Tichá noc. Píseň, která pomohla k příměří v zákopech 1. sv. války

Plaketa s Mohrem a Grüberem.

Pánové Grüber a Mohr na plaketě nad vstupem do budovy školy v rakouskkém Arnsdorfu.

Vánoční píseň Tichá noc, je asi nejznámější koledou na světě. A není se čemu divit, vždyť srozumitelný text je doprovázen krásnou melodií a to vše v kombinaci s adventní atmosférou dělá tuhle skladbu symbolem Vánoc. Historie téhle písně je přitom velmi pozoruhodná. Možná jste ani nevěděli, že vznikla v malé rakouské vesničce nedaleko Salzburku před 200 lety.

Nejstarší škola v Rakousku, kde melodie Tiché noci vznikla, pořád funguje

Arnsdorf, je malá obec nedaleko rakouského Salzburku. Dominantou je kostel, který tu byl postaven již v roce 1241, ale místo má mnohem starší historii sahající až do doby před vznikem křesťanství. A hned vedle kostela stojí dvoupatrová budova, která už něco pamatuje. Je tu nejstaší fungující škola v Rakousku, dodnes jsou tu dvě třídy dětí od 1. do 4. stupně. A právě v tomhle domě žil také Franz Xaver Grüber, který společně s Josefem Mohrem napsal v letech 1816-1818 píseň Tichá noc.

Škola v Arnsdorfu.

V této budově bydlel autor melodie Tiché noci Franz Grüber.

Grüber přišel do Arnsdorfu jako mladý učitel. Původně měl narukovat na frontu, Evropou zmítaly boje s Napoleonem. Naštěstí mu církev potvrdila, že pro ni pracuje a tak narukovat nemusel. Naštěstí, jinak by totiž píseň pravděpodobně nezvnikla. Protože neměl, kde v Arnsdorfu bydlet, vzal si o 13 let starší vdovu po svém předchůdci. Když i ona zemřela o dvacet let později, oženil se znovu a pak ještě jednou.

My Lost Hat ve školní lavici

My Lost Hat ve školní lavici nejdéle fungující školy v Rakousku v Arnsdorfu.

S Josefem Mohrem, autorem textu k Tiché noci, se Grüber setkal v Oberndorfu. Jako pomocný kněz tam Mohr vypomáhal a jednoho dnes Grübera oslovil, aby k jeho básni napsal hudbu. Text Tiché noci přitom ležel v šuplíku už dva roky od roku 1816. Grüber nelenil a text doplnil a příjemnou melodii. Společně pak skladbu zahráli před Vánoci rou 1818 právě v kostele sv. Mikuláše v Oberndorfu. Protože to nebyla liturgická píseň, zahráli ji až po mši a doprovodili se kytarou.

Kaple Tiché noci.

Kaple stojící na místě první veřejné prezentace písně Tichá noc v rakouském Oberdorfu.

A světový hit byl na světě!

Max Gurtner kustod muzea v Arnsdorfu.

Max Gurtner kustod muzea v Arnsdorfu ukazuje hormadnou fotografii, ze které se podařilo získat podobu Franze Grübera.

Mohlo by se zdát, že hit byl na světě. Píseň byla oblíbená, ale Mohr i Grüber ji hráli jen občas. Skladbu objevil opravář varhan v kostele v Oberndorfu o několik let později. Notový záznam písně ležel na varhanech a opraváři se natolik zalíbila, že ji s sebou odvezl do Zillerthalu, kde ji předal místnímu varhaníkovi. Ten ji s nadšením hrál, kdy to bylo jen možné. A tak se skladba dostala i do repertoáru dvou rodin, které se živily zpěvem. Tak se Tichá noc dostala třeba do Ameriky, kde ji pevěcká rodina Rainerových uváděla při svém turné. Píseň se dostala do zpěvníků různých amerických církví. Šíření písně po všech kontinentech už nešlo zastavit a dodnes byla přeložena do 300 jazyků a nářečí.

Tichá noc v zákopech 1 sv. války udělala zázrak

O síle písně, která není klasickou náboženskou skadbou, ale spíše srdcovou záležitostí obou autorů, vypovídá i epizoda z první světové války. Tahle událost vešla do dějin jako Vánoční příměří a píseň Tichá noc v ní hraje hlavní roli.

Notový zápis Franze Grübera.

Notový zápis Franze Grübera.

Bylo to v roce 1914. Válečný konflikt, který se později ukázala jako do té doby nejkrvavější válka všech dob, trval už několik měsíců. Na západní frontě proti sobě stáli Němci a Britové. Nedaleko belgického města Ypry byly zákopy nepřátel někdy jen 100 metrů vzdáleny. Vojáci často své protivníky dobře znali. Ze zákopů v tom čase zněly i koledy a Tichá noc se zpívala na obou stranách konfliktu. A v této sváteční atmosféře jeden z německých vojáků neozbrojen vyšel na území nikoho a vyzval své nepřátele, aby společně oslavili Vánoce. Stalo se. Britové i Němci, do té doby krvelační soupeři, si začali vyměňovat drobné dárky, zpívat společně, slavit a modlit se. Dokonce prý spolu hráli i kopanou.

Max Gurtner kustod muzea v Arnsdorfu.

Max Gurtner kustod muzea v Arnsdorfu.

Válka se po svátcích proměnila v peklo, které trvalo až do rodku 1918, ale vzpomínka na vánoční zázrak, kde svou roli sehrála právě i píseň Tichá noc, tu zůstala.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 43 = 52