4+1 adventní tip! Vánoční trhy v Brně a jedna světélkující tramvaj nadchnou i děti!

Vánoční trhy na náměstí Svobody.

Dřevěný betlém na brněnském náměstí Svobody k vánočním trhům už dlouho patří.

Není to tak dávno, co vánoční trhy v Brně připomínaly burzu na ostravské Černé Louce začátkem devadesátých let. Záclony, dámské i pánské spodní prádlo, “dovozová” elektronika… No, bývalo to peklo. To bylo doprovázeno  pouťovými atrakcemi, jako obří ruské, řetízkový kolotoč a dalšími. Klid a pohodu Vánoc vytlačovala z ulic hlasitá hudba z pouti. Ale to už je pryč. Brno se už několik let zcela zaslouženě řadí mezi evropská města, kde vydat se na vánoční trhy, je radost. A procházka podvečerním městem se dá zvládnout i s dětmi. Když zvolíte vhodnou dobu, může to dokonce být báječný výlet!

Stánek na vánočním trhu.

Dívat se do stánků je pro děti někdy dost těžké. Zespoda vypadá všechno jinak.

My jsme se takhle do brněnských ulic vydali v neděli, třetí adventní. Pravda zaparkovat v centru se zdálo být složité, ale nakonec jsme našli útočiště v garážích pod Janáčkovým divadlem a za tři hodiny parkování nakonec zaplatili necelou stovku.

Vánoční trhy na Moraváku bez ostudy

Formičky na vykajování cukroví.

Moravské náměstí dlouho čekalo na lepší koncepci pro vánoční trhy. Dočkalo se.

Začali jsme na Moravském náměstí. Tyhle vánoční trhy v poslední době prodělaly největší změny. A fakt to potřebovaly. Právě tady totiž ještě v letech nedávno minulých stávalo místo vánočního stromu ono Ruské kolo. Teď je ale všechno jinak. Stánky nahradily velká bílá šapitó – jedno s rukodělnýmni výrobky dobře deseti různých řemeslníků. Druhý stan je místem s různými studenými pochutinami a ve třetím se prezentují některé brněnské restaurace. Nechybí ani čajovna v jurtě. Kromě toho si uprostřed parku můžete dát víno, punč nebo turbomošt. Pohodičku umocňuje i osvětlená pyramida z bedýnek od Včeloviny, hned vedle stánku s tímto nápojem. Samozřejmě je tu i betlém – z proutí.

CHCI NA STRÁNKY TRHU

Centrum nabízí obří dřevěný betlém

Dřevěná zoo od Halouzky.

Dřevěný sochy zvířat mezi vánočním stromem a hodinami na náměstí Svobody děti nadchnou.

Na dohled z Moravského náměstí je trh na náměstí Svobody, který je tradičně největší. Tady také stojí největší vánoční strom. Každoročně v místech kašny stojí Halouzkův největší vyřezávaný betlém na světě, který se vždy rozroste o pár figur. Letos je novinkou ohrádka se dřevěnými sochami zvířátek mezi vánočním stromem a hodinovým strojem. Děti se musely “svézt” na všech zvířatech v téhle dřevěné zoo, abychom mohli pokračovat dál.

CHCI NA STRÁNKY TRHU

Rybí speciality před radnicí na Dominikánském náměstí

Gurmánský trh

Nastavit si výšku stolu, mohly děti na Dominikánském náměstí díky malému žehlícímu prknu.

Hlad nás vyhnal na Dominikánské náměstí. Z poloviny parkoviště před Novou radnicí vznikl malinký trh s mnoha dobrotami. My jsme ochutnali kapří hranolky. Jako velmi praktické mi přišlo malé žehlící prkno u stolečku pro dospělé, které se dalo jako provizorní stolek dalo nastavit na výšku našeho čtyřletého Kryštofa. Bývalý rybí a drůbeží trh, tak město oživilo alespoň před Vánoci.

CHCI NA STRÁNKY TRHU

Za mě nejlepší trh v Brně je na Zelňáku

Advent na Zelňáku

Asi nejhezčí vánoční trhy jsou podle mého názoru na Zelňáku.

Další zastávkou byly vánoční trhy na Zelňáku. Tedy tržnice, která je už tradičně nejlepším trhem ve městě. Doprovodný program na jevišti, skladba prodejních stánků, kvalita a rozmanitost jídla. I jeho ceny mi přijdou pro rodinnou návštěvu ideální. A ta atmosféra. Navíc ve spodní části náměstí je opravdový kovář, u jehož výhně stráví nejeden tatínek se synem i desítky minut. Také stromeček se nám tu líbil nejvíc ze všech. A tak jsme tu strávili vlastně nejvíc času.

CHCI NA STRÁNKY TRHU

Vánoční stromek

Vánoční stromeček na Zelňáku má své kouzlo.

Vánoční tramvaj odveze ty, co je už bolí nohy

Vánoční tramvaj.

Vánoční šalina, to je obyčejná tramvaj, jen jezdí o Vánocích. A krásně svítí.

A jako bombónek na konec jsme sešli kolem divadla Reduta na Masarykovu ulici, odkud jsme vánoční tramvají, tedy úplně normální šalinou, jen pečlivě ozdobenou tisíci světýlek, odjeli až k Janáčkovu divadlu. A tříhodinový výlet byl u konce. Brno se myslím nemá za co stydět. Tak to taky zkuste, ještě máte dost času!

Kryštof v tramvaji.

Kryštof byl ze všech těch světýlek úplně vedle.

Vánoční tramvaj

Ulice v Brně svítí tisíci světýlek. A do toho ještě ta rozzářená vánoční tramvaj.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 1 =