Air France bets on luxury / Air France vymění přes deset tisíc sedadel

Letuška Air France představuje novou první třídu La Premiére.

Letuška Air France představuje novou první třídu La Premiére.

(EN) Air France has started a new project for five hundred million euros. They don’t want to compete with low-cost airlines by lower comfort. They bet on luxury. They plan to change all the seats in all classes. And they have introduced a very new class called La Premiére. More info here.

(CZ) Francouzská společnost Air France momentálně frčí ve velkolepém projektu za půl miliardy eur, který chce investovat do pohodlí svých zákazníků. Nejen na letištích, ale především ve vzduchu, na palubách svých letadel. A jestli to skutečně dopadne, jak avizovala, a já myslím, že ano, bude asi fakt prima letět s Air France do světa.

Místo většinově přijímané strategie, snižování nákladů ořezáváním služeb a kvality, tedy přibližování se lowcostům, zvolili u Air France opačný postup. Už to běží a v náledujících měsících to bude pokračovat. Do letadel Boeing 777 na dálkové lety se postupně instalují nové sedačky a to nejen v nejluxusnější třídě La Premiére, ale rovněž v Business, Premium Economy a Economy. I když možná u La Premiére ani nemůže být řeč o sedačkách, jsou tom spíše privátní luxusní kóje, kde se můžete ocitnout na palubě letadla v naprostém soukromí.

Když tuhle top třídu Air France v Šanghaji představila, byl jsem u toho. Sice jsem s La Premiére neletěl (v té době se teprve plánovala její instalace do letadel), ale když jsem viděl, jaký dárek k výročí 80. let francouzských aerolinek svým cestujícím hodlají dát, byl jsem dost překvapený a přiznám se i trochu skeptický. Dlouho jsem také přemýšlel, proč Air France představuje svoji “vlajkovou loď” tedy nejuxusnější třídu La Premiére v čínské Šanghaji? A pak mi to začalo do sebe zapadat. Asie totiž frčí, prožívá ekonomický boom a bohatých klientů je tam čím dál víc. Šanghaj tak byla ideálním místem, jak regionu východní a jižní Asie představit možnost luxusního cestování do Evropy.

Představení novinek francouzských aerolinek se uskutečnilo v Šanghaji.

Představení novinek francouzských aerolinek se uskutečnilo v Šanghaji.

Čína bohatne a chce létat lépe

Air France na svých “čínských” linkách zákazníkům nabízí velmi osobní a specializované služby. Začíná to již čínsky mluvícím personálem na na letišti Paris – Charles de Gaulle. Air France ve speciálním programu pro personál školí své lidi v povědomí o čínské kultuře. Na všech letech jsou také čínští tlumočníci. Palubní hlášení jsou v Mandarinštině nebo v jazyce kantonu, kam letadlo směřuje. Palubní časopisy jsou upraveny pro čínské cestující, filmy jsou opatřeny čínskými titulky, menu je v čínštině a nabízí také čínská jídla. Jamínový čaj je samozřejmostí.

Air France létá už 80. let

K 80. letům provozu Air France připravila speciální výstvavu.

K 80. letům provozu Air France připravila speciální výstvavu.

V Šanghaji byla La Premiere představena jako součást rozsáhlé výstavy k 80. letům francouzských aerolinek. Když jsem viděl všechna ta očekávaná zlepšení směrem k cestujícím, pochopil jsem, že to Air France myslí vážně. V expozici byl představen nový design všech sedadel včetně La Premiére a každý návštěvník si je mohl vyzkoušet na svůj vlastní za… Do roku 2016 tak bude v letadlech Air France vyměněno na deset tisíc sedadel jen v Economy třídě. Úplně jsem uvěřil až v Business třídě pro dlouhé lety, kde v jedné řadě místo sedmi sedadel najednou tři místa ubyla. Seřazení 1-2-1 bude mít za následek především více prostoru, ale také soukromí. Navíc každý cestující bude mít přímý vstup do uličky.

Novou business třídu v letadlech Air France představily aerolinky už v květnu na výstavě k 80. letům AF v Šanghaji.

Novou business třídu v letadlech Air France představily aerolinky už v květnu na výstavě k 80. letům AF v Šanghaji.

Air France o nových Business kabinách mluví jako o “kokonu na obloze”. O takovém pohodlí už má smysl uvažovat, pokud potřebujete po desetihodinovém mezikontinentálním letu být v pohodě a připraven třeba pro obchodní jednání. A ani obyčejná místa v třídách Economy a Economy premium nepřijdou cestující zkrátka. Kromě nových sedaček, čeká každého o neuvěřitelných 40% místa více než doposud. Párkrát jsem už strávil v letadle v Economy třídě dvanáct hodin letu a jestli jsem siněco přál, tak více místa.

La Premiére – limuzínou až k letadlu

Vlajkovou lodí v tomto velkolepém progamu změny je samozřejmě “samostatný pokojíček” nazývaný u Air France La Premiére. Tady už mluvíme o skutečném luxusu začínajícím před odletem. Takový pasažér vlastně nemusí vůbec přijít do kontaktu s ostatními cestujícícmi. Doma ho vyzvedne limuzína, odveze k odbavení na letiště, kde stráví několik příjmených chvil v luxusním salónku a pak jej personál letecké společnosti odveze až k letadlu. Žádné čekání, samozřejmě. Apartmá o velikosti 3 metrů čtverečních budou osazena vždy nejvíce po čtyřech v 19 letounech Boeing 777-300. Air France dokonce uvolnilo video ze zákulisí instalace takového sedadla přímo do letadla a myslím, že je skutečně na co se dívat.

Poprvé mohli cestující s Air France tenhle nový luxus vyzkoušet při letu do New Yorku v září loňského. A nebyla to náhoda. Na trase Paříž – New York společnost nabízí 4000 míst týdně. Od prvního transatlantického letu v roce 1946 své novinky Air France představovala vždy na této trase. Pravidlenou linku na této trase zahájila v roce 1950, první Concorde vzlétl z Paříže v roce 1977, Také první letoun A380 v roce 2009 směřoval do New Yorku. Letos La Premiére čeká i další destinace třeba Dubaj, kamerunské Yaoundé a gabonský Libreville! Od února 2015 to jsou navíc velká sídla jihovýchodní Asie Jakarta a Singapur.

Kancelář, salonek a Bůh ví co ještě!

Skutečná postel, i když téhle dívce by stačilo méně něž 201 centimetrů délky lůžka.

Skutečná postel, i když téhle dívce by stačilo méně něž 201 centimetrů délky lůžka.

A čím, že je vlastní kabina tak vyjímečná? Upřímně je to boj o centimetry, ale při mnohahodinovém letu každý centimetr místa navíc, se počítá! Sedmapadesát centimetrů široké sedadlo z velmi příjmeného materiálu se dá velmi rychle změnit na lůžko o 20 cm širší a dlouhé 201 centimetrů. Takže opravdová postel. Prostě si natáhnete nohy. Před spaním si můžete klidně číst, stylová noční lampička je u hlavy. Pokojíček má i další vychytávky, jako je soukromá šatní skříň, polštáře, elektrické i USB zásuvky, dotykovou obrazovku s úhlopříčkou 61 centimetrů.

Pohodlí a luxus. To jsou hlavní atributy první třídy Air France.

Pohodlí a luxus. To jsou hlavní atributy první třídy Air France.

Také stolek ukrytý v boční stěně není zrovna malý, takže když si za letu pozvete do apartmá návštěvu v podobě obchodního partnera, nejen, že ho posadíte na jeho vlastní křeslo naproti vám, ale oběma se vám na stolek vejdou vaše laptopy. Kromě toho jej po práci můžete pozvat na soukromý oběd od michelinského kuchaře, podávaný na designovém porcelánu. Když říkám soukromý, myslím, skutečně soukromý, protože každé aprtmá lze zatáhnout krásným těžkým závěsem, který vás zcela oddělí od dění v letadle. Když jsem si v Šanghaji prohlížel s ostatními novináři La Premiére jeden z amerických kolegů se šibalsky usmál na letušku, která kabinu prezentovala a podívá dostatečně nahlas: “ Myslím, že otázka možnosti mít sex na palubě během letu je tímto zcela zodpovězena!” Letuška se nedala vyvést z míry a s úsměvem odpověděla: “Jistě. Jen ještě neumíme ovládat vzušné turbulence.” Nevím jestli všichni cestující kalkulují i s touto možností, jisté ale je, že zájem o luxus na palubě i přes ceny letenek pohybujících se v rozmezí zhruba od 100 do 250 tisíc korun za zpáteční letenku, roste.

Pokojíček v oblacích - La Premiére.

Pokojíček v oblacích – La Premiére.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

71 − = 62