Přežil vraždění i tsunami! Tamil Selvaraj patří k nejlepším průvodcům po Srí Lance

Tamilský průvodce

Selvarajah Kanagaratnam je průvodcem na Srí Lance.

Tohoto krásného člověka jsem potkal na Srí Lance. Patří k nejlepším průvodcům na ostrově. Na mé cestě se mi snažil ukázat co nejvíce turisticky zajímavých míst,  zahrnoval mě historickými daty a příběhy. Mně však jako nejzajímavější příběh přišel právě ten jeho!

Selvarajah Kanagaratnam, nebo zkráceně Selva, se narodil v chudé rodině sběračů čaje v horách ve středu Srí Lanky. Pocházel z dvanácti dětí a zdálo se, že bude v rodinné “tradici” obyčejného chudého sběrače čaje pokračovat, ale nestalo se. Dvakrát v životě unikl smrti a dnes se svými zahraničními klienty létá vrtulníkem, bydlí v těch nejlepších hotelích a navštěvuje ta nejluxusnější místa. Jeho příběh zní neprosto neuvěřitelně.

Těžký život na čajové plantáži

Čajové plantáže jsou plné tamilských sběračů.

Čajové plantáže jsou plné tamilských sběraček.

Pochází z rodiny sběračů čajových lístků v oblasti, Nuwara Elyia, které se dodnes říká Malá Anglie. Je Tamil. Jeho předci se na Srí Lanku dostali v roce 1892, když je sem na nově vznikající čajové plantáže přivezli Britové z Indie coby otroky. Tamilové patřili a dodnes patří k nejchudším obyvatelům Srí Lanky s největší mírou negramotnosti. Jejich život je spojen s čajovými plantážemi. “Babička zemřela přímo na plantáži, protože ji kousl smrtelně jedovatý had. Tohle nebezpeční hrozí i dnes,” vysvětluje Selva. Není se čemu divit, na Srí Lance žije šest druhů smrtelně jedovatých hadů. Čaj sbírají většinou ženy. Na hlavě přivázaný pytel na čajové lístky, kolem pasu igelit. Mezi keříky čajovníku je vlhko a bláto. Drží se tady pijavice. “Pamatuju si na maminku, jak si večer pomocí mýdlové vody odstraňovala pijavice, kterámi měla obsypané celé nohy.”

Čajové lístky

Pravý cejlonský čaj sklízejí převážně Tamilci.

Jazyky mu zachránily život

Selvaraj se pílí ve škole vypracoval. Vystudoval a několik let byl také námořníkem. Jeho schopnosti mu umožnili naučit se řadu cizích jazyků. Plynně mluví samozřejmě tamilsky, ale také singhálsky, umí anglicky, francouzsky i německy. Jeho schopnost mluvit cizím jazykem mu zachránila život hned dvakrát.
Poprvé to bylo v roce 1983. Červenec vešel do historie Srí Lanky jako Black July, protože se rozpoutala občanská válka mezi obyvateli ostrova. Spušťěčem byla smrt třinácti singhálských vojáků, kteří najeli na minu nastrženou Tamily. Tamilové byli už řadu let upozaďovaným etnikem, tamilština přestala být úředním jazykem a tak museli Tamilové zmizet třeba z míst na úřadech. Extremisté z jejich řad se bránili proti těmto útlakům násilím. “Singhálci odpověděli stejně. Vybíjeli Tamily, kde se dalo. Já sám jsem byl na cestě do Colomba, když autobus zastavila ozbrojená hlídka a začala Tamily vytahovatz vozu,” vzpomíná Selvaraj na začátek krvavého konfliktu, jako by to bylo včera. “Několik jich přímo na místě zastřelili. Přišli i ke mě, a v singhálštině se mě zeptali jestli jsem Tamil. V jejich jazyce jsem se ozbrojenců zeptal, jestli myslí mě a to mi zachránilo život. Kdybych neuměl singhálsky, byl bych v tu ránu mrtvý,” dodává snědý srílančan. Vojáci se mu omluvili a nechali jej být.

Unikl před tsunami

Ahungalla heritance Hotel

Ahungalla Herinatce hotel se neblaze proslavil záznamem přiházející tsunami, který natočil jeden z hostů z druhého patra hotelu.

Podruhé se vyhnul jisté smrti o více než dvacet let později, když v roce 2004 zasáhla ostrov vlna tsunami. “Měl jsem dohodnuto s klientkou z Ameriky, že ji vyzvednu na letišti v Colombu a společně pojedeme na jih, kde chtěla pozorovat velryby. Na poslední chvíli mi zavovolala, že se omlouvá, ale že jí uletělo letadlo a přiletí později,” vzpomíná na okolnosti průvodce. Kdyby šlo vše podle plánu byl by i se svou klientou na nepostiženějším místě právě ve chvíli, kdy smrtící vlna zasáhla pobřeží. Pravděpodobnost, že by oba přežili byla mizivá.
Naštěstí i tentokrát měl Selva štěstí a katastrofu přežil. O tsunami se dozvěděl v bezpečí v hotelu v Colombu.

Dodnes patří k nejvytíženějším turistickým průvodcům v zemi a zcela právem, jeho schopnosti a znalosti jsou velmi profesionální.

Moře na Srí Lance.

Moře kolem ostrova Ceylon patří k těm najkrásnějším.


You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek Alfonz napsal:

    A dělá průvodce i po národních parcích, myslím konkrétně po těchto: http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/narodni-parky-na-sri-lance-jake-jsou-ty-nejexotictejsi jelikož mě velice láká příroda Srí Lanky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 + = 34