Sunrises and ski safari in Voralberg, Austria / Vorarlberské východy slunce a lyžařské safari

Freerider v Zürsu, Arlbersko. Foto Josef Mallaun/Vorarlberg Tourismus

Freerider v Zürsu, Arlbersko. Foto Josef Mallaun/Vorarlberg Tourismus

(EN) Do you know what is Montafon totale? The early morning rally for adventurous skiers.  They can experience an unforgettable 36km long and 8,000m in altitude loss/gain ride and enjoy the gorgeous view of Alps in a sunrise. For freeriders and open-terrain skiers are prepared various skisafaris. This and a lot more you can find in Vorarlberg, Alps, Austria.

(CZ) Víte co je Montafon totale? To je převýšení osm tisíc metrů, šestatřicet kilometrů sjezdů a hlavně raní lyžování za východ slunce na vrcholcích vorarlberských Alp. To vše v jeden den. Nejzápadnější část Rakouska na hranicích s Německem, Švýcarskem a Lichtenštejnskem nabízí spoustu aktivit, Montafon Totale je jen jednou z nich.

Takhle vypadá lyžovačka v ranním slunci - Nova Exklisiv. Foto: Michael Junginger/Vorarlberg Tourismus

Takhle vypadá lyžovačka v ranním slunci – Nova Exklisiv. Foto: Michael Junginger/Vorarlberg Tourismus

Být první na sjezdovce, to je skvělý zážitek. Udělat do čerstvého a krásně urolbovaného manšestru první obloučky se nepovede každému. A ty výhledy, když se i počasí vydaří. Ve Vorarlbersku je několik středisek, které tuhle možnost nabízejí. Již zmíněný Montafon totale začíná již v 7 hodin ráno. Jen o dvacet minut později se k podobné akci rozjíždějí lanovky na Nova Exklusiv a Hochjoch Totale. Tyhle akce jsou ale trochu masivnější pro 80-100 lidí současně. Všechny tři ranní výlety však  samozřejmě zahrnují opulentní snídani na horské chatě.

Díky poloze země na severním okraji Alp mívá obvykle všech šest vorarlberských oblastí zimních sportů vždy dostatek přírodního sněhu. Dvě třetiny země leží v nadmořské výšce nad 1000 metrů. Mnoho lyžařských oblastí se rozprostírá v nadmořských výškách od 1400 do 2400 metrů. To znamená dostek vyžití na lyžích, k dispozici jsou široké sjezdovky od mírných až po velmi náročné.

Lanovky na východ slunce vyjíždějí někdy i sedm hodin ráno. Foto: Ludwig Berchtold/Vorarlberg Tourismus

Lanovky na východ slunce vyjíždějí někdy i sedm hodin ráno. Foto: Ludwig Berchtold/Vorarlberg Tourismus

Všude je taky dost svahů ve volném terénu, zejména pak na Arlbergu. Však zde má také lyžování na panenských svazích s prachovým sněhem velmi dlouhou tradici Tady se mu říká lyžařské safari.
V malých skupinkách máte možnost s místním lyžařským průvodcem vyzkoušet ty nejkrásnější svahy s hlubokým sněhem ve vysokohorském prostoru Vorarlberska. “Čekají vás perfektní a nekonečně dlouhé sjezdy v panenském prašanu na svazích, které by vám bez profesionálního doprovodu zůstaly skryty,” poodkrývá pozadí dobrodružných výletů Andrea Masal z vorarlberské turistické kanceláře.

Nekonečné sjezdy v panenském prašanu. Foto Foto: Josef Mallaun Junginger/Vorarlberg Tourismus

Nekonečné sjezdy v panenském prašanu. Foto Foto: Josef Mallaun Junginger/Vorarlberg Tourismus

Například okruh Silvretta zavede milovníky netradičního lyžování z Montafonu do sousedního údolí Paznauntal v Tyrolsku. Trasa Madrisa je technicky nenáročná jednodenní túra na lyžích, která vede ze střediska Garnellen v Montafonu do Švýcarska a zpět. “Během tohoto zhruba sedmihodinového lyžařského výletu absolvují lyžaři a snowboardisté fantastické sjezdy na svazích různých stupňů obtížnosti v neuvěřitelně krásném vysokohorském prostředí,” dodala Masal. Účastníci túry potřebují kromě skipasu také bezpečnostní vybavení, jako chránič páteř, samozřejmě helmu a další doplňky, které si můžete na mísět půjčit.

Free ride v Kleinwalsertalu. Foto: Alex Rochau/Vorarlberg Tourismus

Free ride v Kleinwalsertalu. Foto: Alex Rochau/Vorarlberg Tourismus

Lyžařské safari v Kleinwalsertalu je možné uspořádat i ve verzi jeden an jednoho, tedy návštěvník a průvodce. Cena zahrnuje výjezdy lanovkami, přepravu sněžnými skútry a taxíky, výstupy na vrcholy hor a fantastické nekonečně dlouhé sjezdy: jednou do Bregenzského lesa a na závěr nazpět do Kleinwalsertalu.
Prostor je ale také pro další “sněhové” aktivity. Horští průvodci doprovázejí lyžaře, skialpinisty nebo chodce na sněžnicích ve volném terénu na vrcholy hor nebo rovnou napříč celým Vorarlberskem. Nová nabídka, která spojuje zimní pěší turistiku s kulinářskými požitky to je zimní putování za dobrým jídlem v Bregenzském lese. Jsou to hned čtyři různé celodenní pěší výlety nádhernou přírodou, při kterých se zastavujete v různých restaruacích a horských chatách a dopřáváte si místní dobroty. Prvním jídlem je snídaně, poté oběd a na závěr odpolední svačina s moučníkem. Zájemci mají možnost výběru ze čtyř tras.

Zimní putování Bregenzkým lesem. Foto: Ludwig Berchtold/Vorarlberg Tourismus

Zimní putování Bregenzkým lesem. Foto: Ludwig Berchtold/Vorarlberg Tourismus

Za zvážení určitě stojí třiídenní putování Bregenzským lesem. V tiché a poetické zimní krajině si zvolíte vlastní tempo a vzhledem k tomu, že denní dávka “procházky” je od dvou do čtyř hodin, je to nabídka vhodná i pro rodiče s dětmi. Tenhle skvělý výlet můžete vyzkoušet až do 2. dubna. V ceně jsou čtyři noci ve 3 až 4 hvězdičkových hotele s polopenzí. Takže nic náročného.
Biosférický park Großes Walsertal můžete prozkoumat na sněžnicích. Účastníci se za doprovodu průvodce vydávají do lůna tichého zimního světa. A jakmile se dostaví pocit hladu, čemuž se při pohybu na zdravém zimním vzduchu nelze divit, honem rychle za regionálními lahůdkami do nejbližšího hostince. Čeká vás oběd o 4 chodech.

Výlet na sněžnicích? Za slunečného dne, skvělý zážitek. Foto: Ludwig Berchtold/Vorarlberg Tourismus

Výlet na sněžnicích? Za slunečného dne, skvělý zážitek. Foto: Ludwig Berchtold/Vorarlberg Tourismus

Vorarlbersko, i přesto, že je nejzápadnějším rakouským regionem je z Prahy dosažitelné za šest hodin z Brna je třeba připočíst další dvě hodiny, to když bude D1 v pohodě. Z Prahy do zemského hlavního města Bregenzu se lze osobním vozem dostat nejlépe a nejrychleji po dálnici Praha – Mnichov – Memmingen.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

32 − = 24