Nejstatečnější býci mohou dostat v aréně milost jako gladiátoři

 

Býci z farmy Cortijo s lidmi do kontaktu přijdou jen zřídka.

Býci z farmy Cortijo s lidmi do kontaktu přijdou jen zřídka.

Na farmě Cortijo de Arenales nedaleko andaluské Sevilly mne přivítala sympatická, energická padesátnice Almudena. Naskočili jsme do jeepu a vydali se směrem k rozlehlé oboře s cesmínovými duby. “Rozhodně nevystupujte z auta, mohli by na vás zaútočit. Naše býky mají rádi diváci, ale ne toreadoři,” zahájila s úsměvem na rtech moji návštěvu místa, kde se chovají šampioni pro býčí zápasy po celém Španělsku.

Almudena se prodeji býků do španělských arén věnuje již léta.

Almudena se prodeji býků do španělských arén věnuje již léta.

Vybrat toho správného býka pro koridu není vůbec jednoduché, navíc rozhodnutí padá velmi často před tím, než se býček vůbec narodí. Jeho vlastnosti se totiž odvozují od vlastností matky, tedy jalovice. “V téhle cvičné aréně testujeme dvouleté krávy. Zkoumáme jejich reakce a podle toho se rozhodujeme, jestli je necháme na chov. Musejí se chovat nebojácně, chytře, statečně, silně. Vlastností, které určují charakter chovu, je více,” vysvětluje blondýna s kudrnatými vlasy. Na otázky odpovídá stroze, ale věcně. Jako příklad dodává: “ Američnaům, kteří k nám jezdí říkám, pokud se ve vaší rodině průběžně několik generací obejvují jako nevěsty blonďaté ženy, je čím dál pravděpodobnější, že se vám narodí blonďaté děti. Podobné je to s inteligencí,” směje se.

Ale zpět k býkům. Na farmě Cortijo de Arenales nehledají bojácné, agresivní býky, ani ty hloupé. “Tomu, co hledáme se u nás říká “noble brutto” – ušlechtilý hrubián,” vysvětluje Almudena. Býk nesmí být tupé zvíře, musí na mě být vidět nebojácnost, rozhodnost a hlavně chytrost, aby byl toreadorovi plnohodnotným soupeřem. Musí být statečný. Takový býci jsou velmi chytří, velmi rychle se učí. Statečný býk nikdy neútočí, ale reaguje na útoky jiných. V aréně bezpečně pozná, kdo je toreador, i když před tím nepřišel do styku s “chodícími” lidmi, do obory jezdí zaměstnanci farmy jen na koních a nebo v autě.

Ti nejlepší býci jsou hlavně stateční!

Ti nejlepší býci jsou hlavně stateční!

Ze zdejší farmy je do arény prodáno každoročně na padesát býků. Vidět je můžete v Madridu, Pamploně, Bilbau a samozřejmě v Seville, i tam můžete navštívit koridu prní třídy, tedy to nejlepší, co se ve Španělsku dá vidět. “Dva z našich býků se nám dokonce vrátili zpět a na farmě zemřeli přirozenou smrtí. Pro jejich statečnost jim publikum v aréně dalo milost. Propůjčili jim život, jako gladiátorům ve starém Římě. I to se může stát,“ vysvětluje rančerka. Jen pro zajímavost, peníze za osvobozené býky promotérům zápasů nemusela vracet. “Smlouva je totiž podepsána na usmrcení zvířete,” vysvětluje.

Na otázku, jak ona sama vnímá často diskutovanou, kontroverzní tradici odpovídá zpříma a věcně. “Nejsou to moji mazlíčci, nespí v mojí posteli. Nemohla bych na psí zápasy prodat své psy, ale upřímně i býky radši je vidím v krajině. Když ale jdu na byčí zápasy a je to špatná korida, kloním hlavu a je mi to líto. Na druhou stranu kdyby se tito býci nechovali pro byčí zápasy, na maso je chovat by bylo neekonomické,” vysvětluje Almudena.

Na farmě Cortijo de Arenales pracuje již jednadvacet let. Je to rodinný podnik, její dědeček mexický Španěl pozmeky v okolí koupil v roce 1913, především pro zábavu svých přátel. Až Almudenin otec v roce 1963 pořídil prvotřídní stádo skotu vhodné býčí zápasy. Dnes nejvíce příjmů farma získává ze zemědělské produkce, zejména z prodeje obilí a také z prodeje solární energie, kterou vyrábí rozlehlá solární elektrárna.

Když je toreado skutečný profesionál, pak může být býkovi rovnoceným partnerem.

Když je toreado skutečný profesionál, pak může být býkovi rovnoceným partnerem.

Hlavní město provincie, kde leží farma Almudeny je Sevilla. Právě zde se odehrávají ty nejlepší býčí zápasy, zde se utkávají ti nejlepší matadoři s těmi nejlepšími býky. A že jde o událost skutečně luxusní je patrné nejen z množství diváků, kteří se zdejší arény vejdou – až 12 tisíc, ale také z cen lístků. “Korida a býčí zápasy jsou velmi drahou zábavou, speciálně, když chcete mít ty nejlepší lístky do stínu. Jejich cena se třeba v Seville pohybuje běžně v desítkách i stovkách eur. Pro mne je to z padesáti procent sociální událost, a z padesáti procent tam jdu, protože mám zápasy ráda. Ročně jdu na koridu tak dvanáctkrát,” dodává Almudena. Jsou ale lidé, kteří si na koridu jsou schopni za několik tisíc eur koupit pernamentku. I na jedno odpoledne nabízí Sevillská aréna lístky skutečně  v závratných cenách od 155 eur v první řadě ve stínu až po 13 eur v řadě poslední, kam celou dobu zápasů svítí slunce.

Je však nutné říci, že Sevilla to nejsou jen zápasy býků. To je také přeslavná historie ovlivněná přítomností Maurů. Sevilla, je město Kryštofa Kolumba, je tu největší gotická katedrála na světě a především je to město flamenca. Celý den můžete strávit potloukáním se historickými uličkami, návštěvou kráslovského paláce Alcazar, odpoledne si odpočinout v arabských lázních a večer se do některého z klubů vydat na pravé nefalšované flamenco.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, i po týdenní návštěvě Sevilly budete mít pocit, že jste nestihli všechno a budete se chcít vrátit.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 + = 19