5 věcí, které můžete zažít v Nepálu, i když se zrovna nechystáte na Mt. Everest

Zelená krajina Nepálu

Při cestě mezi Káthmandú a Pokharou projíždíte nesmírně zelenou krajinou.

Dlouho jsem měl Nepál spojený jen s horami a především s výstupem na Mt. Everest. To bylo něco, co mě vůbec nelákalo. Nejsem úplně typ pro dobrodružství takhle vysoko v horách a jestli jsem někdy o návštěvě Nepálu uvažoval, tak třeba kvůli treku kolem Anapuren. Letos v létě jsem se do Nepálu podíval, přestože hory jsem vlastně skoro neviděl! A návštěva to byla skvělá. Akci organizovali lidé z cestovní kanceláře CK S.E.N. a jejich záměrem bylo rok po zemětřesení přinést do českých médií zprávu, že tahle himálajská země je už zase v plné síle. Naše návštěva netrvala ani týden, ale i za tu dobu jsem viděl pár věcí, které byste před návštěvou měli vědět.

1. Nepál má žijící bohyně – Kumárí

holčička v červených šatech

Jediná žijící bohyně světa Kumárí je holčička uctívaná do první mentruace.

Tahle tradice je velmi zvláštní. Nepál se může “chlubit” jedinou živou bohyní na světě a tou je malá holčička, která ztratila jméno. Teď se jí říká už jen Kumárí. Není jen jedna. V různých místech v Nepálu na ně můžete narazit v některých chrámech. Jejich příběh je velmi silný a krutý. Tyhle holčičky jsou podle hinduistů vtělením Bohyně Durgy (nepálsky Taleju). Při volbě Kumari jsou obětovány desítky býků. Po zrušení království na podzim 2008 chtěla nová vláda zrušit i volby Kumárí. Lidové demonstrace si však konání rituálu vynutily.

2. Nepálskou svatbu můžete vidět z autobusu

nepálský ženich

Nepálský ženich na vesnické svatbě, kterých můžete v Nepálu potkat spoustu.

Nepálská svatba je spousta veselí stejně jako u nás. Zěnich s nevěstou jsou krásně vystrojeni, obřad se odehrává klidně na návsi, kde jsou novomanželé oddáni. Já měl štěstí, a mohl jsem sledovat veselici z povzdálí. Na první pohled běžná zábava, spousta plastových židliček na nich sedí svatební hosté. Mezi nimi chodí rodina nevěsty a ženicha a nabízí jídlo, pití i alkoholické nápoje. Spojení dvou mladých lidí, ale stálenení zcela v jejich režii. Ty správné protějšky vybírají spolu s rodiči také další prostředníci a třeba astrologové. Kromě zjištění, zda se k sobě manželé hodí astrolog stanovuje také nejlepší datum pro konání svatby. Jsou tedy období, kdy o svatbu nezavadíte. Jindy je konstalace natolik dokonalá, že můžete vidět svatbu skoro v každé vesnici.

nepálská nevěsta

Nevěsta má na čele směs rýže, jugurtu a čilli – znamení požehnání.

3. Pokhara nejsou jen výhledy na Anapurny

pohled z kopce na jezero

Na jezerem Phewa Tal v Pokhaře se tyčí Stupa světového míru.

Město Pokhara jistě budou znát všihcni horolezci. Je to totiž místo známé jako brána pro treky k Anapurně. Já se k osmitisícovce nechystal a moje očekávání ji alespoň vyfotit zhatila oblačnost. I tak jsem si Pokharu užil víc než dost. Jestli chcete alespoň malinko “šplhat”, vydejte se nejprve na projížďku loďkou po jezeře Phewa Tal. Doveze vás s přístaviště k druhému břehu jezera odkud můžete vystoupat až k Pagodě světového míru. Je tu nejen krásný rozhled, ale příjemně vám vyhládne a vy si tak budete moci mnohem lépe vychutnat tradiční pokrm Momo v některé ze zdejších restaurací.

4. Nosorožce v Chitwanu můžete sledovat z několika metrů

nosorožec

Nosorožec je jeden z obyvatel národního parku Chitwan na jihu Nepálu.

Národní park Chitwan na jihu Nepálu u hranice s Indií je místo, které byste v zemi známé především horskými štíty vůbec nečekali. Zdejší džungle nabízí útočiště například nosorožcům, které tu navíc můžete z různých míst klidně pozorovat, vidět můžete i slony, gaviály nebo dokonce leopardy či tygry bengálské. Na ty ale musíte mít opravdu štěstí. Velkým zážitkem může být nejen projížďka po řece Rapti v lodi vytesané z jednoho kusu dřeva, ale také procházka zdejším pralesem.

jezírko v pralese

Na jihu Nepálu jsou podobně krásná místa v národním parku Chitwan využívána pro pozorování divokých zvířat.

5. Kremace na břehu řeky, i to je Nepál

Stejně jako třeba v Indii, odehrávají se i v Nepálu pohřby veřejně na břehu řeky a to i v hlavním městě Kathmandů. U chrámové komplexu Pašupatináth protéká řeka Bágmatí na jejímž břehu je řada míst pro spalování mrtvých tzv. gháty. Mrtvý se před spálením položí na schodiště končící ve vodě tak, aby měl ponořené paty. Právě zkrze paty totiž duše člověka uniká z těla do posvátné vody, která putuje až do řeky Gangy. Potom se tělo položí na silná dřevěná polena, která se zapálí. Popel je pak rozprášen do řeky.

nepálský pohřeb

Pohřbívání lidí na břehu řeky Bágmatí v Kathmandú je zcela běžné.

Nepál tedy není jen zemí horských štítů, ale také bohaté přírody, staletých tradic, krásných míst a dobrého jídla. A pro ty, kdo by se nechtějí vrátit bez horského zážitku je tu několik leteckých společností, které vás za 200 USD vezmou podívat se na vrcholek Mt. Everestu alespoň z letadla. Jen pozor na počasí. Nemuseli byste jej vidět. Když se ale budete pozorně dívat při přistání nebo odletu z Kathmandu, jistě nějakou osmitisícovku z okénka spatříte.

Hory z okénka letadla

Mnohé vrcholky Himálaje jsou vidět při přistání a při vzletu lběžných letadel z Kathmandú.

 

Tipy na cestu:

  • Průvodce po Nepálu od Rough Guides nabízí vydavatesltví JOTA, Lonely Planet zase vydavatelství Svojtka.
  • Nabíjení malých elektronických zařízení můžete zkusit třeba prostřednictví solární nabíječky kterou jsem recenzoval.
  • V Nepálu jsem vyzkoušel i skvělou filtrační lahev na zdejší vodu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 + = 13