V Drážďanech na nejstarším trhu v Německu nakrojí o víkendu obří vánoční štolu

Striezelmarkt Dresden, 16. Dresdner Stollenfest

Průvod s obří drážďanskou štolou. Letos ji potáhne dokonce čtyřspřeží! Foto: Sylvio Dittrich

Na sváteční stůl před Vánoci patří u nás vánočka. V Drážďanech pečou zase tradiční vánoční štolu. S touhle laskominou, kterou mohou kvůli dodržení kvality péct jen vybraní pekaři a cukráři z Drážďan a okolí, je však spojen celý festival. Každoročně se tu druhou adventní neděli koná tzv. Stollenfest.

0501e_stola-a-stolovy-nuz_SV-DresdnerStollen-eV

Drážďanská štola. Foto:Schutzverband Dresdner Stollen

Pečení štoly je v tomhle saském městě opravdovou vášní. A to takovou, že vloni upekli místní pekaři štolu o váze neuvěřitelných 4246 kilogramů. Ano čtete správně. Více než čtyřtunový zákusek. A nejinak tomu bude i letos. 6. prosince navíc obří štolu městem potáhne majestátní čtyřspřeží hnědáků.
Otázka, která se vkrádá na mysl je, jak se tak obří štola upeče. Ta první, kterou si na své bouřlivé slavnosti s názvem “Zeithainský tábor rozkoše a radosti” nechal v roce 1730 upéct nejznámější saský panovník August Silný, byla pečena najednou. Vážila 1,8 tuny a byla pro ni postavena zvláštní pec, kde se “cukrovinka” pekla několik dní. Dnes se to dělá jinak a do poslední chvíle se vlastně neví, kolik štola bude vážit. Každé pekařství, a je jich kolem šedesáti, upeče několik osmikilových plátů těsta a z nich se pak obří štola vrství a slepuje cukrovou hmotou. Při tvarování se část těsta ořeže a proto není nikdy do poslední chvíle známo, kolik štola váží.

Obří šotla bude rozprodána návštěvníkům. Foto: Schutzverband Dresdner Stollen

Obří šotla bude rozprodána návštěvníkům. Foto: Schutzverband Dresdner Stollen

Originální drážďanská štola je ochranou známkou a poznáte ji tak, že se prodává s nalepenou zlatou pečetí se Zlatým jezdcem, který představuje právě Augusta Silného.
Stollenfest však přináší i řadu dalších aktivit. Tak především se můžete zúčastit štolového procesí s více než dvaceti různými ozdobnými vozy. Kromě koňského povozu s obří štolou, můžete vidět i průvod tradičních řemeslníků – pekařů, kominíků, vinařů, řezníků, krajkářek, klempířů a dalších, kteří průvod zdobí v tradičních oděvech.
Třináctý vůz poveze letošní “štolovou dívku”, Luisu Fischerovou, sedmnáctiletou cukrářskou učenku z pekárny a cukrárny Hinkel v drážďanské čtvrti Niederseidlitz. Ta letos v říjnu svými odbornými znalostmi a dobrými studijními výsledky přesvědčila porotu, že bude důstojnou zástupkyní pekařského řemesla při této ojedinělé slavnosti.

Pekaři a cukráři obří štolu rozprodají. Foto: Schutzverband Dresdner Stollen

Pekaři a cukráři obří štolu rozprodají. Foto: Schutzverband Dresdner Stollen

A bude to právě Luisa, která 6. prosince po příjezdu procesí na náměstí Altmarkt jako první spolu s dvorním pekařským misterm obří štolu nakrojí speciálním nožem. Cukráři ji pak celou rozprodají návštěvníkům.
Podívat se do Drážďan před Vánoci však nemusíte jen na Stollenfest, určitě to bude stát za to i jiné dny v adventním období. Vždyť právě zde můžete navštívit nejstarší a také jeden z největších vánočních trhů v Německu. Letos již 580. vánoční trh “Striezelmarkt” najdete na náměstí Altmarkt v centru města. Otevřen je od 27. listopadu do 24. prosince. Už od začátku listopadu přitom náměstí vévodí asi třicetimetrový smrk rodiny Gartenových z městské čtvrti Kreischa, který byl letos vybrán odbornou porotou jakonejkrásnější vánoční strom. Kromě Štrýclmarktu bude letos v Drážďanech připraveno dalších jedenáct tématicky rozlišných trhů.
Jen jediný z nich bude otevřen i po Štědrém dni až do Silvestra, středověký vánoční trh na nádvoří zámecké stáje Stallhof.

Nejstarší trh v Německu letos otevře po pětisté osmdesáté. Foto: Sylvio Dittrich

Nejstarší trh v Německu letos otevře po pětisté osmdesáté. Foto: Sylvio Dittrich

Článek napsán pro Lidové noviny.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + = 10