O led na Weissensee se stará 40 let, pomohl mu James Bond

Norbert Jank

Norbert Jank se stará o led na Weissensee, kde se každoročně koná závod 11 holandských měst. Pro nizozemské bruslaře je Jank celebritou.

Každý rok korutanské jezero Weissensee zamrzne. Tedy v posledních letech velmi často jen jeho polovina. “Západní konec jezera má hloubku kolem čtyř metrů, zatím co východní polovina je až sto metrů hluboká, “ vysvětluje sympatický sedmdesátník Norbert Jank a dodává: “Čtyři metry promrznou lépe než sto, proto jezero zamrzá nerovnoměrně.” A právě o tehle led se už čtyřicet let stará.

Weissensee

Weissensee je největší přírodní ledovou olochou v Evropě.

Weissensee největší přírodní ledová plocha v Evropě.

Představte si, že si obujete brusle bez mantinelů či jiných omezení jedete trasu dlouhou několik kilometrů. Prostě jen nekonečná vyjížďka navíc v kulise nádherné přírody. Tak přesně tenhle zážitek můžete zažít právě na Weissensee ledovcovém jezeře na úpatí Gailtalských Alp ležícím ve výšce 930 metrů. Se svými téměř sedmi kilometry čtverečními plochy je největším jezerem v Evropě, které zamrzá.

Bruslení na Weissensee

Bruslení na Weissensee je velký zážitek.

“Ledovým mistrem” na Weissensee!

Jank je členem pětadvacetičlenného týmu , který se stará o ledovou plochu přírodního kluziště.  O úpravu bruslařské, hokejové a rychlobruslařské dráhy. Norbert se může pyšnit titulem “eismeister”. Sám pamatuje ještě dobu, kdy jezero nebylo tak známé jako dnes. “O led na jezeře a bezpečnost bruslařů se tu starám čtyřicet let. Oficiálně pak od roku 1987, kdy se tu natáčel film s Jamesem Bondem,” vzpomíná na přelomový okamžik, kdy se o Weissensee proslavilo. Ve filmu s názvem Dech života tenkrát hrál Jamese Bonda Timothy Dalton. Příběh se odehrával v Československu, ale nenatáčel se tam. Některé scény se točily právě v Rakousku na korutanském Weissensee. “Natáčela se tu třeba scéna, kde James Bond přešel hranici z Československa do Rakouska, klouzal tehdy po zamrzlé hladině jezera při zběsilé honičce československou policií,” dodává Jank. V té době se Jank stal oficiálním eissmeisterem. “Je to příjemné a hezké tu být, narodil jsem se tu a rád tu žiju. “ říká muž s nápisem “Eismeister” na bundě. Muž kolem sedmdesátky je rád, že nemusel odejít za práci někam jinam.

Norbert Jank

Norbert Jank se stará o led na Weissensee.

Kluziště plné Nizozemců

Díky Jamesi Bondovi se pro  Weissensee otevřela cesta pro další akce, místo začalo být také turisticky atraktivnější.  S jezerem i regionem se seznámilo velké množství lidí. “Holanďané, kde je bruslení velmi oblíbeným sportem, když viděli ten film, hned zareagovali. Bruslení na jezeře začali hodně využívat. Bruslařšké závody na kanálech v jejich zemi totiž již řadu let znemožňuje oteplování. Prostě nemrzne dost na to, aby kanály pokral dostatečný led,” vysvětlil mi Jank.
Už více než čtvrt století tak Nizozemci pořádají na Weissensee festival bruslení. Jsou tu nejrůznější typy závodů na pětadvacet, padesát i sto kilometrů. Závodit mohou děti, družstva, rodiny. Rakouské zamrzlé jezero si prostě Nizozemci velmi oblíbili.

Obří brusle u Weissensee

Obří brusle u Weissensee symbolizuje bruslařský festival Holanďanů

Holandský závod na rakouské ledové ploše

Zlatým finále holandského víkendu na Weissensee je vždycky v neděli alternativní závod na přes 11 měst, který dokonce přenáší holandská televize. Zájem o tuhle kratochvíli navíc rok od roku stoupá. Po filmu s Bondem přijelo do Korutan několik stovek bruslařských nadšenců z Holandska. v minulých letech jich bylo už šest tisíc a zájem stále stoupá.
Nutno říct, že Norberta Janka tu mají v dobrém smyslu slova za maskota a celebritu od jezera. Během mého rozhovoru se několikrát odešel fotografovat s různými holandskými bruslařskými týmy. “Je příjemné být se všemi těmi lidmi a vědět, že si vaší práce váží,” usmívá se.

Zamrzlé Weissensee

Zamrzlé Weissensee je pro projížďky na bruslích krásným místem uprostřed hor.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

63 − = 61