S krokodýlem na kole? Na Caye Caulker v Belize, žádný problém.
Seděl jsem na zápraží svojí cabaně a díval se, jak se asi metr ode mne perou dva půlmetroví leguáni. Vůbec si mě nevšímali a rvali se jak malí kluci. Zjevně byli zvyklí. Zvedl jsem se a šel se vykoupat. Za poslední hodinu už potřetí. Nejsem žádný vodomil, ale když máte Karibik pár metrů od postele, nemůžete jinak. Bylo teprve půl sedmé ráno a já měl pobřeží ostrova Caye Caulker v Belize jen pro sebe.
Sbalil jsem foťák a vydal se na obchůzku, příroda v Belize totiž opravdu stojí za to. Vždyť státem chráněné přírodní rezervace zabírají v Belize skoro polovinu celého území a to jak na zemi, tak na moři. A netrvalo dlouho a další rána. Prázdnou ulicí se ke mně blížil chlapík na kole a cosi divného držel v ruce. Až ke mně přijel blíž, pochopil jsem, že ta divná věc je asi metrový krokodýl. Ne pes. Ani kočka. Žádný domácí mazlíček. Opravdický krokodýl!
„Našel jsem ho na jižní části ostrova a vezu jej na sever, tam vloni kousek ostrova doslova “uřízl” hurikán a tak se tam krokodýlům daří lépe. Neotravují je žádní lidé, ani místní, ani turisti,“ vysvětlil mi chlapík neurčitého věku nesrozumitelnou kreolštinou. Byl jsem na cestě po střední Americe už osmý týden a v Belize zhruba pět dní a přesto, že se anglicky domluvím a španělsky více méně taky, rozuměl jsem mu každé sedmé slovo. Kreolština je řeč, která sice vychází z angličtiny, ale zní jako namíchaná se španělštinou a dalšími jazyky. Několik dní mi třeba trvalo, než jsem pochopil, že Yaman, jak na mě místní pořád pokřikovali, znamená anglické Hey, man.
Ale zpět k historce s krokodýlem. I když se může zdát divné, že se chlapík vydal na cestu přes celý ostrov na kole, není to žádný problém, Caye Caulker má na délku asi osm kilometrů a tak se dá bez problémů pěšky obejít zhruba za dvě a půl hodiny. A přitom i takový trpaslík má vlastní letiště.