Vietnamské Mui Ne je rájem surfařů i lenochů

Vietnamské městečko Mui Ne je rájem surfařů.

Vietnamské městečko Mui Ne je rájem surfařů.

Už vás omrzelo cestování za mořem do Chorvatska, Španělska, na Kanárské ostrovy a nebo do Karibiku? Jste sportovněji založení, rádi surfujete, kitujete? Nabídnu vám místo, které ve srovnání se známými letovisky jistě obstojí a navíc je možné jeho návštěvu spojit s dobrodružnou cestou. Řeč je o jihovietnamském Mui Ne.

Procházky po pláži. Proč ne?

Procházky po pláži. Proč ne?

Vietnam čím dál více láká cestovatele ale i běžné turisty. Je to exotická země s bohatou historií, nepřeberným množství krásných míst, vstřícnými lidmi a poslouží vám, i když se rozhodnete jen lenošit na pláži. Kilometry bílého písku na pobřeží Jihočínského moře, často zastíněné palmami nabízí nejen klid a lenošení, ale i aktivní odpočinek.

Rybí trh v nedalekém Phan Tietu. Asijská exotika.

Rybí trh v nedalekém Phan Tietu. Asijská exotika.

Donedávna opuštěná rybářská vesnice, která nezajímala ani místní, natož pak zahraniční turisty se v posledních letech proměnila v dobře fungují letovisko. Deset kilometrů dlouhá pláž, je poseta kvalitními hotely s plným servisem, ale také ubytování střední třídy a či prostými pokoji pouze pro přespání.

Lenošení na pláži. I to je program pro méně spotovně založené v Mui Ne.

Lenošení na pláži. I to je program pro méně spotovně založené v Mui Ne.

Přestože si místo oblíbila ruská klientela, a budete muset vydržet azbuku i ruštinu, která tu zaznívá asi častěji než třeba angličtina, nenechte se otrávit. Místo má mnohem větší potenciál než by se mohlo zdát.
Slunění se na pláži se vám bude líbit, také koupání v tyrkysově modré, průzračné vodě, i když není zrovna klidná. Místo má zvláštní klima, které způsobuje, že je zde většinou krásné počasí, ale poměrně větrno. Pláže jsou chráněny před větrem, který dělá pobřeží atrktivní i pro surfaře.

Kitesurfing potřebuje vítr a vlny. A ty tu rozhodně mají.

Kitesurfing potřebuje vítr a vlny. A ty tu rozhodně mají.

Pokud se tedy přece jen nechcete pouze válet, ale opálit se třeba při nějaké aktivitě, můžete zkusit windsurfing nebo stále oblíbenější kitesurfing, kdy vás místo plachty pohání malý padák.  A je to často pěkný šupec! Škol kitesurfingu jsou v Mui Ne desítky, je tedy rozhodně z čeho vybírat. Kromě koupání a aktivit na pláži se můžete vydat i k nedalekým písečným dunám, které jsou věrnou přírodní kopií saharské krajiny. Písek má nádech červené barvy a skutečně se budete cítit jako na poušti. Oblíbenou činností je “sáňkování” na dunách. Jen zvažte dobu, kdy “poušť” navštívit, v prvé poledne by se vám z rozpáleného písku mohli na nohou udělat puchýře. Další zajímavostí je 49 metrů dlouhá socha ležícího Buddy nacházející se na hoře Ta Cu, významném místním poutním místě. Na horu se můžete vydat po svých, trvá to asi dvě hodiny, nebo zapalatíte zpáteční jízdenku a necháte se nahoru i dolů dopravit lanovkou.

Rabáři z Phan Thiet.

Rabáři z Phan Thiet.

Nahlédnout do běžného života obyčejných Vietnamců můžete v nedalekém městečku Pan Thiet. Ve městě vzdáleném od pláží asi jedenáct kilometrů se pravidelně konají trhy. Vidět, jak rybáři na barevných bárkách přivážejí lodi k tržišti, ženy se pak u jednotlivých prodejců přetahují o úlovky, aby získaly ty nejlepší ryby je nevšední zážitek. V té chvíli, úplně zapomenou, že je mezi nimi “bílý vetřelec”.

Kulaté rybářské loďky.

Kulaté rybářské loďky.

Krátkou procházkou se dostanete až na pobřeží, kde zase jiní rybáři, tentokrát v kulatých proutěných koších vyplovají na moře lovit ryby. Také oni vybírají své úlovky ze sítí, ženy pečlivě stahují krabům klepeta gumičkami a spěchají s nimi na tržiště, ještě udělat nějaký obchod.  I takové zážitky si můžete přivézt z původně ryze odpočinkové dovolené, a dalo by se pokračovat. Vietnam je totiž zemí netušených možností.

Na grilu si můžete dát třeba čerstvého žraloka.

Na grilu si můžete dát třeba čerstvého žraloka.

Je libo čerstvého žraloka?
Večer se silnice podél pláže v Mui Ne promění v promenádu, připomínající procházku akvarijní výstavou. I ty nejmenší restaurace přímo na pláži nabízejí nejen živé ryby, ale i jiné mořské živočichy. A tak můžete ochutnat obří langusty, nádherné humry, několik druhů krevet, barakudy, mušle a řadu dalších mořských ryb. A vše je čerstvé. Stačí jen ukázat do akvária nebo zaledované ryby na pultě vedle grilu. Skutečně velký steak ze žraloka  za pár korun vám jistě bude chutnat.

Průvodce pro cesty po Vietnamu a okolních zemích můžete najít na stránkách Lonely Planet.


You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek majo napsal:

    bratu tak prave som na tej tvojej azurovej plazi. bud si farboslepy alebo ta niekto plati a v zivote si tu nebol. voda je kalna a ja len dufam ze je to pieskom. vsetci “miestny” biely mi potvrdili ze je to normalna farba.
    mily domaci su asi nasi uzasny smelinary z pred hotela kyjev v 92-om. na 10 tychto dementov pripada jedna mila pani v zastrcenych potravinach.
    promenada je nieco medzi prechadzkku lunikom 9 a obycajnou dedinou kde su na jednej strane 4 a 5 hviezdickove rezorty ale to nie neprerusovane. po 2 dnoch zatial tolko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 4 =