Hodnocení drážďanských vánočních štol připomíná porotu při krasobruslení

Stollenpruefung

Odborná porota hodnotí drážďanské vánoční štoly při veřejné zkoušce. Foto: ©Schutzverband Dresdner Stollen

Stollensiegel_quer

Foto: ©Schutzverband Dresdner Stollen

Neuvěřitelné 3 miliony kousků tradiční drážďanské vánoční štoly, prodávané po celém světě pod evropským chráněným zeměpisným označením Dresdner Christstollen® se v minulém roce dostalo k zákazníkům. Ochranný svaz Schutzverband Dresdner Stollen vydal přesně tolik zlatých pečetí se Zlatým jezdcem, představujícím saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného. Pečeť přitom může mít jen skutečná drážďanská štola, kterou smí péct zhruba jen 130 cukrářů a pekařů z Drážďan a okolí. Ochraný svaz i přesto každoročně před novou sezónou kontroluje, zda vydaná povolení užívají pekaři a cukráři oprávněně při tzv. »Stollenprüfung«, tedy zkoušce pravých drážďanských štol.

Upéct skutečně nefalšovanou drážďanskou štolu totiž vyžaduje důsledné dodržování přísných požadavků na složení a kvalitu ingrediencí. Mimo jiné se u vnějšku hodnotí tvar i podoba cukrového posypu, uvnitř je pak důležitá barva ale i rozložení hrozinek, které musí mít pokud možno pravidelné rozestupy. Celkem je kontrolováno pět kategorií. Nejdůležitější  jsou samozřejmě chuť, vůně a vzhled štoly. Chuť musí být příjemně máslová, důležitý je i pocit při zakousnutí se do štoly. Jednotlivé přísady se nesmí rušit, ale musejí splývat v jeden celek. Vůně musí být vyvážená a cítit musí být jak máslová, tak i ovocná složka.

Zkouška trvá 12 dní a dvanáctičlenná porota okuít desítky anonymních vzorků, nakoupených bez vědomí pekařů přímo v obchodech s běžnými zákazníky. Každou šotlu smí porotci ohodnotit nejvíce  20 body. Vzhledem k tomu, že body mohou přidělovat i v desetinách, připomíná občas  hodnocení udělování bodů při krasobruslení. Jeden z dvanácti hodnotitelských dní bývá veřejný.

Štolová dívka pro rok 2014 Luise Fischer.

Štolová dívka pro rok 2014 Luise Fischer. Foto: ©Schutzverband Dresdner Stollen

Letos se tato veřejná zkouška vánočních štol odehraje v pátek 7. listopadu v nákupní pasáži Altmarktgalerie v Drážďanech.

Tady čeká první důležité vystoupení také sedmnáctiletou Luise Fischer, která byla letos zvolena “štolovou dívkou” a pro kterou to bude jedno z prvních důležitých veřejných vystoupení. Luise se učí cukrářkou pekárně a cukrárně Hinkel v drážďanské čtvrti Niederseidlitz a současně studuje druhéhý ročník Odborného vzdělávacího střediska pro výživu a zemědělství.

 

 

 

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 1 =