Davos v zimě láká turisty už 150 let

 

Kopce nad Davosem se tyčí vysoko, přestože Davos je nejvýše položeným městem v Evropě (1560 m.n.m.) hora Schwarzhorn se tyčí do více než tří tisíc metrů.

Kopce nad Davosem se tyčí vysoko. Hora Schwarzhorn až do více než tří tisíc metrů.

Davos, dnes známý jako nejvýše položené město v Evropě, také místo setkání světových politiků, intelektuálů, podnikatelů a dalších významných osobností na Světovém ekonomikém fóru bylo přes 150 lety objeveno také pro milovníky zimních sportů a zimy na horách vůbec.

Davos je nejvýše položeným městem v Evropě, v 1560 m.n.m.

Davos je nejvýše položeným městem v Evropě, v 1560 m.n.m.

Legenda říká tolik. Až do 8. února 1865 byl Davos známý jako letní horské středisko s blahodárnými účinky na dýchací ůstrojí pacientů.  V zimě se sem ale nejezdilo. Důvodů bylo několik. Nebylo to do té doby zvykem. Davos nebyl na turisty v zimě vůbec připraven, nebyly tu například vytápěné pokoje v hotelích. A dostat se do Davosu v zimě, kdy sem ještě nevedla železnice, bylo vskutku zdlouhavé a pro pacienty navíc velmi náročné.

Okolní kopečky jsou překrásné.

Okolní kopečky jsou překrásné.

V ten zimní únorový den se ale před radnicí v Davosu objevili dva úplně cizí lidé. Dr. Friedrich Unger a Hugo Richter z Německa dorazili s nadějí, že zdejší alpský vzduch má stejné účinky v zimě jako v létě a pomůže jim se uzdravit. Narazili však na jiné problémy, například na to, že se nemají kde ubytovat. “Na radnici sice byly nějaké pokoje, ale bez vytápění. A podobně to bylo také v místních hotelech, nakonec je vzali do saní a odvezli do hotelu Strela, kde čtyři vytápěné pokoje byly,” říká Nuot A. Leitha z místní turistické kanceláře.

Přestože pacienti byli velmi oslabeni k úžasu místních lidí začali ihned s léčbou na provizorních postelích postavených ze saní a desek. A opravdu, léčebné účinky davoského vzduchu se potvrdili a oba muži se začali uzdravovat. Léčba se rychle ukázala jako úspěšná a oba se brzy vrátili do práce, ale ne už zpět do Německa.

Podvečerní Davos a Turmhotel Victoria.

Podvečerní Davos a Turmhotel Victoria.

Dr. Friedrich Unger pracoval jako lékař v Davosu více než 20 let a Hugo Richter? Ten se v Davosu oženil s Magdalenou Michel a převzal vedení Strela Guest House. Netrvalo však dlouho než se vrátil ke své profesi vydavatele. Od roku 1872 začal v Davosu v tomto oboru podnikat a později dokonce vydávat dvoje noviny Davoser Blatter a Davoser Wochenblatt.

Právě v Davosu se za několik dní sejde další Světové ekonomické fórum.

Právě v Davosu se za několik dní sejde další Světové ekonomické fórum.

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

98 − 97 =