Vánoční trhy ve Vídni – oblíbená klasika s nenapodobitelnou atmosférou

Stylový hrneček dostanete na každém trhu, ale ten z Muzea Quartier bývá ještě navíc originální.

Stylový hrneček dostanete na každém trhu, ale ten z Muzea Quartier bývá ještě navíc originální.

Tisíce lidí před vánoci vyráží do Vídně na vánoční trhy a dělají dobře.Vídeň se dá navštívit vlastně kdykoliv a jsem přesvědčený, že nikdy nebudete zklamaní. Ale Vánoce a konec roku to je čas, kdy má Vídeň ještě krásnější atmosféru. Asi je to tím, že spousta lidí je o Vánocích naměkko a taky proto, že Vídeňáci se v tomhle čase nevydávají do ulic města, jen aby se někde hnali za sháněním dárků, ale prostě si jdou večer poklábosit.

Výzdoba vídeňských ulic o Vánocích někdy bere dech.

Výzdoba vídeňských ulic o Vánocích někdy bere dech.

A tak na tržištích, kterých je po městě nepočítaně potkáte skupinky místních, jak se baví a rádi vás vezmou mezi sebe, když si koupíte do stylového hrníčku punč. Přitom čím menší a zapadlejší trh, tím lepší. Připravil jsem pro Vás přehlídku několika míst, kde se vám bude určitě líbit. Na trh před Vídeňskou radnicí na chvilku zapomeneme. Ano je nejznámější a to je právě to. Když sem dorazíte, budete jedni z mnoha tisíců lidí, co měli stejný nápad. Přitom po městě je řada míst, kde si vánoční atmosféru budete moci užít ve větším klidu.

Hrnky na punč jsou skvělé suvenýry, nebo je prostě vrátíte. Jak je vidět ve Vídni se snaží zvyšovat zájem opunč všemi způsoby.

Ve Vídni se snaží zvyšovat zájem o punč všemi způsoby.

Spittelberg, vesnice v centru Vídně

Tohle je trh s atmosférou. Asi tu nekoupíte všechny ty cetky, co na ostatních profláknutých trzích, ale když se ponoříte do uliček mezi Burggasse a Mariahilfestrasse, nebudete litovat. Právě tady si po chvilce budete připadat jako na venkově. Mezi domy jsou nejen malé parčíky, ale také prostory pro restaurační zahrádky, ve stáncích se prodává hlavně originální zboží, které můžete směle přivézt domů jako netradiční dárek. Letos zde poprvé bude Vánoční poštovní úřad s vlastní spittelbergskou vánoční poštovní známkou.

Silný raclette sýr z hor s bramborami přijde vhod, obzvlášť, když pijete od časného rána.

Silný raclette sýr z hor s bramborami přijde vhod, obzvlášť, když pijete od časného rána.

Ale hlavně všude voní svařené víno, punč a občas i nějaká doborta v podobě raclett sýra nebo obyčejné, pěkně propečené klobásy. Pak už jen stačí stoupnout si k některému ze stolečků nebo se posadit na schody u nejbližsího domu a je to tam. Atmosféra váš pohltí.

Na kopečku to vůbec není špatné

Obyčejný chleba se sádlem a cibulí. To je zázrak.

Obyčejný chleba se sádlem a cibulí. To je zázrak.

Tenhle trh, i když je vlastně hodně v centru města, mám taky dost rád. Líbí se mi věci, které tu prodejci v dřevěných domečcích nabízejí. I tady vás čeká vůne skořice, perníku a vanilky. Sympatické je, že i když většina umělců zavře krámky v devět večer, většinou s vámi ještě popijí a popovídají si u stánků s občerstvením, které zavírají až v deset. I tady jsem narazil na spoustu dobrot. Mimo jiné špenátový štrůdl nebo jen obyčejný chleba s tvarohem a pažitkou, škvarkovou pomazánkou nebo sádlem a cibulí. Nevěřili byste, jak vám bude po druhém nebo třetím punči chutnat.

Muzeum Quartier se zimní skleníky

Skleníky z Muzea Quartier.

Skleníky z Muzea Quartier.

Na nádvoří Muzea Quartier je už několik let po sobě v čase předvánočním otevřeno několik podivných skleníků. Uvnitř si můžete sednou a objednat si pití nebo něco k jídlu. Většina lidí ale se stylovými hrníčky punče postává venku na nádvoří muzea. O hudbu se postarají kapely, které jsou v programu, a když zrovna není nikdo, kdo by zahrál, jsou to DJ’s, kteří naplní ledové pavilony tím správným zvukem. K dispozici je i hřiště na curling, kde si můžete zahrát, proti jiným vánočním slavičům.

Na Maria-Theresien plazt je veselo až do silvestra

Vesnička mezi Přirodovědným a Uměleckohistorickým muzeem má moc příjmenou atmosféru, přitom z Muzea Quartier je to sem jen pár desítek metrů. Poslední víkend před štědrým dnem bývá nejhektičtější, tak se sbalte a zajeďte si odpočinout do Vídně. Určitě nebudete litovat.

Odolat koupi něčeho pekelně sladkého je ve Vídni před Vánoci skoro neřešitelná věc.

Odolat koupi něčeho pekelně sladkého je ve Vídni před Vánoci skoro neřešitelná věc.

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

42 − = 33