S krokodýlem na kole? Na Caye Caulker v Belize, žádný problém.

Belize_lode_zapad_slunce_002

Západ slunce z Caye Caulker, jednoho z ostrovů u pobřeží Belize.

Seděl jsem na zápraží svojí cabaně a díval se, jak se asi metr ode mne perou dva půlmetroví leguáni. Vůbec si mě nevšímali a rvali se jak malí kluci. Zjevně byli zvyklí. Zvedl jsem se a šel se vykoupat. Za poslední hodinu už potřetí. Nejsem žádný vodomil, ale když máte Karibik pár metrů od postele, nemůžete jinak. Bylo teprve půl sedmé ráno a já měl pobřeží ostrova Caye Caulker v Belize jen pro sebe.

002_Belize_leguaniSbalil jsem foťák a vydal se na obchůzku, příroda v Belize totiž opravdu stojí za to. Vždyť státem chráněné přírodní rezervace zabírají v Belize skoro polovinu celého území a to jak na zemi, tak na moři. A netrvalo dlouho a další rána. Prázdnou ulicí se ke mně blížil chlapík na kole a cosi divného držel v ruce. Až ke mně přijel blíž, pochopil jsem, že ta divná věc je asi metrový krokodýl. Ne pes. Ani kočka. Žádný domácí mazlíček. Opravdický krokodýl!Belize_krokodyl_4
„Našel jsem ho na jižní části ostrova a vezu jej na sever, tam vloni kousek ostrova doslova “uřízl” hurikán a tak se tam krokodýlům daří lépe. Neotravují je žádní lidé, ani místní, ani turisti,“ vysvětlil mi chlapík neurčitého věku nesrozumitelnou kreolštinou. Belize_krokodyl_5Byl jsem na cestě po střední Americe už osmý týden a v Belize zhruba pět dní a přesto, že se anglicky domluvím a španělsky více méně taky, rozuměl jsem mu každé sedmé slovo. Kreolština je řeč, která sice vychází z angličtiny, ale zní jako namíchaná se španělštinou a dalšími jazyky. Několik dní mi třeba trvalo, než jsem pochopil, že Yaman, jak na mě místní pořád pokřikovali, znamená anglické Hey, man.
Ale zpět k historce s krokodýlem. I když se může zdát divné, že se chlapík vydal na cestu přes celý ostrov na kole, není to žádný problém, Caye Caulker má na délku asi osm kilometrů a tak se dá bez problémů pěšky obejít zhruba za dvě a půl hodiny. A přitom i takový trpaslík má vlastní letiště.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + = 20