Giant lemon sculptures in Menton / Sochy z citrusů ožívají v Mentonu

Z citrusů v Mentonu postaví skutečně cokoliv.

Z citrusů v Mentonu postaví skutečně cokoliv.

(EN) There are many different ways how cities attracts their visitors – skyscapers, old buildings, festivals. Menton, a little french town, bets on the giant sculptures of lemons and oranges. Every February it is changed in a great fruit gallery.

(CZ) Různá města lákají návštěvníky na různé věci. Jednou je to šikmá věž, jednou pravoslavný chrám, jindy zase výhled z mrakodrapů. Malé městečko Menton na francouzské riviéře těsně u hranice s Itálií už dávno vsadilo na citrusy!

KAždý rok se v Mentonu spotřebují desítky tun ovoce.

Každý rok se v Mentonu spotřebují desítky tun ovoce.

Ano! Čtete to správně. Menton je město citrusů! Letos už po dvaaosmsdesáté se uprostřed zimní sezóny tohle poklidné přímořské letovisko zaplní neuvěřitelnými objekty, které mají jedno společné. Všechny jsou vyrobeny právě z citrusů! A to i přesto, že slavnost má v názvu pouze citronu. Fête du Citron.
A všechno se na 14 dní změní! Centrální park se zaplní nádhernými sochami vytvořeními právě z citrusů. K vidění už minulých ročnících byly mamuti, pyramidy, mayský kalendář či pohanský kříž, starobylé chrámy, sfingy a celá řada dalších překrásných objektů, které na tři stovky odborníků pokrylo citrusy.

Obří mamut z citursů? V Mentonu žádný probém.

Obří mamut z citursů? V Mentonu žádný probém.

Když se ale podíváte po městě v době festivalu, citrusy vidíte snad všude. Citronový sirup, bonbón, asi i marmeládu asi známe všichni, ale zkusili jste třeba citronový šampón na vlasy či sardiky s citronovu kůrou? Delikatesa! A to nemluvím o tom, že tařka celé město se zbarví do žlutooranžové, fasády domů, výklady, pouliční stánky i výzoba místních restaurací.
V roce 2013 se tvůrci festivalu začali tématicky zaměřovat na dílu Julese Verna. Nejprve citrusový festival poslali na fitktvní Cestu kolem světa za 80. dní, o rok později se v ponorce Nautilus ponořili s festivalem Dvacet tisíc mil pod moře a letos je předlohou citrusových slavností román Podivuhodné cesty, konkrétně Číňanovi trampoty v Číně. Festival letos trvá do 4. března.

Hlavní třída se vždy na přelomu února a března zaplní sochami z citrusů.

Hlavní třída se vždy na přelomu února a března zaplní sochami z citrusů.

Kromě výstavy na hlavní třídě Avenue Boyer přímo proti místnímu kasinu, čeká návštěvníky Mentonu také řada další aktrakcí, které se jistě nepopsatelně vryjí do paměti. Převeším jsou to dvě večerní produkce. První znich zahrady světel se odehrávají prívě v parku na Avenue Boyer, a sochy z citrusů jsou doplňovány originální světelnou produkcí. A věřte, že v noci pod palou barevných světel mají sochy úplně jinou atmosféru. Druhou večerní akcí jsou průvody, v nichž se objevují také další objekty z citrusů, tentokrát však pojízdně a notně prokládané nejrůznějšími umělci. Vidět tak můžete školu samby, bubeníky, dechovky, obří bublifuk, mažorejtky, DJ’s, artisty, kejklíře a stovky dalších umělců, kteří projdou potemnělým městem za obřího rámusu. Všichni mají jediný cíl, připravit návštěvníkům Mentonu nezapomenutelný zážitek. V posledních letech se k dobré náladě přidal ještě maskot festivalu – John Lemon, který vzešel asi z desítky návrhů postaviček, které by měly reprezentovat festival. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že letos by v Mentonu měli použít na 140 tun citrusů, dalších deset tun pak bude použito na opravy ovoce, které se zkazí. Jen o výměnu zkažených citrusů se denně bude po dobu celého festivalu starat tucet lidí.

Menton je příjmené přímořské městečko.

Menton je příjmené přímořské městečko.

A kde se citrony a citrusy v Mentonu vlastně vzaly? Jejich historie sahá až do 15. století, kdy se o jejich pěstování obejvují první písemné zmínky. Rozmach, ale zaznamenal Menton o 200 let později, když monačtí princové zavedli regule prodeje citronů a místním pěstitelům se dařilo. V době největší slávy mezi lety 1820-1840 se mentonské citrony prodávaly dokonce Hamburku, Amterodamu, Varšavě a dokonce i ve Spojených státech. Pak přišla těžká léta. Používání středovkých metod pěstování, neodstatečný závlahový systém či dělení orné půdy do menších celků se podepsaly na úpadku pěstitelství. A tak citronových sadů okolo Mentonu ubývalo.  Přišly světové války. Posledním hřebíkem do rakve byl krutý mráz v roce 1956, který fakticky pětisetletou tradici pěstovaní citronů v Mentonu ukončil. Ke znovuzrození mentonské tradice se místní rozhoupali až po třiceti letech. V roce 1990 bylo vysazeno prvních pět tisíc stromů.

Zdejší citrony jsou velmi kvalitní a najdete je skutečně všude.

Zdejší citrony jsou velmi kvalitní a najdete je skutečně všude.

A brzy se dostavil úspěch v podobě uznání jedinečných vlastností tohoto mentonského citronu, který získal chráněné označení původu. Zdejší citronovníky jsou zvláštní tím, že nesou mimořáné množství ovoce. Zatímco běžné odrůdy na větvi mají maximálně pět plodů, ty z Mentonu někdy unesou patnáct citronů. Jak vidíte, ciotrony z Mentonu patří k velki kvalitním a tak se nabízí otázka, proč z nich dělat sochy, když jsou tak skvělé. Nenechte se mýlit. Většina ovoce na citrusové sochy je do Mentonu dovezena a nemá takovou kvalitu. Zdejší úroda tedy nijak neutrpí a vy si místní kvalitní ovoce můžete vychutnat nejen an tržištích, ale třeba jako součást speicalit v místních restauracích.

Na obzoru už je Itálie! Menton končí závorou, za kterou už začíná jiná země.

Na obzoru už je Itálie! Menton končí závorou, za kterou už začíná jiná země.

Menton je bohem zapomenuté místo, oblíbené zejména u starších lidí pro příznivé klima. Jednou za rok se ale promění v bláznivé místo plné zábavy, tance a nočního života. Když se sem vypravíte i mimo festival jistě neprohloupíte. Jen pár stanic pobřenží želenicí je Monako nebo proslulé letovisko Nice. Právě tam se většinou v době citrusového festivalu koná tradiční festival a tak se dá návětěva Azurového pobřeží v únoru prožít zcela v karnevalovém duchu. A věřte, že to stojí za to!

Francouzské městečko Menton leží na hranici s Itálií.
Asi nejjednoduší a také nejrychlejší způsob, jak se sem dosta je letenka z Vídně do Nice, která se dá pořídit za cenu kolem třech tisíc korun. Odtud je to do Mentonu několik zastávek vlakem. Další varinata je vlastní vůz, přičemž z Prahy přes Mnichov je to do Mentonu asi 1200 kilometrů a tedy kolem dvanácti hodin jízdy.
Ubytování ve městě je spousta, i v době festivalu se dají najít volná místa. Jedno z nejlevnějších ubytování nabízí Etap hotel v klidné oblasti na pobřeží u italské hranice.
Za pozornost stojí také Muzeum Jean Cocteau, které je umístěno ve starobylé pevnosti na pobřeží. Pokud Vás město začne nudit, vlakem se dá za pár minut dostat třeba do Monaka nebo do již zmíněného Nice, kde souběžně probíhá slavný karneval.

Muzeum Jeana Coctou

Muzeum Jean Cocteau je umístěno ve starobylé pevnosti na pobřeží.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 2 = 2