Visutý most Cliff walk nad švýcarským Engelbergem vám zvedne tepovou frekvenci

Cliff Walk - Engelberg.

Cliff Walk – Engelberg.

Švýcarský Engelberg znají fanoušci skoků na lyžích. Místo je však známé i z jiných důvodů. Je totiž velmi oblíbené  u indických filmařů. Okolní hory připomínají vrcholy severoindického Kašmíru, který bollywoodské produkce z obavy o bezpečnost filmových hvězd, raději nevyužívají. A tak do Švýcarska létají bollywoodské hvězdy, aby horské scény pro indické filmové trháky natočily právě v Engelbergu. A s hvězdami přijíždějí také jejich fanoušci, proto některé hotely v městečku bývají po většinu sezóny naplněny převážně hosty z Indie. Například Hotel Terrace, který asijským hostům přizpůsobuje i program a jídelníček.

Nejvýše položený visutý most v Evropě

visutý most

Ochranné pletivo brání v pádu, ale poskytuje dost adrenalinové pohledy z lávky.

V poslední letech je ale malé švýcarské městečko známo ještě pro jednu atrakci, která sem táhne návštěvníky nejen v zimě, ale také v letních měsících. Pod vrcholem hory Titlis, kam se z Engelbergu dostanete mimo jiné unikátní lanovkou Rotair s otočnou panoramatickou kabinou, je umístěn nejvýše položený visutý most v Evropě – Cliff walk.

visutý most

Když se počasí pod Titlisem nevydaří, zůstane most zavřený.

Seberte všechnu svoji odvahu a vykročte pravou! Čeká vás sto pedesát kroků adreanlinu pro silné nervy – procházka nad půl kilometru hlubokou propastí. I takhle by se stručně dal charakterizovat zážitek, který prožijete, když lanovkou vystoupáte pod horu Titlis do výšky tří kilometrů nad Engelberg. Cliff walk je nad je skutečný unikát. Vítr tady fouká i rychlostí dvou set metrů za minutu a v zimě, když se na lávce drží led a sníh je to procházka, byť jde o necelých 100 metrů, vskutku dobrodružná.

Tři kilometry nad městečkem Engelberg

vistuý most

Cliff Walk, tak říkají v Engelbergu nejvýše položenému visutému mostu v Evropě.

Jen pro zajímavost,  most je konstruován tak, aby unesl na 500 tun sněhu a ledu. Jeho stavba trvala v roce 2012 pět měsíců a kromě využití okolních lanovek pro dopravu materiálu, létal nad horskými štíty také vrtulník s betonem. Vstup na lávku je zdarma, ovšem jen za příznivého počasí, jinak je most z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Na procházku po mostě musí být krásné počasí

most v zasněžených horách

Visutý most v Engelbergu vám připraví horké chvilky.

Sám jsem se k mostu dostal asi měsíc po otevření v roce 2012. Bohužel počasí bylo tak špatné, že most byl zavřený. Když jsem poprvé vyrazil k vstupu na Cliff walk foukal tak silný vítr, že moje stopy ve sněhu byly do pár vteřin zaváté. Nakonec jsem se ale k Cliff walku dostal a udělal pár snímků. Pořád to ale nebylo ono. Když už jsem byl skoro u lanovky, mraky se rozestoupily a nad zasněženými vrcholy se objevila modrá obloha. Rozběhl jsem se, brodil jsem se sněhem, po stehna zapadal do závějí, i když jsem sledoval značku, která vedla na vyhlídku nad Cliff walkem. Několikadení špatné počasí ale způsobilo, že na stezce bylo víc než metr sněhu. Nakonec jsem se tam ale vyškrábal a stálo to za to. Do hotelu jsem se vracel spokojený, protože jsem měl ve foťáku spoustu hezkých fotek. Doufám, že se budou líbit i vám.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 11 = 18