Val Di Fiemme je prostě parádní místo pro zimní dovolenou

Masiv Pale di St. Martino

Východ slunce nad masivem Pale di st. Martino viděný ze střediska Bellamonte/Alpe Lusia.

Probudil jsem se v krásném stylovém pokoji chaty Ciamp De Le Strie ve dvou tisících metrech nad mořem, vyšel na balkón. Slunce se zrovna klubalo za hřebenem Pale di st. Martino a barvilo obláčky do ruda. Okolní sjezdovky zely prázdnotou a chlubily se novým manšestrem. Ucítil jsem malé vzrušení. Po roce zase na lyžích a na prázdné sjezdovce ve Val do Fiemme.

Středisko Bellamonte/Alpe Lusia.

Lyžování na pozadí Dolomit.

Sjezdovky v Bellamonte/Alpe Lusia připomínají dálnice

Když jsem zacvakl lyžáky do lyží a spustil se po perfektně upraveném povrchu k spodní stanici lanovky, sluníčko se už opíralo do okolních kopců. Takový byl můj první letošní sjezd v lyžařském středisku Bellamonte/Alpe Lusia v severoitalském Val Di Fiemme. Už dlouho jsem si takhle nezalyžoval. Široké a věčně začínajícím lyžařům přívětivé sjezdovky, kam se člověk podívá. Postupně jsem vyzkoušel všechny okolní vrcholy. Z Lasté ve 2340 metrech jsem sjel nejprve po modré více než 4 kilometry až k dolní stanici lanovky Castelir. A znovu se nechal pohodlnou kabinkou vyvézt na vrchol, abych si vyzkoušel ostřejší, avšak stejně pohodovou červenou k chatě Ja Ciamp. Odtud jsem se přehoupl na další krásný kopec s výhledem na okolní Dolomity, na vrchol Le Cume ve 2213 metrech. Skvělá italská káva ve stylové chalupě mě nabudila do extrémnějších výkonů, a tak jsem se spustil po černé Fiamme Oro I až do Moeny. Lednové lyžování mimo hlavní sezónu s sebou nese poloprázdné sjezdovky i přivětivé ceny ubytování. Když vás navíc zastihne slunečné počasí, nebudete chtít odjet domů.
Ski areál Latemar ve Val di Fiemme.

Latemar – ledové království nad mraky

Stejné je to i v dalším ze tří lyžařských středisek ve Val di Fiemme ve ski areálu Latemar. Z Predazza se posadíte na kabinkovou lanovku. Ta vás vyveze nad mraky do výšky 2200 metrů k chatě odkud se můžete spustit po několika z 49 kilometrů sjezdovek. Po okolních kopcí je mnoho modrých, čerevených i černých tras, které vás přivedou až do sousedního regionu Jižní Tyrolsko do vesnice Obereggen. Středisko je skvěle vybaveno, má svůj snow park, dětskou školku a na jihotyrolské straně dokonce novou sáňkařskou dráhu a zcela novou moderní Oberholz alpine hut ve 2096 metrech. I tady jsem byl nadšený širokými, skvěle upravenými sjezdovkami a také neuvěřitelnými výhledy do všech možných směrů. Při dobré viditelnosti jsou odtud vidět masiv Sella, Marmolada a na druhé straně zase Brentské Dolomity.

Brentské Dolomity viditelné z ski areálu Latemar.

Brentské Dolomity viditelné z ski areálu Latemar.

Val di Fiemme je samozřejmě skvěle připraveno také pro běžkaře. Vždyť právě tady se jezdí legendární závod Marcialonga a tak jsou tu tratě stejně jako sjezdovky připravené od prvních mrazů, i když zrovna není přírodní sníh. Když ale sněhová peřina zasype okolní kopce i celé údolí, je výlet na běžkách neodolatelný. Třeba po Lago Di Tesero, kde je několik okruhů a běžkařit tu můžete i v noci.

Italské speciality ochutnáte i na sjezdovce

Italské speciality

Ciamp De le Strie, je chalupa, kde vám opravdu výborně uvaří. Ve 2000 metrech nad mořem!

Navštívit Val di Fiemme a neochutnat místní skvělou kuchyni by byl hřích. Italské speciality ochutnáte v řadě hotelů, ale i na svahu. Ve Val di Fiemme dokonce vytvořili pro lepší orientaci malého průvodce s názve Tradice a Chuť, kam zařadili pětatřicet místních tradičních producentů sýrů, špeku ale třeba i šafránu nebo medu. V projektu jsou zahrnuty také horské chaty či historické hotely. Proto rozhodně vyzkoušejte restauraci v hotelu La Stüa v Cavalese. Jejich pečený králičí hřbet plněný nádivkou byl naprosto dokonalý. Stejně dobrá byla večeře v Ciamp De Le Strie přímo na sjezdovce ve středisku Bellamonte/Alpe Lusia.

Za místními producenty z Val di Fiemme

Z údolí Val di Fiemme si můžete přivézt i pár místních výrobků. Na lokální producenty jsou tad pyšní. V každé restauraci se pyšní tím že berou maso od místního řezníka a sýr z místní sýrárny. Za zmínku stojí i místní pěstitel šafránu Elio Barbugli, který kromě šafránu má i řadu dalších bylinkářských produktů, včetně skvělých domácích sušenek nebo medu.

Kozel ve chvílku.

Kozí farma Nicoletty Dellagio vyrábí z kozího mléka i kosmetiku.

Do projektu Tradice a Chuť se zapojila i Nicoletta Delladio, která na své farmě chová několik desítek koz. Právě z kozího mléka vyrábí originální kosmetiku, která je vhodná zejména pro výživu pokožky a také proti různým alergiím. V portfoliu momentálně mají například pomádu na rty, krém na ruce nebo obličej, tělové mléko či měsíčkovou mast na bolavé svaly. Navíc nabízí ve stylových pokojích krásné ubytování.

Pokoj na kozí farmě.

Pokojíčky na farmě Nicoletty Delladio jsou velmi moderní a přece útulné.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

89 + = 91