3 základní tipy, jak na levný internet na cestách?

Kluk s mobilem na peróně.

Připojení na internet je pro dnešní cestovatele již nezbytné.

Doby, kdy jsem se toulal bez mobilu a často i foťáku rumunskými horami jen s batohem na zádech, spacákem a stanem jsou dávno pryč. Můj koníček se časem stal profesí. Jako novinář jsem přivykl být v neustálém spojení s redakcí a s příchodem internetu (ano, pamatuju ještě dobu bez něj :-)) jsem byl přinucen být takřka stále on-line. Připojení na cestách bylo nezbytné, i když jsem byl “jen” fotograf a pouze v ČR. Musel jsem posílat aktuální snímky do redakce. A dnes, když už bych nemusel, vedu vlastní blog www.mylosthat.com, mám k němu FB profil a také instagramový účet. Připojení na cestách je pro mne tedy nezbytné. A to nejen proto, abych mohl aktuálně postovat věci, které se mi na cestách dějí. Čím dál častěji využívám také nejrůznější aplikace, které cestování usnadňují, a bez kterých si už nedovedu cestování představit. Třeba papírovou jízdenku nebo letenku jsem neměl v ruce několik let.

Rumunské hory Fagaraš

Rumunské Karpaty jsou hory nedotčené lidmi, natož pak mobilním signálem.

Všechny zmíněné důvody přinášejí potřebu být připojen k internetu nejen doma, kde jsou mobilní data běžnou součástí služeb operátorů, ale také na cestách v zahraničí. Ne vždy, je ale internet levnou záležitostí. A tak na cestách kombinuju několik možných přístupů k internetu. Jsou různě cenově nastaveny, ale vždy jsou levnější, než kdybych si data koupil od mého operátora v ČR.

Wi-Fi zdarma – nejlevnější připojení k internetu!

Mapa letišť s wi-fi.

Mapa světových letišť s bezpaltným připojením na internet.

Existují miliony míst, kde se můžete k wi-fi připojit zdarma. Pominu-li, že je to dnes běžným vybavením všech hotelů, wi-fi v ceně má dnes také každý pokoj nebo byt pronajímaný přes Airbnb. Zdrama se připojit však můžete takřka na každém letišti. Tam většinou nemám problém připojit se během chvilky k volné wi-fi. Podobně je to často na všech železničních či autobusových nádražích. Ještě existují místa, kde je volné připojení k internetu omezeno třeba na hodinu, ale nezaznamenal jsem jich moc.

Charles de Gaule v Paříži.

Wi-fi připojení hend po přistání na letišti Charles de Gaule v Paříži.

V případě, že váš volný přístup k wi-fi vyprší, zkuste najít třeba McDonalds, KFC nebo jiný mezinárodní řetězec. Stačí si sednout blízko takové restauraci a můžete si “nasosat” internet od nich. Volnou wifi mají často i jiné obchody na letištích.

Wifox app

Wifox je placená aplikace s aktualizovanými daty o wi-fi připojení na světových letištích.

Podobně to jde udělat u mezinárodních letištních salonků. Prostě přijdete blíže a připojíte se zdrama, někdy je třeba být ještě trochu rafinovanější a na recepci si přečíst heslo.

Kromě toho lze využít některé aplikace, které hesla na letištích sdružují. Třeba Wifox, který je placený. Nicméně dostanete informace o detailech připojení. Například, kde konkrétně se wi-fi připojení nachází nebo zda je čas pro použití tohoto připojení nějak omezen. Zdarma je pak k dispozici tahle Google mapa, kde si můžete před cestou vyhledat hesla pro vaše konkrétní letiště, které hodláte použít.
Když zmizíte z letiště, což vám plně schvaluji, můžete volnou wifi získat podobným způsobem. Svým zákazníkům je nabízí různé obchody, restaurace, hotely, někdy stačí se přiblížit, jindy vás třeba nechají sedět na recepci v hotelu. Řada měst má free wifi-spoty. Kde se nacházejí, se dozvíte na informacích toho kterého města. Z vlastní zkušenosti vím, že několik takových míst má v centru třeba Salzburg.

Španělská SIMka Mundo nabízí internet za pár korun

SIM Mundo

Španělský operátor Orange, přišel s touhle SIM kartou Mundo a její báječnou nabídkou internetu po celé Evropě za skvělou cenu.

Tuhle SIM kartu od španělského operátora ORANGE s názvem Mundo jsem si pořídil na stránkách https://simcard.spainsur.com/13-orange a stála mě 28 euro i s 14€ kreditem. Tahle karta je skvělá, protože funguje v 36 zemích Evropy a 100 MB dat pořídíte za méně než 30 korun, tedy za 1€,  množství dat není omezeno, takže dalších 100MB je zase 1€. Osobně jsem vyzkoušel v Portugalsku, ve Španělsku, v Rakousku, na Slovensku a v Itálii a v Německu. Když to vhodně kombinujete právě s volnými wi-fi, často za den neutratíte více než 2€. Otázku je, co se stane s touhle kartou až se letos v červnu zruší v Evropě roaming. Zatím se mi nepovedlo zjistit, jestli se srovnání cen bude týkat i dat.

Lokální SIM karta, vyjde většinou výrazně levněji

Ugandská Y'ello.

Telefonování v Ugandě bylo skvělé, všude pokrytí 3G signálem a telefonování do ČR levnější než u nás.

I tuhle službu jsem využíval, ale vždycky jen ve chvíli, kdy jsem byl na místě delší dobu. Třeba měsíc v Ugandě jsem dobíjel lokální SIM jako šílenec. Telefonování jejím prostřednictvím bylo totiž levnější než kdybych volal v ČR s mojí ženou. Takže jsem si z Ugandy dopřával denně několikaminutový hovor s dětmi.
Lokální SIM kartu si většinou můžete koupit hned na letišti. Je dobré mít na paměti, že některá vaše čísla jsou uložena na vaší současné SIM kartě, proto ta nejdůležitější čísla je vhodné mít ještě někde poznačena, abyste se vyhnuli několikerému přehazování jedné SIM za druhou. Ráda se totiž v takovém případě ztrácí. Svou domácí SIM si po výměně za lokální velmi pečlivě uschovejte. Bude se vám ještě hodit, až se vrátíte domů.

SIM Dialog ze Srí Lanky

Lokání SIM karty vyjdou ve většině zemí levněji než doma. Minimálně v Asii.

Co také není špatné, pokud víte, že budete pryč delší dobu, zavolat operátorovi a zkusit s ním vyjdednat na období, kdy budete v zahraničí slevu na služby, protože je prokazatelně nebudete používat. Ne vždy tomu operátor bude nakloněn, ale rozhodně bych to zkusil. Někdy stačí hezky poprosit, jindy zmínit, jak dlouho už u něj jste a platíte účty, v nejkrajnějším případě zkuste pohorozit odchodem. Je ale vždy na místě rozmyslet si, jestli se Vám taková hrozba vyplatí splnit nebo ne.

Jisté je že každou korunu ušetřenou za telefonování můžete na cestě proměnit v zážitek nebo nějaké parádní místní jídlo.

A co vy? Jak vy pracujete s internetem na cestách. Používáte lokální SIM karty i na kratší pobyt než je měsíc?

A ještě jeden tip na závěr TEP Wireless!

TEP wireless

TEP wireless je mobilní internet až pro pět zařízené ve více než 100 zemích světa.

Ještě jsem při svém brouzdání internetem narazil na jednu vychytávku. Jmenuje se Tep Wireless a je to vlastně takový mobilní modem. Připojení k internetu nabízí v téměř 100 zemích světa bez problémů a bez omezení. Koupíte jej za 94€ a pak si jen dobíjíte kredit. Jeden den, tedy 24 hodin připojení s takovýmhle zařízením vás pak stojí 7€. Což sice nevypadá tak báječně, ale na druhou stranu, když jste dva, tři nebo je vás až pět, můžete totiž připojit pět různých zařízení současně a neomezený internet využívat naplno, pak se to už určitě vyplatí. Pro časté cestovatele mi to přijde jako docela dobrá věc. Ti co cestují jen občas si Tep Wireles mohou také půjčit, pak je denní taxa necelých 9 Euro.

Tuhle věcičku hodlám vyzkoušet ještě tenhle měsíc v Německu. Tak se těšte na recenzi.

 


You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek dennykol napsal:

    Ještě že udělali v EU to, že za rouming se platí stejně, jako u nás 🙂 Akorát bych si moc přál, aby tomu tak bylo i v ostatních zónách (kdo nechápe tak tady: http://www.zaparkujteuletiste.cz/mobilni-internet-cestach-prehled-zon-tarifu), ale to se stane asi těžko…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 2 = 8