Olympus OM-D E-M1 Mark II jde po krku zrcadlovkám! Problém ostření vyřešen!
Společnost Olympus představila svoji novou vlajkovou loď. Bezzrcadlovka Olympus OM-D E-M1 Mark II přitom předčila mé očekávání a nejen moje. Tažení Olympusu za vytvořením smysluplné alternativy velkým zrcadlovkám dostalo nový impuls. A zdá se, že důvodů, proč přejít z běžné “těžké” zrcadlovky na bezzrcadlo zase přibylo.
Model byl prý vyvíjen skoro čtyři roky, a tak obsahuje řadu novinek. Je to nový čip s rozlišením 20 Mpx. Nový foťák od Olympusu je také schopen snímat až 18 fotek za vteřinu, ukládat je do RAW formátu a to i s průběžným autofokusem.
Kontinuální ostření na OM-D E-M1 Mark II funguje bezvadně!
Za nejdůležitější a nejpřevratnější změnu považuji já osobně nový ostřící systém. Do současnosti nejproblematičtější věc při používání modelů OM-D od Olympusu. Vždy jsem narazil ve chvíli, kdy jsem potřeboval fotit nějaký sport. Testoval jsem OM-D E-M5 Mak II v kombinaci s PRO verzí objektivu M.Zuiko 40-150mm a kontinuální ostření bylo dost bídné! Recenzi si můžete přečíst zde.
Nejen pro sport, ale třeba i pro wildlife fotografii nebyly dosud model OM-D na sto procent připravený. Model E-M1 Mark II, ale je! A netvrdím to jen já, ale třeba i Rostislav Stach nebo Petr Bambousek, fotografové specializující se na fotografie divokých zvířat.
Přesnost ostření je tedy výrazně lepší. Nový model Olympusu má proti svým předchůdcům o 41 ostřících bodů více, celých 121.
Co mě naprosto odzbrojilo je rychlost s jakou fotí při Single AF. Pak totiž do RAWu ukládá za vteřinu neuvěřitelných 60 snímků. Tahle funkce je vzhledem k nedostatečné rychlosti některých SD karet vlastně na hranici použitelnosti.
S funkcí Pro Capture vyfotíte i letící šíp
Skvělá je také funkce Pro Capture, kdy fotoaparát při namáčknutí spouště ukládá průběžně 14 snímků do mezipaměti a použije je až v případě, když spoušť domáčknete naplno. Pak uloží ještě 25 dalších snímků. Rozfázovat tak třeba pád nějakého předmětu do vody i se záznamem rozstříknutých kapek není žádný problém. Stejně jako zachycení okamžiku, kdy šíp propíchne nafouknutý balonek.
Přesně tohle jsme si mohli vyzkoušet na představení zmíněného fotoaparátu a opravdu to fungovalo. Neuvěřitelně rychlé snímání bylo schopno zachytit tak rychlou akci a pokud se to nepovedlo, bylo to proto, že jsem já byl pomalý.
Další novinkou je výklopný a otočný displej, který umožňuje třeba focení z hladiny nebo od země, aniž byste se v případě fotografování vodních živočichů museli ponořit do vody, a přitom zachováte pohled z očí do očí.
Váha Olympusu je výrazně nižší, kvalita srovnatelná
U zmiňovaných dvou disciplín, jako je wildlife fotografie a sport se velmi často používají těžké teleobjektivy. OM-D E-M1 Mark II jednoznačně patří k těm nejtěžším fotoaparátům, které Olympus nabízí. Nicméně i se skoro půl kilogramem”železa” je to stále minimálně o třetinu nižší váha než například zrcadlovky od Canonu. Objektiv 300mm, který nahradí ekvivalent 600 mm objektivu u plnoformátového foťáku, je pak lehčí téměř o polovinu. Když srovnáme Canon EOS 6D s objetivem 600 mm, tak váha tohoto setu je přibližně 4,5 kg. Zatímco Olympus OM-D E-M1 Mark II a objektiv M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4.0 IS PRO váží necelé 2 kg.
Ke stručné recenzi přidám už jen to, že fotoaparát má samozřejmě olympusáckou pětiosou stabilizaci. Je voděodolný, prachuvzdorný a mrazuvzdorný. Má dva sloty na SD karty. Baterie má zvýšenou kapacitu, která zvládne vyfotit 450 snímků podle Olympusu. V praxi mám vyzkoušeno, že na jednu baterii se za minimálního použití displeje dá nafotit i více než 3000 snímků. Když k tomu přidáte 4K video, pak prostě stojí za to přemýšlet, jestli stejně jako já, nahradit foťák na cestování Olympusem.
Kdybyste potřebovali s čímkoliv poradit, napište mi!