New cable cars in Sexten Dolomites / Nové lanovky spojily střediska v Sextenských Dolomitech

Nové lanovky propojily dvě menší střediska v Jižním Tyrolsku. Foto: Suedtirol marketing gesellschaft

Nové lanovky propojily dvě menší střediska v Jižním Tyrolsku Helm a Rotwand. Foto: Tschurtschenthaler Christian

(EN) Two new cable cars connect the ski resorts Helm and Rotwand in Sexten Dolomites, South Tyrol, Austria. Thank to it skiers can see the wonderful view of Three Peaks (Drei Zinnen) from a central place called Stiergarten.

(CZ) Naprostou novinkou a jednou z největších investic v Alpách v této sezoně se mohou pyšnit Sextenské Dolomity v Jižním Tyrolsku! Díky dvěma novým lanovkám, které propojily menší střediska Helm a Rotwand v údolí Hochpustertal vznikl nový, větší areál s krásnými výhledy na zubaté hřebeny italských Dolomit. Investice za sedmadvacet milionů eur nabízí nyní až pětikilometrové sjezdovky a mimo jiné na spojnici obou středisek v místě zvaném Stiergarten na jižním svahu hřebene Helmu výhled na kulisu, která nemá v Alpách obdoby.

Lyžaři jsou tu v klidu. Ty výhledy! Foto: Tschurtschenthaler Christian

Lyžaři jsou tu v klidu. Ty výhledy! Foto: Tschurtschenthaler Christian

Právě ze Stiergartenu totiž za dobrého počasí totiž zahlédnete i dechberoucí vrcholky skalního masívu Drei Zinnen, který patří mezi symboly italských Dolomit. Právě tady vyrostly nové moc pěkné tratě Stiergarten a Drei Zinnen klikatící se pozvolna prostornými lesními průseky. Celý areál nabízí dostatek sjezdů nejen pro zdatnější lyžaře, problém nebudou mít ani malý začínající lyžaři. 
Sjezdovka Stiergarten měří 1,4 km a míří do městečka Sexten.

Zasněžené lesy dávají celému areálu krásný nádech. Foto: Tschurtschenthaler Christian

Zasněžené lesy dávají celému areálu krásný nádech. Foto: Tschurtschenthaler Christian

Po lehčím a vyhlídkovém úvodu přijde svižnější sjezd zakončený ostřejší částí, která končí u mezistanice stejnojmenné kabinky. Sjezdovka Drei Zinnen je 2,5 kilometrů dlouhá červená a nabízí krásné výhledy na hlavní hřeben Sextenských Dolomit. Nahoru se dostanete osmimístnou pohodlnou kabinou. Dohromady teď ve spojeném areálu můžtete využít až pětačtyřicet 
Spojený areál nyní nabízí pěkných 45 km. Hochpustertal však nabízí mnohem více, celkem sedm lyžařských středisek s celkově 90 kilometry sjezdovek. Za zmínku tak jistě stojí i lyžování v Haunoldu, malém příjemném středisku nad městečkem Innichen.

Zastavte se v městečku Innichen. Mají tu Skikrossové závody i bezvadný špek! Foto: Tschurtschenthaler Christian

Zastavte se v městečku Innichen. Mají tu Skikrossové závody i bezvadný špek! Foto: Tschurtschenthaler Christian

V prosinci se sem každoročně sjedou nejlepší skikorsaři, na závody světového poháru. Tomáš Kraus, náš nejlepší skikrosař a dvojnásobný mistr světa v téhle disciplíně má zdejší atmosféru velmi rád. Celé údolí je jako stvořené pro rodiny s dětmi, sjzedovky mají kolem pěti kilometrů a většinou končí u hotelů a penzionů. Noční život je spíše klidný.Ve Vierschachu 
přímo pod střediskem Helm přes léto vyrostla nová stanice vlaku, kterým se dostanete velmi rychle na  jihotyrolskou lyžařskou jedničku – Kronplatz.

Hurá na sobí projížďku na saních!

Sobi z Finska? V Jižním tyrolsku běžná věc. Foto: Tschurtschenthaler Christian

Sobi z Finska? V Jižním tyrolsku běžná věc. Foto: Tschurtschenthaler Christian

Kdo nelyžuje nebo toho má po pár dnech už dost, nemusí klesat na mysli. V městečkách Sexten, Innichen a Toblach je šest sáňkařských drah a celý Hochpustertal protíná na dvě stě kilometrů běžkařských tras V Sextenu se dá navíc běhat i večer, mají tu kilometr dlouhou osvětlenou trať. Na co jistě děti nikdy nezpomenou, když je vezmete na projíž’dku sáněmi taženými opravdickými soby! Sobí spřežení postává pod lyžařskými tratěmi Rotwandu. Seppl, Rudolf, Rosi, Valentina, Äni, Spillo, Sijuscha tak se jmenují tahouni, kteří pocházejí z Finska.

Jízda na soních je perfektním zážitkem. Foto: Tschurtschenthaler Christian

Jízda na soních je perfektním zážitkem. Foto: Tschurtschenthaler Christian

Děti je budou milovat, pro jejich bezprostřednost. Občas prý dokonce zabloudí na sjezdovku. Soby tu do saní zapřahají každý den kormě pondělka od 14 do 15.30. Pokud se neposkojíte s běžnými, leč nádehrnými výhledy na okolní vrcholky Dolomit, zkuste panoramatickou lyžařskou túru – Giro delle Cime. Z Helmu se dostanete do údolí Val Grande, odkud vás skibus odveze zpět do Rotwandu.

Dobroty z kurníku

Hospoda Hennstoll, jednoduše Kurník, přímo na svahu.

Hospoda Hennstoll, jednoduše Kurník, přímo na svahu.

Někdo to už zkusil, jiný o tom jen slyšel, ale jisté je, že jídlo v Jižním Tyrolsku je naprosto perfektní! Dobře se najíte opravdu kdekoliv. Takže když mezi Helmem a Rotwandem na dojezdu sjezdovky Signaue vstoupíte do “Kurníku”,  dřevěnice s názvem Hennstall, nebudete litovat. Nezklame vás ani moderní samoobslužná restaurace Helm s panoramatickými výhledy. 
Jestli máte rádi těstoviny, ale mluvím to těch opravdových, domácích,  tak navštivte na sjezdovce v Innichenu na restauraci Jora. Občas tu pořádají “Pasta on the rocks”, kdy hostům naservírují šest různých druhů těstovin. 
Ale ať si v Jižním Tyrolsku objednáte z jídelníčku cokoliv, neprohloupíte.

Jihotyrolské špekové knedlíky, jsou skutečnou pochoutkou!

Jihotyrolské špekové knedlíky, jsou skutečnou pochoutkou!

Zdejší kuchaři umějí nejlepší špekové knedlíky – jen si na ěn prosím neberte příbor, ale jezdte je lžící – místní říkají, že je to jako byste krájeli kuchařovo srdce! Každopádně ochutnejte místní specialitu Schlutzkrapfen – taštičky plněné špenátem, ricottou a bohatě zalité máslem. Určitě vyzkoušejte Shüttelbrot, tvrdý jihotyrolský chleba a samozřejmě trhanec, na kousky natrhané a  lívance s 

Shüttelbrot nevypadá moc chutně, ale při čekání na polévku si na něm smlsnete.

Shüttelbrot nevypadá moc chutně, ale při čekání na polévku si na něm smlsnete.

mermeládou, ovocem a šlehačkou. Pokud se chcete o jihotyrolském jídle i něco dozvědět navštivte prodejnu spoleřnosti SenfterInnichenu. Jeden z největších producentů jihotyrolského špeku, zde má krásnou prodejnu Avšak s naším špekem má ten místní pramálo společného. Je sladší než severské uzené šunky, ale voňavější než syrové šunky ze Středozemí. Vakuovaným kouskem špeku nebo sýrtem Stelvio jistě doma někoho potěšíte.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 5 =