Které mobilní aplikace používám na cestách? Ty co pomáhají s focením

S aplikací Olympus Image Share můžu třeba mobilní telefon díky wi-fi používat jako dálkovou bezdrátovou spoušť.

S aplikací Olympus Image Share můžu třeba mobilní telefon díky wi-fi používat jako dálkovou bezdrátovou spoušť.

Doby, kdy jsem na cesty odjížděl bez mobilního telefonu už jsou nenávratně pryč. Matně si vzpomínám, že jsem prošel několik rumunských pohoří naprosto odříznut od spojení s okolním světem. Když už jsem ho měl, byl stejně po většinu pobytu vypnutý, protože v rumunských Karpatech prostě nebyl žádný signál. Později jsem sice už telefon míval, ale buď neměl v zemi, kterou jsem navštívil můj operátor partnera a nebo jsem jej stejně, kvůli vysoké ceně SMS a volání, používal jen občas.

Bez mobilu už si cestování nedovedu ani představit.

Bez mobilu už si cestování nedovedu ani představit.

Ještě poměrně nedávno jsem si bral do Indie jen obyčejný starý tlačítkový telefon, abych nepřišel o svůj iPhone, trochu jsem měl pocit, že v Indii telefony nemají,  a že by mi ho mohli třeba chtít vzít. Klasický předsudek. Omlouvám se. Indové jsou samozřejmě mobilní národ a telefony mají úplně všichni. Dokonce v Ugandě se mobilní telefony ujaly jako mikrobanky, kam si lidé ukládají své úspory.

Dneska je to jiné. Dneska nedám bez iPhonu ani ránu a využívám jej nejen pro komunikaci – telefony, SMS a internet, ale mám v něm i řadu aplikací, které mi usnadňují moji práci nejen v cizině, ale také doma. Na to je dobré vědět, jak na levný internet na cestách. Například o odbavení u letecké společnosti Swiss, jsem vám už na My Lost Hat psal. Teď bych Vám chtěl představit některé další, které používám. Začnu tím, co je mi na cestách nejbližší a sice focením.

Na cestách je důležitá pohoda a připravenost na různé typy počasí

Snímek obrazovky 2015-09-11 v 16.14.34

... patří k těm nejpřesnějším.

… patří k těm nejpřesnějším.

Informace od Norských meteorologů...

Informace od Norských meteorologů…

Počasí je základem úspěšné cesty, přičemž nemusí vždycky svítit sluníčko a být 25 °C, aby byl výlet úspěšný. Příprava na základě dobré předpovědi může přinést úžasné zážitky na cestách i když prší nebo sněží. Jako můj výlet pod Matterhorn. Úspěšný může být třeba jen proto, že si vezmete do batohu suché oblečení, nepromokavou bundu nebo pevnější boty. Prostě, když tušíte jaké bude počasí, jste vždycky napřed. Mě se osvědčila služba Norského meteorologického institutu v aplikaci YR. Je to obdoba stránek YR.no, kde si můžete zobrazit řadu modelů. Aplikace je mírně ořezaná, takže můžete vidět jen aktuální stav počasí, sílu větru a jedním tapnutím na displej si můžete zobrazit předpověď na následující období. Aplikace YR nabízí 4 denní úseky vždy po šesti hodinách 5-11, 11-17, 17-23 a 23-05 hodin. U podrobného výpisu pak vidíte nejen obrázek vystihující jak bude, ale i teplotu, množství srážek v milimetrech a sílu a směr větru. Jakkoliv je vždy předpověď jen odhadem vývoje počasí, u téhle aplikace se mi nejčastěji stávalo, že se meteorologové skutečně trefili. Postupně jsem tedy z mého iPhonu vymazal jiné a nechal si jen tuhle. Aplikace je ke stažení zdarma jak pro iOS, tak pro Android.

Kde to vyjde a kde to zapadne. To je oč tu běží!

Snímek obrazovky 2015-09-11 v 16.13.28

... a také o pohybu slunce během dne.

… a také o pohybu slunce během dne.

Informace o východu a západu slunce...

Informace o východu a západu slunce…

Další aplikací, kterou používám skoro denně je Sunrise & Sunset. Bystřejším je už jasné, že je to aplikace, která říká, kdy v daný den vychází slunce, a kdy zapadá. To je informace pro fotografy samozřejmě důležitá, a když ji umíte správně využít, může to vašim fotografiím dost pomoci. Kromě toho můžete s pomocí kompasu zjistit také pozici na obloze, na které se slunce ráno objeví a kde zase večer zapadme. Tuhle aplikaci používám takřka denně, když zjišťuji v neznámém terénu, které místo bude pro focení brzy ráno nejlepší. Aplikace nabízí také informaci o čase rozbřesku, tedy době před východem slunce a také jak dlouho bude ještě světlo po západu slunce. Do aplikace můžete zadat také datum v budoucnosti a zjistit, jak to na daném místě bude vypadat.  Aplikace jsem stáhl zdarma v LITE verzi bez kompasu. A ve verzi PRO za 1.99 €, ale myslím, že to nejsou vyhozené peníze.

Co nejdříve fotky sdílet, nebo ovládat nepozorovaně foťák

Olympus ovládám pomocí mého iPhonu.

Olympus ovládám pomocí mého iPhonu.

Snímek obrazovky 2015-09-11 v 16.14.05

Funkce aplikace Olympus Image Share jsou přehledně seřazeny.

Funkce aplikace Olympus Image Share jsou přehledně seřazeny.

Poslední aplikace, kterou bych rád představil je přímo fotografická. Již delší dobu používám fotoaparáty Olympus z řady OM-D. Nejdříve to byla OM-D E-M10 a teď fotím na cestách výhradně s OM-D E-M5 Mark II. O jeho kvalitách a vůbec o mém přechodu na bezzrcadlovky se ještě rozepíšu, ale teď k oné aplikaci. Jmenuje se Olympus Image Share a má hned několik funkcí. Jsou to Dálkové ovládání, Importovat snímky, Upravit snímky a přidat zeměpisné souřadnice. Já nejčastěji využívám funkci importovat snímky. Je to velmi rychlá cesta, jak dostat fotky z foťáku do telefonu a takřka v reálném čas je sdílet na Instagramu nebo na Facebooku.
Klasický příkad, udělám fotky na sjezdovce, a když zasednu v horské chatě a objednám si jídlo, než mi ho přinesou spojím můj Olympus a iPhone pomocí wi-fi, stáhnu vybrané snímky. A pak je díky wi-fi v chatě nebo mobilnímu internetu nasdílím na sociální sítě.

Fotoaparád Olympus OM-D E_m5 Mark II má vlastní wi-fi, pro kontakt s iPhonem.

Fotoaparád Olympus OM-D E_m5 Mark II má vlastní wi-fi, pro kontakt s iPhonem.

Úpravě fotek a aplikacím, které používám pro úpravu snímků v mobilu se hodlám věnovat v jiném článku. Jsou situace, kdy nemůžete foťák ovládat, protože je od vás daleko, nebo je v pozici, kdy na něj prostě nedošáhnete. Jsou také situace, kdy potřebuejte, abyste se fotoaparátu nedotknuli, třeba když fotíte dlouhým časem na stativu. Pak je perfektní fuknce dálkové ovládání, kdy máte na mobilním telefonu živý náhled fotografované scény a ovládáte pomocí wi-fi všechny funkce. Nastavení expozice, clonu, čas, ISO, prostě na co si vzpomenete. A samozřejmě, že stejně jako na dotykovém displeji fotoparátu můžete i tady ostřit v kterékoliv části scény a tímto dotykem také hned fotografovat.

Tohle jsou jen tři základní aplikace, které mi usnadňují práci při mých cestách. Používám jich ale mnnohem více a věřím, že se na další podívám v blízké budoucnosti.
A jaké aplikace na cestách používáte vy? Napište mi na můj e-mail. Rád nové aplikace vyzkouším.

 A takhle mě to vyfotil, když jsem tapnul na displej mého iPhonu propojeného s Olympusem OM-D E-M5 Mark II. I have Lost My Hat!!!

A takhle mě to vyfotil, když jsem tapnul na displej mého iPhonu propojeného s Olympusem OM-D E-M5 Mark II. I have Lost My Hat!!!

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + 4 =