Krystaly vanilinu se třpytí na usušených tobolkách ugandské valinky

Na pěstitele vanilky v Ugandě jsem narazil na svojí cestě s nevládní neziskovou organizací NaZemi. Chtěli jsme vidět sklizeň fair tradové vanilky. Upřímně ve svých třiceti letech jsem moc nevěděl, jak vlastně vanilka vypadá. A všechny mé představy byly záhy vyvráceny. Farma ve vesničce Ndali je ukryta uprostřed ugandského venkova a obklopena krásnou přírodou. Sopečná krajina s několika jezery je vysázena políčky a vesničkami. Ndali Vanilla farm  měla být  asi 40 kilometrů severeně od Kasese v městečku zvaném Rwimi. Nakonec to jsme ale museli ještě dalších 16 kilometrů do kopců projet na místních motorkách boda-boda.

Zpracovatelnu vanilky v ugandské Ndali vlastní britská rodina. Její historie je s Ugandou spjata již desítky let. Ve dvacátých letech se dědeček současných majitelů major Price vydal ve Fordu T z Káhiry na jih. Původně chtěl pěstovat čaj, v té době plodinu takřka neznámou. Země v Ndali se ukázala jako příliš alkalická a tak ji nechal ladem. Rodina o půdu přišla v sedmdesátých letech, když generál Amin vyhnal z Ugandy všechny Asiaty a Evropany. Britové ale na Ugandu zemi nezanevřeli a tak se na pozvání prezidenta Museveniho v roce 1991 zase vrátili a s půdou začal nakládat majorův syn Mark. Dnes zde hospodaří Markova neteř Lulu. Původně experimentovala s rýží, s kávou nebo s čili, než si uvědomila, že vanilka bude to pravé.

Práce s vanilkou je přitom skoro neuvěřitelná. Každá tobolka se musí i několikrát denně vzít do ruky, když se na slunci suší. Od sklizně zelezných či mírně nažloutlých vanilkových lusků až k finálnímu výrobku, může trvat až šest měsíců vysvětlila nám Kelly (na snímku 3), další Britka, která se v Ndali stará o chod farmy. Vanilka se sklízí dvakrát ročně na června a července a v prosinci a lednu. Tobolky jsou ideálně dlouhé mezi 10-20 centimetry. Když se natrhají, musejí se ponořit do vody o teplotě do 63 stupňů celsia a dva dny nechat fermentovat. Poté je čeká horké ugandské slunce a pocení ve vlněných přikrývkách v dřevěných krabicích, právě zde v továrně. Fermentace podporuje přeměnu gluko-vanilinu na vanilin. Ten krystalizuje na usušených tobolkách.

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 49 = 57