I po více než dvoustech letech našel Vittorio a jeho kolega novou trasu pro výstup na Grossglockner

Vittorio Messini

Vittorio Messini horský vůdce z Kalsu.

Zdálo se, že po více než 200 letech od prvního zdolání nejvyšší rakouské hory, 3.798 metrů vysokého Grossglockneru, už jsou všechny cesty na vrchol objeveny. Vloni se však povedlo zdánlivě nemožné, dvojice horských vůdců z vesnice Kals vyzkoušela a později i popsala zcela novou trasu na vrchol. Vittorio Messiny a Matthias Wurzer ji nazvali “Südwandwächter” – něco jako “Cesta jižní stěnou přes strážníka”, přičemž strážník je německo-slovenské označení pro věžičku, která jakoby hlídá zespodu vstup do stěny.

Grossglockner v odrazu brýlí

Nejvyšší hora Rakouska, Grossglockner, láká zkušené horaly i amatérské turisty.

Vittorio se narodil ve italské Florencii, přesto jak sám říká doma je v východotyrolském Kalsu. “Jako horský vůdce pracuji už šest let, tříletý kurs jsem si dělal už na škole. Na svou práci jsem velmi hrdý právě proto, že jsem horským vůdcem v Kalsu. Vždyť právě tady to všechno začalo,” říká mladý horal a připomíná, že právě v Kals am Grossglockner založil pražan Johann Stüdl před 148 let první organizaci horských vůdců. Jeho jméno se objevuje na řadě míst nejen ve východním Tyrolsku a konkrétně v Kalsu právě Stüdla velmi dobře znají a oslavují jej.

Grossglockner se dá zdolat zpravidla za dva dny

Grossglockner

Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska.

Na nejvyšší horu Rakouska se Vittorio se svými klienty vydává opakovaně během celého roku. “Někdy stojím na vrcholu dvacetkrát do roka někdy méně krát. Sezóna na zdolání Grossglockneru je v podtatě po celý rok, ale já neprůvodcuji jen zde,” vysvětluje sbírání svých zkušeností mladý horský vůdce.
Cesta většinou začíná u penzionu Lucknerhaus. A už tady máte krásný výhled na majestátní horu. Asi po třech hodinách chůze dojdete na chatu, kterou nechal vystavět již zmíněný Johann Stüdl, tedy na Stüdlhütte . Leží ve 2.802 metrech a byla postavena v 1868. Obvykle po obědě se začne stoupat na Adlersruhe, kde se v chatě Erzherzog-Johann Hütte většinou spí. Tenhle nocleh je už ve výšce 3.454 metrů nad mořem a k vrcholu zbývá už jen kousek. Zbývajících 300 výškových metrů je většinou zdoláno brzy ráno. A když si vychutnáte pobyt na vrcholu, čeká vás už jen několika hodinová cesta dolů. Zpravidla se sestupuje zase až zpět k Lucknerhausu.

Alpská příroda

Na konci května jsou všechny louky pod Grossglocknerem plné květin.

Nová trasa po více než 200 letech

Při mnoha podobných výstupech Vittorio se svým kamarádem a kolegou horským vůdcem pokukovali po možnosti vystoupat na Grossglockner nějakou jinou, dosud nevyzkoušenou cestou.
“Při výstupu z Stüdlgratu na vrchol jsme se rozhodli využít ledovou vpusť, která byla na dohled a vystoupat právě tudy. Povedlo se nám to. První výstup se zdařil, vytvořili jsem nákres cesty a nyní je trasa zpřístupněna veřejnosti,” říká Vittorio a dodává “Není to ale výstup pro každého, myslím si, že jde o nejtěžší trasu ze zhruba třiceti, které na vrchol Grossglockneru vedou. Zatím byl zdolán zhruba třicetkrát.”

Grossglockner

Na nejvyšší horu Rakouska do výšky 3.798 metrů vede v současné době na 30 různých tras.

Nejen nová stezka na Grossglockner, ale v podstatě všechno, co mi Vittorio řekl jen potvrzovalo, že jeho místo je právě tady ve východním Tyrolsku, v národním parku Vyoské Taury. “Mám rád ten pocit, když je klient v horách šťastný a nemusí to být zrovna na Grossglockneru. Viděl jsem lidi plakat z té nádhery na mnohem nižších kopcích. To je pro mě největší odměna za moje služby,” říká mladí Vittorio Messini.

Pokud byste chtěli Vittoria Messiniho najmout, aby vá na Grossglockner vzal, navštivte stránky www.bergfuehrer-kals.at nebo mu e-mail vitto@gmx.at nabpište přímo.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + = 30