Vánoční trhy v Bolzanu jsou “klima” friendly!

?

Vánoční trhy v Bolzanu. Foto: Suedtirol marketing gesellschaft

Vánoční trhů je spousta. Některé jsou nejstarší, některé jsou tradiční, jiné kouzelné, řemeslné, adventní… V jihotyrolském Bolzanu mají trhy “zelené” nebo přítelské ke klimatu. Tedy Vánoční trhy, jako událost plánovanou, organizovanou a vytvořenou podle velmi přesných kritérií ochrany životního prostředí.

"Klima" friendly!

“Klima” friendly!

Trh v Bolzanu má dokonce od loňska certifikát, kterým se tento přístup potvrzuje. Aby si tenhle statut udržel, musí přísné podmínky plnit nejen pořadatelé, ale i prodejci a snaha je přimět i návštěvníky. Začíná to sběrem odpadů k recyklaci, pokračuje prodejem jídla a řemeslných výrobků s akcentem na úsporu vody a elektrické energie a končí snahou přimět návštěvníky, aby při cestě na trhy používali hromadnou dopravu nebo alespoň vozy s nízkými emisemi CO2.[pullquote-right] Trhy v Bolzanu skončí 6. ledna 2015. Otevřeno je přitom pondělí až pátek od 10 do 19 hodin. V soboty a svátky od 9 do 20 hodin. [/pullquote-right] Nabádáni jsou také k používání tzv. Mobil Card, tedy jedno nebo vícedenní jízdenky na hromadou dopravu pro pohyb mezi pěti trhy ve všech velkých městech v oblasti Alti Adige – tedy Bressanone, Brunico, Merano, Vipiteno a Bolzano. Pořadatelé taky slíbili, že jako náhradu za znečitění ovzduší, které vzniklo v souvislosti s Vánočními trhy, vysadí nové stromy.

.

Vánoční trhy v Bolzanu. Foto: Suedtirol marketing gesellschaft

Ale mrkněme na program, který po loňské úspěšné  zkušenosti bude bohatší a bude stejně jako tržiště fungovat až do 6. ledna 2015. Srdce trhů bude jako vždy na náměstí Walther, kde stojí 40 stánků s typickými a originálními jihotyrolskými produkty, jako jsou vonné svíčky na stromeček, špek, ovocný chleba Zelten a spousty dalších typických místních produktů. Je tu prostor i pro milovníky vína. Hned devět místních vinařů bude nabízet klasická místní vína. Vína z Bolzana jako je Santa Maddalena a Lagrein, stejně jako šumivá vína a likéry z celé oblasti Alto Adige.

V přilehlém Palazzo Mercantile, tedy v muzeu na pěší zóně hned vedle náměstí Walther čeká na návštěvníky odpočinek. O víkendech nabídne tohle “relaxační místo” všem příchozím knihy na čtení, dospělí i děti se mohou vždy v sobotu odpoledne zapojit do vánočních dílen a vlastníma rukama si vyrobit nějaký dárek pro své blízké.

natale_e_tempo_di_mercatino_10_20140929_1985408541

Vánoční trh v Bolzanu. Foto: VA Bolzano, Alex Filz

Navštívit můžete i trh na Piazza della Mostra, který patří dětem. Příprava vánočních dekorací, dárků, poslech dobrodružných příběhů a pečení vánoční cukroví, to je nejnovější nabídka pro nejmenší. Na stáncí je připravena čokoláda, zdobená mýdla, místní pokrmy, keramika. Pro úplně malé děti je tu trampolína, skluzavka či tunel. Nudit se nebudete. Každý den bude navíc pro děti třeba divadlo, organizované hry či nejrůznější soutěže.

www.mercatinodinatalebz.it


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

97 − = 91