Odbavení telefonem? Vyberte si místo k sezení a nestůjte frontu na boarding pass

Když jsem naposledy letěl do Švýcarska, nabídla se mi k vyzkoušení mobilní aplikace SWISS k samostatnému odbavení přes mobilní telefon. Z minulosti jsem měl už drobnou zkušenost s podobným odbavením u Air France, ale nějak jsem to za ten rok zapomněl, takže odbavení u SWISS bylo pro mne, jako bych byl úplným nováčkem. Na Letiště Václava Havla jsem dorazil s již připravenou aplikací a dokonce jsem si 23 hodin před odletem prošel celým procesem odbavení, včetně výběru sedadla v letadle.

 

Snímek mobilní aplikace SWISS

Aplikace pro mobilní odbavení u Swiss je velmi jednoduchá.

Mobilní aplikace SWISS

Jak taková aplikace vlastně vypadá? Stáhnout si ji můžete jak pro Android, tak pro iPhone v App storu a je zdarma. Aplikace je v angličtině. Kromě toho v němčině, francouzštině, italštině, čínštině, ruštině, španělštině, portugalštině a japonštině. Když aplikaci otevřete, na ploše telefonu se objeví červeno-bílá obrazovka s letadlem prolétajícím nad vrcholem Matterhornu. Obrazovka je jako u většiny podobných aplikací rozdělena na čtyři oddíly – Check-in/My Bookings, Boarding Pass, Arrival & Departure a Book a flight.
Aplikace nabízí možnost zamluvit si kterýkoliv let se společností Swiss, zjistit si aktuální odlety a přílety na letištích, kam Swiss létají a také vám zobrazí vaše aktuální palubní lístky. Tyhle možnosti přeskočím a detailněji se budu věnovat pouze oddílu Check-in/My Bookings, který při odbavení před letem budete hlavně potřebovat.
Pro použití aplikace není třeba se nějak registrovat. Váš boarding se vám po zadání jména a rezervačního kódu nebo čísla letenky 23 hodin před odletem aplikace otevře a vy se můžete ponořit do svého odbavení.

Koupit můžete i překvapení pro partnera

Překvapení pro partnera v podobě lahve dobrého vína či šampusu na palubě.

Překvapení pro partnera v podobě lahve dobrého vína či šampusu na palubě.

Zamluvte si překvápko pro přítelkyni dopředu.

Zamluvte si překvápko pro přítelkyni dopředu.

Nejprve vás čeká informace o vašem letu. Odkud a kam letíte, jakou třídou a jak dlouho let potrvá. Pokud je vás větší skupina, objeví se také vaši kolegové. Následují možnosti, jako je objednávka pronájmu auta na cílovém letišti. Nabízí se také možnost ubytování ve smluvních hotelech. Můžete si prostřednictvím této aplikace zamluvit zvláštní překvapení na palubě. Například lahev červeného vína nebo šampaňského, kterou můžete během svého letu nečekaně udělat radost třeba svému partnerovi. Víno bylo v nabídce za necelých třináct set korun a šampus o stovku dráž.

Je libo uličku nebo okýnko?

Možnost vybrat si místo na palubě letadla, myslím ocení každý.

Možnost vybrat si místo na palubě letadla, myslím ocení každý.

Své odbavení můžete ještě stále změnit a tak se vám opět zobrazí sumář vaší cesty, odkud, kam a jak dlouho poletíte, jak je to daleko. Současně je vám připomenuto, kolik a jak velkých zavazadel na palubě či v zavazadlovém prostoru můžete vézt s sebou. Samozřejmostí je také předpověď počasí ve vaší cílové destinaci na několik dní dopředu. Letěl jsem do Curychu a tak jsem se dozvěděl, že se tam mluví německy a žije tam necelých 400 tisíc obyvatel. V případě známých míst skoro zbytečné, ale dokůžu si představit situaci, kdy Vás takhle informace obohatí.
Co mě ale zajímalo nejvíc byla možnost vybrat si sedadlo. Vzhledem k tomu, že fotím, jsem vždycky rád, když můžu sedět u okna. [pullquote-left] Je dobré vědět, jak letadlo vypadá. Když si jako já na cestě zpět zamluvíte poslední řadu u okna, aby vám ve výhledu neclonilo křídlo, nemělo by vás překvapit, že celé okénko kryje proudový motor letadla. 🙂 [/pullquote-left] Jsou ale i cestující, kteří si záměrně vybírají nouzové východy, kvůli většímu místu na nohy.

Ať se Vám nevybije mobil

Po výběru sedadla se vaše data ještě jednou zrekapitulují a na mobilní telefon i e-mail je vám zaslán plnohodnotný boarding pass. Ten obsahuje kromě již notoricky známých dat, jako je odlet, číslo letu, data, čísla letenky a času nástupu do letadla také QR kód, kterým se prokazujete při dalším pohybu po letišti.
A teď důležitá věc, jestliže máte “velké” zavazadlo, stejně musíte jít k přepážce, aby vám jej letuška uložila do zavazadlového prostoru. Nicméně i tenhle proces je výrazně rychlejší, právě díky QR kódu, který si obsluha přepážky načte. Pokud ale máte jen kabinové zavazadlo, nemusíte se vůbec ničím zdržovat a přepážku úplně vynechejte. S boarding passem ve svém mobilu projdete všechny kontroly až do letadla. Jen pozor, aby se vám telefon nevybil. Pak jste ztracení a budete muset někde získat tištěnou verzi boarding passu.
IMG_2828 IMG_2827 IMG_2824 IMG_2823
Celkově je aplikace spíše intuitivní i když mne šipka v horní části obrazovky několikrát vrátila mimo booking a já musel znovu zadávat moje jméno a rezervační číslo. Příjemné ale bylo, zvolit si sedadlo, podle svého. A to i přesto, že jsem si jej na cestu domů zvolil úplně blbě. Ale vybral jsem si to sám!

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 5 =