5+1 lyžovačka, kterou pro letošní zimu doporučuje My Lost Hat

Zima v Nassfeldu

Zima v rakouském Nassfeldu je krásná.

Lyžování v Čechách má jednu nespornou výhodu, je nám nejblíž. To se nedá zpochybnit, ale další výhody hledám jen ztěží už proto, že jistota sněhu v našich “nízkých” horách je malá. Zima už řadu let není moc o sněhu. Vloni ještě na Silvestra se mi povedlo vyfotit Praděd bez sněhu. I řada místních lidí mi řekla, že to ještě neviděla. Navíc se nechci vůbec pouštět do srovnávání kvality služeb a poměru cena/výkon v českých a zahraničních střediscích.

Chci jen říct, že jestli už má rodina, pár nebo jednotlivec vynaložit peníze a čas za pobyt na horách, dostat kvalitu a důkladně si zalyžovat nebo zablbnout ve sněhu, pak je asi na místě uvažovat o některém ze zahraničních lyžařských středisek. Řada za nich přitom přináší nabídky, které cenu pobytu smělě srazí na ceny v našich horách. Jen ty sjezdovky jsou často i několikanásobně delší, širší a kvalitnější.

Hory v Nassfeldu v Korutanech

Zimní středisko v Nassfeldu v Kurutanech je zasazeno do krásných hor.

Zima v Korutanech? Ski resort Nassfeld

Takovým střediskem je například rakouský Nassfeld. Lyžařské středisko je velmi nakloněno rodinám s dětmi. Ve vybraných hotelech dostanete třeba ubytování pro děti zdarma, když je na pokoji s rodiči, je tu možnost půjčit si lyžařskou výbavu pro děti od ceny 1€ na den. můžete využít velkých slev na kurzy pro děti. Není vyloučeno, že se o vaše děti postará český instruktor. 110 kilometrů sjezdovek v Nassfeldu vás nadchne. Navíc díky vhodnému podnebí a zvláštnímu mikroklimatu je tu tařka stoprocentní jistota sněhu. Mám osobně vyzkoušeno, a i když nejsem žádný závodník, zalyžoval jsem si tu opravdu perfektně.

Kronplatz – hora pro každého

Jihotyrolský Kronplatz

Jihotyrolský Kronplatz je rájem pro lyžaře i snowboardisty.

Spusťte se z 2275 metrů nad mořem do údolí po báječně upravených a širokých sjezdovkách jihotyrolského Kronplatzu. Parádní lyžování si tu užijí sportovní jezdci na sjezdovce Hernegg, která je mezi pěti černými na Kronplatze nejdelší – měří přes pět kilometrů. Ale bez obav se sem mohou vydat i méně zdatní lyžaři, kterým postačí červená nebo rodiny s dětmi. Na Kronplatz vede jedenatřicet lanovek, které pojmou za hodinu přes 70 tisíc lyžařů. Jsou ale málokdy plné, takže čekat nebudete. Na vrcholku Kronplatzu můžete nově navaštívit muzeum zřízené Reinholdem Messnerem. Futuristickou budovu zasvěcenou skalám navrhla nedávno zesnulá světová architektka Zaha Hadid.

Lanovka na Kronplatz.

Lanovka na Kronplatz vede také z městečka Bruneck.

Engelberg hory jako v Kašmíru!

Lanovka nad švýcarskýcm Engelbergem.

Rotující kabina lanovka nad Engelbergem ve Švýcarsku.

Zdá se to jako úplná hloupost, ale je to pravda. Švýcarský Engelberg si oblíbili zejména Indové, kteří se do tohoto města sjíždějí prakticky celý rok. Zdejší kopce totiž připomínají hory na severu Indie – v Kašmíru. Tam není úplně bezpečno a tak sem bollywoodské produkce jezdí natáčet horské scény pro své filmové trháky. Jinak ale celé lyžařské středisko pod horou Titlis, která se tyčí až do 3239 metrů stojí za to. Kromě perfektně upravených sjezdovek a skvělého servisu je tu například lanovka s rotující kabinou nabízející panoramatické výhledy. Titlis Rotair vás vyveze do 3020 metrů a vy se můžete spustit červenou sjezdovkou do údolí nebo odložíte lyže a vydáte se na dobrodružnou cestu po nejvyšším visutém mostě v Evropě – Cliff walk! je zdarma a kromě adrenalinu nabízí za krásného počasí neuvěřitelné výhledy.

zasněžené hory kolem mostu

Když se počasí umoudří a vy se můžete projít nad patisetmetrovou propastí. To je zážitek.

Alrbeg je druhou nejpropojenější oblastí v Rakousku

Vorarlberský Arlberg je oblast, která patří k těm nejluxusnějším v Rakousku. Ale bývaly doby, kdy bylo nutné sejmout lyže, abyste mohli změnit terén. Mezi Vorarlberskem a Tyrolskem od letoška fungují čtyři nové lanovky. Hlavní posun v pohodlí lyžařů představuje Flexenbahn, která spojuje Zürs s Stuben / Alpe Rauz. Když přidáte Trittkopfbahn a Albonabahn dostanete 2. největší propojenou lyžařskou oblast v Rakousku. Rázem máte k dispozuci 305 kilometrů sjezdovek a 87 vleků a lanovek. Nebude to levné, ale bude to parádní!

Seiser Alm – jihotyrolský ráj pro rodiny s dětmi

Lyžování Seiser Alm v Jižním Tyrolsku.

I já, coby neustálý začátečník musím Seiser Alm pochválit. Byla to skvělá lyžovačka.

Dlouhé, pozvolné kopce na největší evropské pastvině. To je lyžování v Seiser Almu, na náhorní plošině lemované majestátními masivy Dolomit jako jsou Schlern či Sassolungo. Celá oblast je jako stvořená pro rodiny s dětmi. Perfektním výběrem z nejrůznějších obtížností sjezdovek docílíte toho, že za jediný týden bude vaše dítě lyžovat, jako kdyby se s lyžemi na nohou narodilo. Navíc je tu řada akcí, které děti zejména ke konci sezóny výrazně zvýhodňují. Ať jsou to slevy na ski pasy nebo dokonce lyžování zdarma k ubytování. Některé hotely nabízejí slevy celým rodinám a podobně. Stačí sledovat nabídky, které se objevují také na officiálních stránkách. Seiser Alm rozhodně stojí za návštěvu.

Andělská hora v Jeseníkách – moje divoká karta

Andělská hora v Jeseníkách.

Malilinkaté lyžařské středisko, či spíše jen lyžařský kopec v Jeseníkách. To je Annaberg.

Nakonec jsem se rozhodl přece jen jedno lyžařské středisko v České republice zmínit. A vrátím s e tak zpět do Jeseníků, kde jsem tenhle článek začal. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit malinký lyžařský areál Annaberg v Andělské hoře. Nemusít mít strach z davů a dlouhých front při čekání na vlek. Spíše vás zasáhne domácká atmosféra, příjmená ložovačka na kopci za vesnicí na konci světa. Dva vleky vás dotanou na kopec a vy máte šest možností, jak se dostat dolů. Ideální místo pro rodiny s dětmi a začátečníky, kteří se bojí do velkých středisek. Tady se rozhodně bát nemusíte. Tohle středisko je mojí divokou kartou pro letošní rok!

Zima v Jeseníkách.

Zima v Jeseníkách.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 1