Modlitební praporky z Nepálu. Třeba vám pomůžou změnit život

budhistická stupa

Buddhistická stupa v centru Kathmandu je ozdobena modlitebními praporky.

 

Rok po ničivém zemětřesení v Nepálu jsem letos v červnu vyrazil s CK S.E.N. zjistit, jak se na místě situace změnila. Chodili jsem po Kathmandu, ale viděli jsem i další místa a já přemýšlel, jak se asi lidé, postižení takovou katastrofou cítí. Samozřejmě se tahle zkušenost nedá přenést. A ještě mnohem hůř se sdílí s Evropanem, pro kterého je řada běžných problémů Nepálců zcela mimo hranice chápání. Který navíc přiletěl do země na pár dní či týdnů. Viděl jsem rozbořené domy, poničené památky, celé rodiny, které stále bydlí ve stanech v improvizovaných městečkách. Ale velmi často jsem v těchto improvizovaných podmínkách viděl také úsměny, radost a spokojenost.

Kathmandu po zemětřesení

Ještě rok po zemětřesení se v hlavním městě Nepálu Kathmandu vájí stovky cihel.

Modlitební praporky mají insiprativní příběh

Všude už ale zase visí modlitební praporky. A dokonce i na místech, která byla dříve zničena zemětřesením. Dospěl jsem k názoru, že jsou pro zdejší obyvatele velmi důležité a začal se pídit po příběhu, který je doprovází.

Ten příběh, který buddhisté praporkům dávají, je plný naděje, štěstí a svobody. A já věřím, že když budete chtít, může fungovat i vám. Modlitební praporky Lungta mají pět barev. Modrou, bílou, červenou, zelenou a žlutou. Představují nebe, vzduch, oheň, vodu a zemi. Modrá barva nebe je také někdy Akáša. To je ono neohraničené, nekonečné, všeobsahující, … z něhož zbylé živly vzešly.

balení modlitebních praporků

Lungta, modlitební praporky vyrobené v Nepálu.

Větrný kůň nese modlitby do nebe

Lungta se jmenují proto, že uprostřed mají vyobrazeného větrného koně, který představuje spojení slova Lung = vítr a ta = kůň. Tenhle koník je mýtickou Tibetskou postavou z doby před Buddhou a spojuje v sobě vítr a koně, kteří společně nesou modlitby ze země do nebes!
Což v Nepálu, Tibetu, či na severu Indie, kde jsem praporky potkával nejčastěji, není vůbec nemožné. Vždyť téhle oblasti se říká střecha světa. V buddhistických zemích na ně můžete narazit opravdu kdekoliv a čím výše jste, tím více s praporky vítr cloumá. Takže vynést modlitbu do nebes není až tak složité.

Praporky – malé osobní cvičení vstřícnosti a pochopení

modlitební praporky

Pověste si praporky u domu nebo na zahradě.

Mně se vždycky praporky líbily, navíc ty s Lungtou mají přinášet štěstí, spokojenost, zdraví nejen těm, kdo si je pověsí, ale také jejich rodině, přátelům, lidem z okolí a dokonce i vaši nepřátelům. A tak věřím, že ten, kdo si je pověsí, získá nejen vnitřní klid, štěstí a pohodu, ale všechny tyhle věci, kterých není nikdy dost, přenese také na svou rodinu, své kolegy v práci, ve škole, své sousedy…
Usmějte se na své sousedy, obejměte svoji ženu, pozdravte nejznámého kolemjdoucího, pomozte babičce přes přechod, poslouchejte své děti a hrajte si s nimi, odpusťte svému partnerovi, kamarádovi. Odpust’te svým nepřátelům. Prosím!
Věřte mi, že všechny naše trable a starosti jsou malicherné blbosti, proti skutečným problémům, které mají lidi třeba právě v Nepálu něco přes rok po zemětřesení. A přesto jsem viděl spoustu usměvavých, šťasných a spokojených lidí.

modlitební praporky.

Modlitební praporky jsou často natažené přes celá údolí.

 

Kdy praporky pověsit!

Je třeba vybrat ten správný den, přičemž nejvhodnější jsou neděle, pondělí, středa, čtvrtek a pátek. Praporky by se měly pověsit během prvních patnácti dní lunárního kalendáře. Nedodržení by mohlo způsobit negativní funkci praporků. Při věšení odříkávejte mantru Např.: SANG GHE CHHOE DANG GEDUN DANG – (Buddhovi, dharmě a společenství mnichů).


You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek jitka janků napsal:

    Ahoj všem…..
    praporky mi visí v panelákové “králíkárně” na balkóně…prostě se mi líbí…..líbí se mému srdci….nelíbí se mi, jak je povraždili číňané…jak je okupují…..líbí se mi jejich příroda…… líbí se mi jejich upřímné !!!!! úsměvy na opálených tvářích, líbí se mi jejich skromnost…jejich náboženství……líbí se mi, že dokáží být šťastní i s málem – věřím tomu a jsou mi občas příkladem…../třebas pro někoho “trapně” se usmát na cizího člověka, prohodit pár slov, darovat nevyužitou věc, oblečení……/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

42 − 32 =