Poškozený kufru při letu – jak v pohodě zvládnout reklamaci

 

Růžový kufr

Černé vytahovací madlo mého kufru bylo po přistání v Praze úplně zlomené.

Asi už jste to zažili. Po mnoha hodinách cestování z druhého konce světa. Po několika přestupech a spoustě bezpečnostních kontrol, konečně stojíte u dopravního pásu na cílovém letišti a čekáte na své zavazadlo. Chvilku to trvá, ale dá se to vydržet. Vždyť jak se vaše zavazadlo objeví na páse, jen ho chytíte a hurá domů! Tedy, pokud není poškozené, jako se to při poslední cestě stalo mě. Poškozený kufr mi ale velmi rychle na náklady letecké společnosti opravili.

Poškozený kufr, to je raz dva!

Růžový kufr

Můj červený kufr je na pásu parádně k rozeznání.

Když jsem letos odlétal do Nepálu, šlo o pracovní cestu, takže jsem se sbalil dle pokynů Cestovní kanceláře S.E.N., mého hostitele. Sbalil jsem se do svého oblíbeného kufru Samsonite se dvěma velkými kolečky a nepřehlédnutelnou barvou. Někteří kamarádi a kolegové škodolibě tvrdí, že je růžový, já tvrdím, že není, ale jaká je to barva, říct nedokážu. Co vím jistě, že právě na páse je nepřehlédnutelný! Vše proběhlo bez problémů, kufr bez úhony přežil cestu tam s Turkish Airlines i celý týdenní pobyt s mnoha přesuny po celém Nepálu. Na cestě zpět jsem kufr pro jistotu nechal zabalit do bezpečnostní fólie. Dělám to tak skoro vždycky. Už jednou se i stalo, že mi v kufru praskl displej počítače. Navíc jsem už mnohokrát bezradně přihlížel z okénka letadla tomu, jak otřesně se zavazadly zacházejí zaměstnani některých letišť. Ne všichni! Ale několikrát jsem viděl letět svůj kufr třeba z jeden a půl metru vysoké rampy. Když máte uvnitř tři lahve portugalského vína, není to příjmený pocit.

Až s utrženým madlem, zjistíte, jak je váš kufr těžký!

Růžový kufr

Oprava obnášela výměnu celého výsuvného mechanismu.

Když jsem po více než deseti hodinách cesty s přestupem v Istanbulu vystoupil v Praze, zsjitil jsem u dopravního pásu, že je madlo mého kufru zlomené. Nefungoval ani mechanismus povytažení madla, aby se kufr mohl vést. Standardně blbá situace. Dost jsem totiž spěchal, abych stihnul ještě autobus z Prahy do Brna, což je moje nevýhoda, proti pražským kolegům.

Takže jsem popadl kufr za boky a nemotorně jej tlačil po hale směrem k přepážce ztracených a poškozených zavazadel. Naštěstí tam nebyla fronta a paní za přepážkou byla velmi milá. Ani ne za pat minut se mnou sepsala protokol o poškození a dala mi další pokyny, jak postupovat, až dorazím domů. Ujistila mne, že výměna nebo oprava kufru nebude problém.

Chtěla vědět, přibližnou cenu zavazadla, jeho stáří, rozsah poškození, ale hlavně číslo mého letu  dle palubního lístku a společnsot, se kterou jsem cestoval. Z tiskárny mi vyjela protokol a přidala natištěný postup dalších kroků.

Dva dny a poškozený kufr stál opravený v předsíni

růžový kufr

Oprava kufru trvala pouhé dva ndy.

Když jsem přijel domů, byl pátek večer. V pondělí jsem tady hned ráno zavolal do společnsti Dolfi 1920 s. r. o., která měla vše zařídit. Paní na druhém konci jsem vysvětlil, co se stalo a ta mi dala na výběr, abych si sám určil, kdy k mě domů pošle bezplatně kurýra, aby poškozený kufr vyzvedl. Odjížděl jsem s rodinou do Rakouska, kde jsem nepotřeboval, aby kufr fungoval, a tak jsem si objednal službu až na den po návratu, tedy 1. srpna. Vzhledem k tomu, že jsem už nebyl u počítače nadiktoval jsem jí e-mail, kam mi behěm pár minut  ochotně poslala pokyny, jak kufr připravit. Napsala:” Počítám s datem 1.8.2016 v případě změny mi napište na tento e-mail. Poprosím, abyste do kufru než ho kurýrní služba vyzvedne dal fotku nebo kopii protokolu o poškození, palubní + zavazadlový lístek a kopii pasu.” Jak řekla, tak jsem udělal. Kurýrní služba si vyzvedla kufr skutečně v podnělí dopoledne. A teď pozor! Zpět jsem měl opravený kufr s novým madlem doma už ve středu před desátou! Takže skvělá práce!

Rada na konec! Vždy si nechávejte palubní lístky od svého letu a samozřejmě samolepku od zavazadla. Nidky nevíte kdy se vám bude hodit.

P.S. Se ztraceným zavazadlem, pokud se najde, je to podobné. Při návratu z Mexika mi do Vídně nedorazil batoh. Zase stačilo zajít k přepážce ztracených a poškozených zavazadel, nahlásit to a můj kufr byl z Vídně doma asi za dva dny. Kurýr jej přivezl zdarma. Ovšem pokud vaše zavazadlo nedorazí včas při cestě na dovolenou nebo prostě do cizí země může to být problém. Kamarádovi takhle zapomněli vyložit  kufr z letadle při cestě do Ugandy a tak se v Kampale náhle ocitl bez všech věcí. Než se vrátil z Rwandy trvalo to čtyři dny. Proto je také dobré, mít v příručním zavazadle pro takové případy nějaké náhradní oblečení.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

60 − = 50