Apa Sherpa – 21krát na Mount Everestu

Horolezec Apa Sherpa

Apa Sherpa při návštěvě v České republice v roce 2009

O rozhovor s Apou Sherpou, rekordmanem v počtu výstupů na Mount Everest, jsem usiloval skoro 6 let. Měl jsem domluvený krátký rozhovor pro časopis Koktejl, když byl Apa Sherpa v roce 2009 na pozvání v Lednici. Bohužel jsem se už nevešel do programu, ale organizátoři mi přislíbili, že pro mě rozhovor natočí později a pošlou mi ho. Zklamání, které se občas přihodí každému novináři.

Mně to ale nedalo, a tak jsem Apa Sherpovi asi po roce napsal. Nedělo se nic. Nemám ve zvyku to vzdávat, tak jsem za pár měsíců napsal znovu a další rok na jaře zase. A na podzim znovu. Občas se mi povedlo dostat odpověď od syna Apa Sherpy, že se omlouvají oba, a že odpovědi dodají, co nejdříve. A zase utekl rok. Naposledy, už po sedmé, jsem Apa Sherpovi napsal na jaře 2015. A podařilo se. Apa Sherpa osobně a s omluvou odpověděl na mé otázky.

Apa Sherpa a zemětřesení v Nepálu

Právě se chystal na cestou do Nepálu. Jeho Nadace Apa Sherpa Foundation tam vezla školní potřeby, oblečení, boty, počítače. Ale plán jejich cesty se rázem změnil, když je 25. dubna zastihlo zemětřesení o síle téměř osmi stupňů Richterovy škály. Celý čtyřčlenný Apův tým vše přežil ve zdraví, přestože při nejsilněnjších otřesech byli všichni členové výpravy uprostřed lanového mostu na cestě do vesnice Namche.

Post na Apa Sherpa Foundation blog dva dny po zemětřesení.

Post na Apa Sherpa Foundation blog dva dny po zemětřesení.

Další post na stránkách Apovy nadace byl napsán o dva dny později 27. dubna a začínal slovy: ”S poděkováním všem Sherpovým přátelům, jsme v bezpečí! ” Několik dní na to, již nadace v čele s Apa Sherpou sháněla peníze na znovu postavení jedné ze zničených vesnic Thame, kde se tento světoznámý horolezec narodil.

Právě tehdy jsem se Apa Sherpovi v duchu omluvil za těch skoro šest let, kdy jsem mu opakovaně psal a žádal jej o odpovědi na mé otázky. Za těch šest let Apa Sherpa naposledy, po jednadvacáté vystoupil na vrchol Mount Everestu, organizoval očistu nejvyšší hory světa od odpadků a pomáhal mnoha nepálským vesnicícím s rozvojem školství. Uznávám že naše počínání nesnese srovnání.

Rozhovor s Apa Sherpou

Co musí člověk mít, aby byl s horou jako je Mount Everest v tak přátelském vztahu, jako jste vy?

Za prvé, musíte pochopit, že matka příroda je silnější než vy. Věříme, že Mt. Everest je bohyně matka. Nikdy nelezema nahoru, aniž bychom požádali o svolení a odpouštění za své činy, když jsme v horách. Tento obřad se jmenuje “puja” a praktikujeme jej vždy v základním tábře, než začneme stoupat na vrchol.

 Je to pokora, která z vyzařuje z vás, co vám pomohla k tolika úspěšným výstupům?

Řekl bych, že je to moje trpělivost a tvrdá práce, která mi pomohla dosáhnout všechny ty výsledky. Při lezení na Everest musíte být taky pokorní. Být domýšlív je na hoře, jako je Everest, nebezpečné nejen pro vás, ale také pro váš tým.

Musí být ten, kdo vystoupil na Mount Everest jedenadvacetkrát, nějak více připraven než ostatní?

Pomáhal jsem turistům a horolezcům od svých dvanácti let. Nemám žádnou zvláštní průpravu pro výstup na Everest. Krajina, která obklopují můj domov, je velmi tvrdá a leží ve velké nadmořské výšce. Za celý život jsem se dost nachodil nahoru a dolů. život v Himalájích je sám o sobě naším výcvikem.

Je každý výstup jiný, nebo Vám časem připadají stejné?

Cíl každého z nás je stejný, dostat se na vrchol a dostat tam i své klienty. Jediný rozdíl ve výstupech jsou jiní lidé v každé skupině, ke kterým musíte přistupovat vždy individuálně. Pokud jde o mě, vždy kontroluji stav počasí, kondici mých klientů a terén, než začneme lézt nahoru. Vždycky musíte být trpěliví a pochopit, že váš život je důležitější, než cokoli jiného na světě.

Co děláte, když zrovna nelezete po horách?

Pomáhám školám v Nepálu se zlepšováním jejich vybavenosti. Nechal jsem školy ve velmi mladém věku, takže nemám dobré vzdělání. Mým cílem je poskytnout náležité vzdělání mladší generaci v Nepálu, aby nemusela jako já lézt na Everest. Také se v posledních letech podílím na čištění Mount Everestu od odpadků.

Jak vypadá takové čištění hory, co všechno dolů snesete?

Sám jsem se podílel na úklidu hory vroce 2012. Tehdy jsme posbírali 14 tun odpadků a půl tuny lidsého odpadu. A co vlastně horu znečišťuje? Stanové tyče, kyslíkové láhve, potravinových konzervy, stará lana, roztrhané oblečení, igelitové tašky a tak dále. V roce 2012 se nám podařilo najít také trosky italské helikoptéry.

Nepálský horolezec a pokořitel Mount Everestu Apa Sherpa při návštěvě V ČR v roce 2009.

Apa Sherpa při návštěvě V ČR v roce 2009.

Apa Sherpa

 Je prvním člověkem, který dosáhl vrcholu Mout Everestu – jedenadvacetkrát. Poslední výstup na nejvyšší horu světa provedl v roce 2011. Narodil se v roce 1960 ve vesnice Thame u hranice s Čínou. Když mu ve 12 letech zemřel otec, převzal odpovědnost za svoji rodinu – matku, dvě sestry a tři bratry. Odešel ze školy a pracoval pro horolezecké skupiny jako pomocník a později se vypracoval na kuchaře. Příležitost vystoupat na Moutn Everesr ale přišla až v jeho třiceti letech. Poprvé stanul na střeše světa v roce 1990 a pak s výjimkou roku 1996 každý rok až do 2011, kdy odešel do důchodu. Má dva syny a dceru. Žije v Utahu a kde založil nadaci Apa Sherpa Foudation věnující se zlepšení vzdělávání a hospodářského rozvoje v Nepálu.

P.S. Jestli můžete, podívejte se na stránky jeho nadace www.apasherpafoundation.org a třeba něco přispějte. Apa Sherpa věci koupené za vaše peníze přiveze do Nepálu zase osobně.

Více se o Nepálu můžete dozvědět také v článku 5 věcí, které můžete zažít v Nepálu, i když se zrovna nechystáte na Mt. Everest.

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

80 − = 74