázek, jak se chovat v souvislosti s případnými obavami. Dozvíte se ale také jak je to s řízením v Maroku, připojena je například i tabulka vzdáleností, prostě informace, které se můžou hodit. Řada podobných tipů je navíc umístěna do zvýrazněného rámečku s šedým podkladem.

Plánky jsou velmi podrobné a přehledné.

Plánky jsou velmi podrobné a přehledné.

Hodně mne překvapilo velké množství krásných, přehledných a celkem podrobných map, spousta plánů měst s detaily na centra a s označenými místy služeb a očíslovanými restauracemi, bary, hotely a dalšími místy, třeba kde se dá dobře nakupovat.
Rough Guides navíc změnili hodnocení ubytování. Byla to asi jediná věc, která mi vadila. Příliš velké rozpětí u hodnocení cen ubytování. Používali i devět různých rozmezí v cenových relacích hotelů a to bylo dost matoucí. Dnes je to jinak, u každého ubytovacího zařízení ji přesná cena a tím, že je samozřejmě pravděpodobné, že cena se může změnit. Mě osobně tenhle nový systém vyhovuje více.

Kapitoly rozdělené podle barev.

Kapitoly rozdělené podle barev.

Samotný průvodce je rozčleněn na devět oblastí od severu k jihu a je velmi přehledný. Každá barevně odlišená kapitola začíná vekou fotkou a stručným obsahem. Následuje charakteristika oblasti a podrobnější osnova. Následuje výběr největších zajímavostí s odkazem na konkrétní stránky v průvodci. Velká mapa elé oblasti s vyznačenými čílsy menších map zejména měst dává jasný přehled, v které části kapitoly je můžete najít. A pak už je to opravdu klasický průvodce se všemi potřebnými informacemi o historii, dopravě, ubytování, popisem památek….
Poslední část průvodce Rough Guides Maroko od JOTY je tradične věnována souvislostem. Tedy historii, architektuře, přírodě, literatuře, hudbě. Ale k dispozici je také kapitola o ulicích a názvech, o arabštině v Maroku, o Islámu a na závěr nechybí ani slovníček a rejstřík na vyhledávání podle hesel.
Průvodce Rough Guides Maroko od vydavatelství JOTA je moderní knihou a jistě poslouží všem, kdo jej pro svoji cestu do Maroka použijí. Nicméně pokud máte nějaké zkušenosti s použitím právě tohoto průvodce napište mi na tomas@mylosthat.com nebo svoji poznámku připojte do komentářů pod článkem.

Mezi ostatním průvodci se ten po Maroku určitě neztratí.

Mezi ostatním průvodci se ten po Maroku určitě neztratí.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

50 − 47 =