Nice Carnival 2015 – “King of Music” / Karneval v Nice letos oslavuje hudbu

Papírové sochy jsou na karnevalu v Nice opravdu monstrózní.

Papírové sochy jsou na karnevalu v Nice opravdu monstrózní.

 

(EN) The middle of February is the time for carnivals all over the world. One of the largest carnivals takes place in French Riviera in Nice. You can admire gigantic decorations in the carnival processions, the flower parade – extravagantly dressed characters throwing out flowers into the public from a nicely decorated floats, or just enjoy the early spring sun. More information here.

(CZ) “Bez hudby by byl život omyl”, řekl Friedrich Nietzsche a tohle jeho heslo se stalo také nosným motem letošního veselí v Nice na francouzské riviéře. Stejně jako v brazilském Rio de Janeiru či italských Benátkách také zde už to od poloviny února tepe a vrchol zábavy se čeká právě tenhle víkend. Takže neváhejte a zaleťte si užít karnevalové atmosféry nebo minimálně prvních slunečních paprsků u středozemního moře.

Karnevalový průvod láká tisíce lidí.

Karnevalový průvod láká tisíce lidí.

Názory na karnevaly v moderním pojetí se různí. Ne každý vydrží davy lidí, nekonečný nepořádek, plýtvání kytkami či obrovský hluk. Jsou lidé, kteří taková srocení přímo nesnáší. Sám nejsem úplně nadšený z podobných akcí, ale když si člověk umí najít něco příjemného, to nepříjmené se lépe omlouvá. Jsou ale lidé, a není jich málo, jak se ukazuje každý rok třeba právě v Nice, kterým takový hektický program na několik dní v roce vyhovuje. A pro ně bude tenhle článek. Letos v Nice slaví již 131. výročí od prvního “moderního” karnevalu. [pullquote-left] Pokud se ještě letos rozhodnete vydat na karneval do Nice moc času už nemáte, ale stihnout se to dá! Z Prahy nebo z Vídně se do Nice dostanete přímým letem. Z Prahy létají Air France a když se vydáte ve čtvrtek (26.2) z Prahy a vrátíte se v úterý (3.3.), přijde Vás letenka na 6533 korun. Podobně je to i z Vídně. Poletíte s Easy Jet a letenka tam ve středu (25.2) s návratem v pondělí (2.3) Vás bude stát 6615 korun. (Ceny se mohou změnit) [/pullquote-left]Takového, kde několikrát za týden projde městem dlouhý průvod s pojíznými obřími sochami, kejklíři dechovkami a s tribunami postavenými kolem několik kilometrů dlouhé trasy průvodu.První takový karneval zažilo Nice v roce 1873, ale zmínky o karnevalovém veselí na břehu azurového pobřeží sahají mnohem hlouběji do historie. Masopustní slavnost se v Nice konala poprvé v roce 1294!

Tak si pojďte přečíst a podívat se, jak to v Nice během karnevalu vlastně vypadá?

Na hlavní promenádě kolem moře se uskutečňují tzv. květinové bitvy. Famózní průvody alegorických vozů, ozdobených desetitisíci čerstvě nařezaných květů.

Květinové bitvy v Nice.

Květinové bitvy v Nice.

Zábava velmi podobná hlavnímu karnevalovému průvodu, při které z jednotlivých vozů házejí do květiny diváků krásné dívky. Mít doma kytici z tzv. Bataille de Fleurs, je pro místní zcela jistě velmi prestižní záležitost, protože bitvy o jednotlivé květy i nadšení a dožadování se květů z publika bylo někdy až neuvěřitelné. A že je tahle událost skutečnou tradicí dokazuje fakt, že první květinový průvod se odehrál na nábřeží v Nice již v roce 1876 a založil ji Andriot Saëtone. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že 90% z téměř sta tisíc živých, čerstvě nařezaných květů, které každoročně několik květinových průvodů spolkne, jsou kytky vlastní produkce Nice.

Květinové vozy jsou přeplněné kytkami, které kársné dívky házejí návštěvníkům.

Květinové vozy jsou přeplněné kytkami, které kársné dívky házejí návštěvníkům.

Hlavním lákadlem je ale karneval. A ten přitahuje tisíce návštěvníků z celé Evropy. Kavárny praskají ve švech a několikrát týdně se dokonce některé ulice zcela uzavřou pro automobilovou dopravu. To aby mohl projít slavnostní karnevalový průvod.
Témata karnevalu se každý rok mění, letos to je Král hudby, před třemi lety Olympijské hry, jindy zase Středomoří od historie po současnost, kulturu, umění, tradice.

Při nočním průvodu jsou karnevalové sochy perfektně nasvíceny!

Při nočním průvodu jsou karnevalové sochy perfektně nasvíceny!

Často na hranici vkusu, avšak za bouřlivého potlesku a křiku všech návštěvníků projíždí městem obří průvod složený z desítek akrobatů, kejklířů, mnoha obřích alegorických vozů, své umění předvedli tanečníci tanečnice, žongléři, nejrůznější umělci i šílení DJ’s, kteří celý průvod doprovázeli hlasitou hudbou.

Obdiv a nadšení ze soch jakkoliv vám přijdou nevkusné je na místě. Vytvořit obří papírovou postavu, která pak zdoví alegorický vůz, totiž není vůbec jednoduché. Jde o speciální techniku lepení papíru dovnitř zvláštní formy, teprve pak se na “výlisek” pustí malíři, aby také oni zanechali na obří papírové soše svůj otisk. Některá monstra váží až dvacet tun a jsou navíc oblečena do zářivých šatů. Teprve pak se tihle i dvanáct metrů vysocí obři mohou vydat do průvodu. V průvodu se tak v různých letech objevila kromě již tradiční královny také obří vlčice, mořská panna, dítě v nafukovacím kole, Frederika Felliniho či chobotnice bůh ví proč ze Sicílie.

Jestli je tohle Feliny nebo není nechám na posouzení čtenářů.

Jestli je tohle Feliny nebo není nechám na posouzení čtenářů.

Vtipně vypadal také četník ze Saint Tropez jedoucí v tradiční “kačence” s jeptiškou nebo hejno mořských koníků.
Karneval největším zážitkem jistě pro děti. Po celé hodiny pobíhají mezi maskami a návštěvníky a házejí po sobě kilogramykonfet či speciální rychle tvrdnoucí pěny po níž v ulicích zůstávají stovky prázdných nádobek.
Stejně jako je precizní příprava i progam karnevalu v Nice, také vše co se děje v ulicích potom, co jimi projde průvod je perfektní! Již několik minut za karnevalovým veselím se jako mávnutím kouzelného proutku pod rukama desítek uklizečů  mění ulice ze smetiště v čisté město. A tak kdo projde ulicí jen hodinu po průvodu, nemusí vůbec tušit, jaké veselí se tu ještě před chvílí odehrávalo.

Výhledy na město Nice na středomřeském pobřeží vám dají zapomenou, že je teprve únor.

Výhledy na město Nice na středomřeském pobřeží vám dají zapomenou, že je teprve únor.

V prostojích mezi jednotlivými karnevalovými událostmi zkuste prozkoumat město. Začal bych procházkou či projížďkou po promenádě des Anglais. Můžete půjčit kolo, což vřele doporučuji. Za euro na den můžete směle projezdit celé město a vidět vše potřebné.

Pjčení kola je bezvadná cesta, jak prozkouamt co nevětší část Nice.

Pjčení kola je bezvadná cesta, jak prozkouamt co nevětší část Nice.

Jen namátkou – nejkrásnější výhled na město je z vrchu le Chateau, nečekejte žádný zámek, jen panoramata, moře a krásný park plný míst, kde se dá skvěle relaxovat. Nahoru se dostanete buď zvláštním výtahem u věže Tour Bellanda nebo prostě pěšky po schodišti z starého města Vieux Nice. Právě tahle čtvrt stojí za to třeba v neděli dopoledne, kdy se prostranstvích cours Saleya koná městský trh. Muezum Henriho Matisse zase přiláká milovníky umění a ti kdo chtějí opravdu jen odpočívat, se prostě vydají na pláž a budou si užívat slunce a středomořského povětří.

I v únoru se dá jen tak hovět na pláži.

I v únoru se dá jen tak ležet na pláži.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

81 + = 89