Solární nabíječka SolCatcher pomůže s nabíjením mimo civilizaci

Solární panel na batohu

SolCatcher od firmy Coelsol na mých zádech fungoval.

Je to už rok, co jsem před odjezdem do Jižního Tyrolska začal uvažovat o tom, jak přes den dobíjet mobil, který jsem v souvislosti s blogem a svými účty na Istagramu a Facebooku začal výrazně více používat. Jako ideální řešení mi přišla přenosná solární nabíječka. Proto jsem požádal firmu Coelsol o zapůjčení takového zařízení, které jsem chtěl v horách hned vyzkoušet. Velmi ochotně mi vyšli vstříct a tak, i když to bylo na poslední chvíli, jsem do Jižního Tyrolska nakonec s nabíječkou odjel.
Velmi ochotně mi poslali na vyzkoušení jeden z výrobků, které do Čech dováží a sice cestovní solární nabíječku SolCatcher o výkonu 5W.
Líbilo se mi, že je to malá, skladná a dostatečně výkonná solární nabíječka. Navíc se dá velmi lehce přenášet, složí se do velikosti sešitu A4. A také se jednoduše používá za pohybu. Prostě ji přivážete na batoh nebo kamkoliv jinam.

Solární nabíječka se lehce složí

A jak vlastně taková nabíječka vypadá? Je to “placka” z pevné umělé tkaniny, která se přeloží na tři díly, čímž se snázeji vejde do batohu či kufru. Ideální místo pro ni je v kapse na notebook, který většinou třeba do hor nenosíte a když ano, i s počítačem se nabíječka do kapsy vejde. Dvě třetiny nabíječky zabírají dva výkonné solární panely v třetí části je vstup pro USB, kterým se přímo nabíjí váš iPhone, GPSka, Kindle, iPod či power banka. Nabíjet ale můžete i malý fotoaparát a podobně. Pokud jde o barevné provedení, nabízí Coelsol různé varinaty. Je jich skoro deset a já s vybral pískově hnědou. Co mi přijde velmi praktické, jsou kovová očka v rozích, kterými provlečete nějaký provázek a jednoduše si nabíječku pověsíte na batoh nebo kamkoliv jinam.

Mobil nabíjejte bez pohybu

Solární panel na lodi.

Solární panel SolCatcher na lodi podél pobřeží Costa Daurada ve Španělsku.

A teď k vlastnímu fungování. Poprvé jsem nabíječku použil v jižním Tyrolsku, když jsme přecházeli Geisler Gruppe do Gampen Almu, říkal jsem si, že právě tam by měla nabíječka najít to správné využití. Upevnil jsem ji na batoh a připojil telefon. Dokud jsme šli po hřebeni a byl jsem zády ke slunci, tedy nabíječka dostávala přímý zásah slunečních paprsků, bylo vše v pořádku. Jakmile jsme ale sešli dolů pod masiv a občas se ocitli ve stínu nastal problém. Nabíjení se přerušilo a mobil se k nabíječce již znovu nepřipojil. Podotýkám, že to byl iPhone 4. S jiným telefonem jsem neměl možnost zařízení vyzkoušet, ale předpokládám, že to bude stejné.

Solární panel v horách jižního Tyrolska.

Solární panel v horách jižního Tyrolska.

Power banku nabijete za slunce a použijete kdykoliv

Nakonec jsem telefon odpojil a nabíječku sbalil. Později jsem uzjistil, že za chůze je lepší SolCatcher využít ji pro nabíjení power banky. Ta se i po přerušení slunečního svitu znovu připojila a začala se nabíjet. I tady mne ale provázela trochu smůla, protože nově koupená Power Bank GP N304 10400 mAh nešla nabíjet a dodnes nevím a nechápu proč. Jinou power banku jsem totiž nabil bez problémů. Proto pokud si chcete koupit SolCatcher, poraďte se s prodejcem o koupi vhodné power banky. Prodejce má některé v nabídce a jistě vám ochotně poradí s výběrem té správné.
V listopadu jsem odjel na Srí Lanku i s nabíječkou. Povaha našeho cestování po ostrově byla jiná, přesouvali jsme se mikrobusem, ale s nefunkčním 12V vstupem. Power banku a následně mobil jsem nabíjel díky SolCatcheru většinu den umístěnému za čelním sklem. Když jsme stáli na slunném místě, ale i za jízdy.

Na lodi i v horách solární nabíječka funguje

Přes zimu jsem nebyl nikde, kde bych zařízení využil, a tak zahálelo doma. I tak by nabíječka šla za slunných dní na sněhu použít. V dubnu přišla nabídka odjet do Španělska na Costa Daurada, na jih od Barcelony.
Tam jsem nabíječku vyzkoušel hned na dvou místech. V Cambrills jsme se nalodili na katamarán a vydali se podél pobřeží. Zatím, co jsem fotil a dělal rozhovory s posádkou, solární nabíječka mi dobila skoro vybitý mobil.
V hotelu, kde se po odchodu z pokoje, vypnuly všechny zásuvky jsem nabíječku umístil na balkon, kam svítilo slunce celé odpoledne. Když jsem večer přišel s vybitým mobilem, stačilo si vzít, solárem plně nabitou power banku, a než jsme dorazili na večeři měl telefon už zase skoro 50% energie.
O měsíc později jsme SolCatcher od CoelSolu používal v Portugalsku. Třeba na koupačce u řeky na vnitrozemském safari u pobřeží Algarve, kde jsem zase napřímo nabíjel telefon. Hodina koupání a mobil byl nabit o desítky procent.

Solární nabíječka

Solární nabíječka na střeše jeepu v Portugalsku. Než jsem se vykoupal mobil byl nabitý.

Na treku v horách se může hodit nabíjet sluncem

Solární nabíječka

Solární nabíječka SolCatcher na katamaranu ve Španělsku.

Moje cestování nebylo úplně outdoorové a přesto jsem solární nabíječku využil. Dovedu si představit situaci, kdy třeba celý týden jdu po hřebeni hor. Mobil chci udržet nabitý, stejně jako malý fotoaparát. Mít s sebou SolCatcher je pak praktické. Nabíjení funguje i za sníženého slunečního svitu, i když jde pomaleji. Váha solární nabíječky se pohybuje kolem půl kila. V batohu na zádech se zejména v horách projeví každé deko navíc. Takové zařízení dá sdílet mezi více uživateli, kteří se mohou střídat v nesení. Další věcí k diskusi je, na co takový telefon třeba při přechodu hor v Rumunsku potřebovat. Signál na většině pohoří není a myslím, že ani offline mapy nejsou moc k dispozici. Prostě budete potřebovat papírovou mapu. Pokud najdete fotoaparát, který lze nabíjet přes USB, pak to ale jistě má smysl. Já mám třeba Olympus TG -850, který lze pomocí SolCatcheru nabíjet bez problémů.

Trávíte hodně času venku? Solární nabíječku užijete

Nabíječka je z mého pohledu dost odolná, protože jsem ji opravdu nešetřil a nosil všude. Jediné, co se za ten rok stalo, že se otlačil plastový obal, v němž jsou umístěny solární panely, nepozoruji ale žádné omezení, který by tahle kosmetická vada způsobovala.

Myslím, že rok zkoušení je dostatečná doba na to, abych mohl říci, že se mi SolCatcher líbí a myslím, že je řada cestovatelů i milovníků přírody, kteří ji využijí. Cenu asi 1500 korun za solární nabíječku můžete začít srážet první slunečný den od nákupu. SolCatcher funguje i na zahradě nebo za oknem a vy tak nemusíte pálit elektřinu z elektrické sítě vaší domácnosti.

Více informací můžete získaz na webu www.coelsol.com a objednat přímo v e-shopu www.solarnimoda.cz

Pro čtenáře travel blogu MY LOST HAT je připravena sleva 10% na veškerý sortiment shopu CoelSol i Solarnimoda.cz . Stačí napsat do poznámky Čtenář blogu My Lost Hat – sleva 10 %.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

67 − 57 =