Konec PET lahví na cestách! Filtrační láhev šetří přírodu

Už od mojí první návštěvy jihovýchodní Asie v roce 2004 vnitřně řeším osobní ekologický problém a tím je velká spotřeba plastových lahví na cestě. Většina takových zemí je zmítána horkem a vy musíte pít několik litrů tekutin za den. Když už na místo letíte a vaše uhlíková stopa se tak zvětšuje, alespoň by se mohla zmenšit vaše stopa plastová. A tak jsem objevil filtrační láhev!

nabírání voda z potoka

Nabrat vodu z potoka a hned ji pít. To je postup k použití filtrační láhve.

Filtrační láhev Fill2Pure jsem otestoval v přírodě i doma

Existují samozřejmě nějaké alternativy, jako kupovat si sladké pití ve sklenicích nebo trávit takovou cestu na točeném či lahvovém pivu. Ale přiznejme si, to nefunguje a stojí to násobně víc peněz! Bez vody to prostě nejde a mně dlouho vrtalo hlavou, jak se s tím problémem porvat. Když jsem dělal recenzi na nejdiskutovanější cestovatelskou knihu poslední doby Travel Bibli, narazil jsem na tip, jak na cestě balenou vodu nemusíte kupovat. Prostě ji nahradíte vodou filtrovanou. Já použil láhev Fill2Pure FVVL Ultralight, kterou mi k testu poskytla firma HQH system, která se už dlouhou dobu věnuje bezpečnostnímu vybavení například pro Ministerstvo vnitra. Takže mají na skladě věci, které jsou vyzkoušené v těch nejkrizovější situacích, většinou armádou.

balík se zabalenou lahví.

Společnost HQH Systém mi dala láhev k otestování.

Tekoucí vodu z potoka, filtrační láhev zvládne taky

Ale zpět k vodě na cestách. Filtrovat pomocí téhle lahve můžete nejen vodu, kterou si napustíte kdekoliv z vodovodního kohoutku, ale i když se dostanete do situace, kdy budete bez vody a poblíž bude jen řeka nebo potok. I takovou vodu by měl speciální filtr zvládnout. Z mého pohledu je taková láhev praktická věc, která se mi vejde i do malé brašny Lowepro, kde nosím celou fotovýbavu od Olympusu. Takže mě nijak neomezovala, třeba v Nepálu, kde jsme chodili pralesem, jezdili na slonech nebo se plavili po řece.

filtrační láhev na lodi na řece.

Filtrační láhev jsem používal i v Nepálu.

Začal bych tím, že filtrační láhev Fill2Pure FVVL Ultralight má obsah necelý litr. Výrobce píše 800 ml, ale vyzkoušel jsem, že když ji napustíte, ponoříte do ní celý filtr a zašroubujete ji, zbude vám méně než 700 ml vody. To v znamená, že na jeden filtr můžete takto vypít bez problémů až 570 krát obsah lahve. Výrobce garantuje vyčištění 400 litrů tekoucí vody. Nový filtr stojí 960 korun, ale zcela jistě se vám vrátí. Asi nikde na světě nekoupíte v plastové lahvi litr vody za 2 koruny 50 haléřů. I kdybych přes filtr prohnal jen 200 litrů vody, což je při  5 litrech vody na den 1,5 měsíce na cestě, pořád se to vyplatí.

nabírání vody z potoka

Olympusem TG-850 se dají pořídit efektní záběry nabírání vody z potoka. Úplně čirá nebyla, ale pili jsme ji.

Mě se filtrační láhev osvědčila i v Rakouských alpách ve Vorarlbersku, kde jsem s rodinou trávil letní dovolenou. Když nám došla voda z apartmánu, prostě jsem nabral vodu z potoka a bez obav dal napít i dětem. Takhle jsem láhev používal i v situacích, kdy se dalo dojít do restaurace a vodu si tam obejdnat. Ušetřená eura jsme utratili jinak. Velmi dobře si ale dokážu představit její použítí třeba při mojí cestě do indického Zanskaru. Několik dní jsme šli pustým údiolím a s obavami nabírali vodu většinou už z dlouhodobého nedostatku v nejrůznějších přítocích řeky Zanskar. Mít tenkrát takovou filtrační láhev, asi bych to řešil mnohem méně.

Fill2Pure odstraní z vody také zápach nebo těžké kovy

Filtrační láhev na vodu Fill2Pure FVVL Ultralight je sama z plastu, ale bez použití BPA tedy bisfenolu. Průmylsové chemické látky, která se používá při výrobě polykarbonátu a epoxidových pryskyřic. Dvou nejběžnějších druhů plastů.
Speciální filtr, který obsahuje tisíce pórů všemi směry propojených, které mají jednotnou velikost 2 mikrony. Takže většina problémových věcí prostě přes filtr neprojde. Ještě navíc je filtr rozdělen na tři části, které odstarní zbývající problamatické látky ve vodě.

Pití vody z lahve pomocí brčka

Nepálská voda filtrační lavhí také prošla.

Takže z výklopného fli-flop brčka na lahvi teče voda, kterou dokáže filtr očistit od nepříjemné chuti a zápachu, zákalu, bahna, sedimentů, chloru. Ale také nepropustí škodlivé mikroskopické patogeny. Odstraní chemické toxické látky, čistící prostředky, a pesticidy. Do vody se nedostanou také těžké kovy jako hliník, azbest, kadmium, chrom 6, měď, olovo, arzen a rtuť. A v neposlední řadě ochrání vaši pitnou vodu také od Radonu 222. Tak to tedy podává výrobce. Byť tato data mohu jen stěží ověřit, musím říct, že jsem z vody filtrované touhle lahví nidky neměl žádný problém a ani moje rodina, která ji používala. Skoro se chce napsat, že jsem se z žádné vody nepo…l. 🙂

pití v pralese

V tropických oblastech je pití vody základ.

Filtr měňte po 400 litrech, po půl roce nebo až přestane voda protékat

A jako poznáte, že filtr je již třeba vyměnit? Já do této fáze zatím nedospěl, ale podle uživatelů se to pozná třeba tak, že průtok vody filtrem se zpomalí. Nicméně veškerá voda, která prochází přes filtr je stále bezpečná, teprve když průtok se zmenší natolik, že bude obtížné nasávat vodu, potom je nutné zakoupit nový filtr.
Obecně však prodejce garantuje účinnou filtraci v lahvi s čerpáním vody z přírodních zdrojů, jako jsou řeky, jezera, potoky, studny, bazény až 400 litrů nebo výměna za nový filtr po uplynutí 6 měsíců. Pokud budete do lahve lít vodu zejména kohoutkovou pak jí můžete přes filtr přecedit až 600 litrů nebo výměnit za nový filtr po uplynutí 8 měsíců.
Našel jem také filtrační lahve jiných značek. Mnohé z nich sice možná designově vypadaly lépe, ale měly menší “výkon”. Necelý půllitr obsahu, filtr vydrží jen 150 litrů a láhve je výrazně dražší.

plavba lodí

Plavba po řece v národním parku Chitwan v Nepálu.

Láhev posloužila i doma, při vodárenské havárii

V balení Fill2Pure FVVL Ultralight od společnosti HQH system z jejich shopu mi chyběl jen český překlad cizojazyčného návodu, čož mi trochu vadilo, obzvláště u zboží, kde musím uvěřit garancím výrobce. Nicméně používáním lahve jsem k ní získal důvěru. Osvědčila se například také při cestování letadlem, kdy s jejím pronesením do letadla nidko neměl sebemenší problém.
Naposledy jsem ji využil, když v Brněnské vodárny oznámily kontaminaci kohoutkové vody nějakými bakteriemi. Nejprve jsem vodu převařoval, ale pak jsem vytáhl tuhle filtrační láhev a pil vodu několik dní jen z ní. A zase, žádné střevní potíže se nedostavily a nekoupil jsem jedinou balenou vodu a převařoval jsem minimálně. Láhev budu nicméně i nadále zkoušet v různých podmínkách, takže předpokládám aktualizaci této recenze.

Za zapůjčení děkuji společnosti HQH system, která láhev prodává ve svém e-shopu za 1250 korun.

Pro čtenáře travel blogu MY LOST HAT je navíc připravena sleva na veškerý sortiment HQH shopu 10%. Stačí napsat do poznámky Čtenář blogu My Lost Hat – sleva 10 %.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 4 =