Nassfeld – úžasné lyžování v rakouských Korutanech

Lanovka Millenium-Express nad lyžařským střediskem Nassfeld v Korutanech.

Lanovka Millenium-Express nad lyžařským střediskem Nassfeld v Korutanech.

Když mě ze zamlženého Nassfeldu vyvezla lanovka na vrchol Madritsche ve skoro dvou kilometrech, zůstal jsem stát s otevřenou pusou. Okolní panoramata a rozhled na celý ski areál v Nassfeldu mě ohromil.

Pohled na údolí v Nassfeldu, v rakouských Korutanech.

Náš český průvodce Vítek, který v rakouském středisku pracuje jako instruktor lyžování již pátým rokem, prohlásil, že ani já, věčný začátečník, nemusím mít strach ze zdejších sjezdovek. Jeho slova se během dopoledne do puntíku vyplnila. Několik modrých sjezdovek a dokonce dvě červené jsem si nakonec sjel sám. A když jsme se pak potkali na obědě v chatě Kofelalm, zářil jsem jak sluníčko. Takovou lyžovačku jsem si už dlouho neužil.

Nassfeld – i pro začátečníky

V Nassfeldu je na 110 kilometrů sjezdovek. Okouzlil mě svým rázem. Jakási kotlina mezi vysokými horskými štíty byla po celé dopoledne zahalována a odkrývána dekou z mlhy. Na svazích se mezi sjezdovkami tyčily zasněžené stromy, které proti obloze vypadaly jako z pohádky. A když se vrátím ke sjezdovkám, tak mně, lyžařskému neumětelovi, vyhovovala nejen jejich rozmanitost, posazení v terénu, kvalita povrchu, pozvolný ráz i dostatečná šířka. Jen jednou jsem se málem srazil s jinou lyžařkou a to byla spíše moje chyba. Navíc se to stalo v jednom úzkém místě, kde se schází dohromady několik sjezdovek.

Nejvýše položená chata střediska Nassfeld – Kofelalm.

Nassfeld – sníh a slunce

Slunce svítilo a tak jsem si užíval perfektní sjezdy a na kopcích také báječné výhledy na okolní hory. Kdosi mi říkal, že v Nassfeldu je ze všech rakouských středisek nejvíce slunce, protože je hodně na jihu Rakouska, na hranicích s Itálií. Prý tam svítí slunce o 100 hodin déle něž v severnějších částec Alp. Navíc díky postavení kopců a sjezdovek na nich, je možné díky zvláštní aplikaci a za pomoci informačních tabulí lyžovat na sluníčku takřka celý den.

Zasněžené stromy na svazích mezi sjezdovkami, dávají středisku v Nassfeldu zvláštní ráz.

Další výhodou je velká pravděpodobnost, či možná skoro jistota, že v Nassfeldu bude sníh. “Středisko má zvláštní mikroklima. Je to “jáma”, která je díky vlivu jadranské tlakové níže skoro jistě od začátku prosince do půlky dubna pod sněhem. Samozřejmě, když je třeba zasněžujeme sjezdovky uměle,” vysvtluje Ulrike Burgstaller z NWL turismu.

Okolní panoramata svádějí k focení!

Lanovka Millenium Express je nejdelší kabinová lanovka Alp, která na svých šesti kilometrech délky překoná za 17 minut jízdy více než třináct set výškových metrů. Kromě toho jsou tu další čtyři kabiny a třeba také čtyři šestisedačky.

Lanovek je v Nassfeldu na tři desítky.

V Nassfeldu se domluvíte i česky

Na co by se také nemělo zapomínat, je skutečnost, že ve službách ať už jsou to číšníci, kuchaři, ale i lyžařsští instruktoři pracuje v Nassfeldu řada Čechů nebo Slováků. Pro mnoho návštěvníků tak padá obava z jazykové bariéry. Prostě dříve či později uslyšíte češtinu a tak se nemusíte bát, že byste se v Nassfeldu nedomluvili. Dokonce děti můžete směle svěřit právě Vítkovi, který na ně při výcviku bude mluvit česky.

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

38 + = 43