Nicoletta – farmářka a chovatelka koz z Val Di Fiemme

“Naše rodina měla vždycky stádo koz a ovcí. Já se o zvířata starám už pětačtyřicet let,” usmívá se na mě sympatická, kudrnatá, moderně oblečená žena ve stylově zařízeném penzionu Agritur Piasina, v malé vesnici Lago di Tesero hluboko v údolí Val Di Fiemme. Nicoletta Delladio mluví rozzářeně a s uspokojením, je vidět, že její práce ji baví a naplňuje, přesto není vůbec, co závidět.

Nicoletta - majitelka kozí farmy ve Val Di Fiemme

Usměvavá Nicoletta po práci farmaří, vede penzion a vrhla se na výrobu kosmetiky

Je to dřina

“Ráno vstávám velmi brzy. Spím tak čtyři až pět hodin denně. Musím se postarat o zvířata, než odejdu do práce,” vysvětluje mi. “Do práce?” ptám se. “A to, co děláte na statku, není práce?” Když se rozhlédnu kolem, nechápu to. Prostorný dům je z poloviny zařízen jako krásný nový penzion, kolem jsou pastviny, kde Nicolletina rodina nechává pást stádo 80-100 koz a čtyřiceti ovcí. Kromě toho chovají pět krav na maso a mají také dva koně. Dvě krásné border kolie, které stáda ovcí a koz “pasou” po okolních kopcích, také patří do rodiny. O tohle všechno se stará pět lidí, Nicoletta s manželem, její dcera a syn s manželkou. Všichni však mají ještě zaměstnání. Nicméně, aby toho nebylo málo pustila se paní Nicoletta ještě do jedné výzvy.

Kozel na farmě ve Val Di Fiemme

Kozel, strážce stohlavého stáda

Kozí kosmetika – nová výzva

Z kozího mléka se rozhodla vyrábět kosmetiku a světe div se, i tohle se jí daří. “Kozy jsou moje vášeň. Každý den se o ně starám, jezdím s traktorem, chystám jim seno. A tak mne napadlo kozí mléko využít na výrobu různých krémů,” popisuje kudy se ubírají její myšlenky,  sympatická Italka. Před pěti lety se pustila do vývoje a výroby kosmetických přípravků s podílem kozího mléka. A dnes má svoji řadu opalovacích krémů. Z kozího mléka vyrábí třeba pomádu na rty, tělové mléka, měsíčkovou mast na bolavé svaly nebo krém na ruce.
“Jsou to přírodní produkty, nevyrábíme je tady, ale z našeho mléka se dělají v továrně v Brescii. Produkty z kozího mléka vyživují pokožku. Od lidí, kteří naše krémy používají víme také, že působí proti různým kožním alergiím,” chlubí se neobvyklou novinkou.

Kosmetika z kozího mléka

Nicoletta představuje celou řadu kosmetiky z kozího mléka

 

Tradice a agroturistika

Kosmetika z kozího mléka od Nicoletty Delladio je poměrně nová, ale tradici chovu koz se věnuje Nicolettina rodina opravdu dlouho. Dokonce se angažují v tradičním shánění koz z horských pastvin Val Di FiemmeDesmontegada dele Caore” v Cavalese. Tahle velká událost se koná každý rok a je doprovázena lidovým veselím a mohutným průvodem, v němž jsou hnány desítky koz, často nejrůzněji ozdobených.
Statek, kde žije Nicoletta s rodninou však nežene všechna zvířata na léto do hor. Naopak většinu nechává na pastvinách v okolí statku. “Snažíme se spojovat tradiční zemědělství a farmářství s turistickým ruchem.

Stylový pokoj v penzionu Agritur Piascina s úžasnou výzdobou

Stylový pokoj v penzionu Agritur Piascina s úžasnou výzdobou

Proto všichni, ale hlavně rodiny s dětmi, které se u nás ubytují si mohou vyzkoušet práci na farmě. I péči o zvířata. Kdo se až tak moc zapojit nechce, může zkusit krmit ovečky nebo kozy,” uvádí příklady spojení turistiky s farmařením Nicoletta. Další propojení farmy a turistmu se děje v jídelně na statku. To když návštěvníci k snídani dostanou místní špek, domácí vejce, sýry, tvaroh a další mléčné produkty. Za úspěšnými projekty jedné běžné rodiny jsou však měsíce a roky těžké dřiny, která ale má smysl. Nicolettu s jejími příbuznými, kteří jsou zároveň obchodními partnery, nesmírně baví a je to na nich vidět.

Nicoletta Vás uvítá i v zimní sezóně

Val di Fiemme a zejména obec Tesero nebo chcete-li Lago di Tesero, kde se farma Agritur Piasina nachází je známo jako skvělá základna pro zimní sporty. Právě zde je známý běžkařský areál Centro del Fondo di Lago Tesero. Celým údolím Val di Fiemme se navíc po celou zimu táhne několik destítek kilometrů dlouhá běžkařská trasa, po které se třeba poslední lednový víkend až do údolí Val di Fassa jel světoznámý závod Marcialonga. Kdo běžkám neholduje, jednoduše popojede autem kousek z Tesera k spodní stanici lanovky do lyžařského střediska Latemar.

 ski areál Latemar.

Z Nicolettiny farmy můžete zajet na lyžovačku do střediska Latemar ve Val Di Fiemme

Na padesát kilometrů sjezdovek vás dovede až do jihotyrolského Obereggenu, kde se třeba letos mohou pochlubit zcela nově zrekonstruovanou chatou Oberholz, položenou ve 2096 metrech nad mořem.
Prostě si můžete vybrat, co chcete na své dovolené dělat. A myslím, že je jen málo míst s rozptylem od dojení koz po skvělé lyžování. Val di Fiemme ale takovou možnost nabízí!


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 6 = 3