Horolezectví je stále více turistikou, říká Messner a otevírá muzeum na Kronplatze

Nové Messnerovo Muzeum na Kronplatze v Jižním Tyrolsku je dílem architektky Zahy Hadid.

Nové Messnerovo Muzeum na Kronplatze v Jižním Tyrolsku je dílem architektky Zahy Hadid.

V pořadí už šesté muzeum zaměřené na hory, otevřel v minulých dnech slavný horolezec Reinhold Messner. Horal pocházející z Jižního Tyrolska otevřel své další a jak říká i poslední muzemu na vrcholu lyžařské hory Kronplatz. MMM Corones, jak se muzeum nazývá, projektovala slavná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Expozice, která vypráví příběh alpinismu a horolezectví je plná originálních artefaktů, zčásti pocházejících ze soukromé Messnerovy sbírky.

Sedmdesátiletý horolezec nechce aby tradiční horolezectví bylo zapomenuto.

Sedmdesátiletý horolezec nechce aby tradiční horolezectví bylo zapomenuto.

„Přišel čas vyprávět příběh tradičního horolezectví, než bude zapomenut. Aby mladí lidé za dvacet, padesát, sto i tisíc let věděli, o co se jedná. Dnešní horolezectví se čím dál více státá turistikou,“ řekl při otevření muzea novinářům sedmdesátiletý Reinhold Messner. Muž, který zdolal všech 14 osmitisícovek a jako první vylezl na Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a bez lan nechal nové muzeum postavit na vrcholu hory Kornplatz – v nadmořské výšce 2275 metrů. Stavba je podle něj unikátní díky kombinaci místa, architektury a výhledu.Velká okna a čtyřicetimetrová terasa na jinak v zmi zapuštěném budově nabízející 240°panoramatický výhled – od Zillertalských Alp až po Dolomity.

Interiér muzea na Kronplatze.

Interiér muzea na Kronplatze.

Postavit takovou budovu nebylo už vzhledem k místu vůbec jednoduché. Skládá se z 360 betonových dílů, každý z nich je jiný a originální. Stavba o celkové rozloze 1000 m2 má několik pater. Z horního patra vede přes tři výstavní plochy schodiště připomínající vodopád. Stavaři museli odstranit 4000 m2 zeminy. Budova je totiž ukrytá z vleké části pod povrchem. „Zaha Hadid vymýšlí stavby, které téměř nelze postavit, ale my jsme to dokázali,“ říká s úsměvem Reinhold Messner.
 Muzeum bude otevřeno v létě i v zimě, když budou v provozu lanovky

Expozice věnovaná horám a horolezení.

Expozice věnovaná horám a horolezení.

Jak již bylo zmíněno, Reinhold Messner, velký sběratel artefaktů souvisejících s horami, věnoval muzeu předměty ze své sbírky. Návštěvníci zde mohou obdivovat například skoby a cepíny známých horolezců a sledovat, jak se horolezecká výbava během posledních 150 let vyvíjela.
 Kronplatz je hora, kam s oblibou jezdí na lyže také Češi. Supermoderní středisko na samostatné hoře nabízí 116 kilometrů sjezdovek. K tomuto originálnímu prostoru se přidal legendární horolezec Reinhold Messner se svým nápadem a ikona moderní architektury Zahy Hadid s neotřelým provedením, aby mohlo vzniknout unikátní muzeum.

Nad povrch vyčuhují jen originální okna, která nabízejí velký rozhled po okolních horách. Foto: www.jakubkyncl.com

Nad povrch vyčuhují jen originální okna, která nabízejí velký rozhled po okolních horách. Foto: www.jakubkyncl.com

„Můj nápad byl, že budova musí mít terasu a velká okna, finální podobu a design dodala Zaha Hadid. Přidala svůj umělecký talent a já jsem musel výsledek respektovat. Ale jsem spokojený, je to moc pěkné,“ dodává Reinhold Messner. V sedmdesáti letech je stále aktivním horolezecem, má spoustu cestovních a pracovních plánů. Například se chystá točit nové filmy pro svá muzea.
 Další Messnerova mueza můžete navštívit v Brunnecku, Suldenu, na hradě Juval nedaleko Naturnsu, na hradě Sigmundskron ve Firmianu a v Cortině d´Ampezzo.

Více informací najdete na www.mmmcorones.com


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 1 =