Sloni na Srí Lance. Vybíjení, chránění, oslavovaní i obávaní.

Sloní sirotčince slony zachraňují po celém ostrově

Pinnawalle, městečko známé svým sirotčincem pro slony, mohu jen vřele doporučit. Krmení mláďat mlékem z velkých dvoulitrových lahví je legrace. Ale když si počkáte na koupání slonů v nedaleké řece, zjistíte, že jsou velmi podobní domácím miláčkům, jak ve vodě dovádějí se svými ošetřovateli – mahuty.

Pinavalla, sloní sirotčinec.

Pinavalla, sloní sirotčinec, kerých je na Srí Lnace několik.

Divokým slonům ubývá přirozeného prostroru

Zbývající divoké slony můžete vidět v například v národních parcích Minneryia či Kaudulla. Setkání s dvousethlavým stádem je zážitkem na celý život. Avšak divoké tlustokožce můžete potkat třeba u cesty jako u nás srnky.

Jak ale přibývá nových farem, silnic a dalších staveb, sloní přirozený prostor se zmenšuje a tak je čím dál více případů, kdy šílený slon vběhne do vesnice a někoho zraní nebo dokonce zabije. Ochrana těchto zvířat je dnes na nejvyšším stupni. Není možné odvléci divokého slona do zajetí a využívat jej na práci, nesmí se ani prodávat do jiných zemí.

Osamělý samec slona

Osamělý samec slona, může znamenat potíže, ale není to pravidlo.

Slůně nalezené v pralese bez matky ve sloním sirotčinci v Pinavalle.

Sloni jako božstva! Hlavu slona má i hiduistický bůh

Kojení slonů není úplně jednoduchá věc.

Kojení slonů není úplně jednoduchá věc.

Sloni požívají velké vážnosti od dob dávno minulých. Již dávní panovníci na ostrově je nechali udupávat základy chrámů, při oslavách v Kandy je Buddhův zub převážen na sloním hřbetě a sloní hlavu má také hiduistický bůh Ganéša.

Podívejte se na fotky slonů z několika míst na Srí Lance.

Sloni přivádějí na svět mláďata ve volné přírodě.


You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek Jenda napsal:

    Ty jsou pěkný 🙂 Moc pěkný článek, jste dalším potvrzením toho, že Srí Lanka je přenádherná země 🙂 Stejně jako je to ukázano i zde. http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/zajimavosti-na-jihu-sri-lanky-stovky-mist-k-navsteve 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

35 − 31 =