TG-Tracker od Olympusu útočí na trh outdoorových kamer

srovnání kamery TG-Tracker a fotoaparátu TG-850

Design pro TG-Tracker vzešel z úspěšné řady outdoorových fotoparátů Olympus TG.

Olympus přišel nedávno s vlastní odpovědí na obrovský rozmach malých outdoorových kamer. Přístroj TG-Tracker je k dispozici ve dvou barvách v černé a v zelené. Já mohl zelenou varinatu vyzkoušet na jednodenním výletě na ledovec Schnalstal v Jižním Tyrolsku. Už na první pohled člověk, který zná výrobky Olympusu vidí janou paralelu s outdoorovými fotoparáty TG. Už u nich Olympus dosáhl velmi dobrých výsledků, pokud jde o odolnost. Sám jsem TG-850 vyzkoušel nejen pod vodou, ale dceři spadl při slézání skal na hoře Kanisfluh nad vesnicí Mellau v rakouském Vorarlbersku. Pád na skálu za dvou metrů foťáku bez problémů přežil. TG-Tracker je ale výrazně dál než můj model outdoorového fotoaparátu. Především se profiluje ne jako fotoparát, ale outdoorová kamera.

TG-Tracker je opancéřovaná kamerka

TG-Tracker, outdoorová kamera

Outdoorová kamera Tg-Tracker od Olympusu odolá všem povětrnostním vlivům.

Už od polehdu vidíte že malá kamerka je velmi dobře chráněna, před všemožnými vlivy minimalizovanáním míst, kudy by mohl do přístroje vnikout prach či voda. Navíc má TG-Tracker na sobě jen minimum ovládacích prvků.

Je tu vypínač po pravé straně se třemi polohami. Polohou vypnuto, zapnuto a funkcí LOG, která zaznamenává hodnoty všech čidel i v případě, že je kamera nepoužívána. Miniaturní displej 1,5”, který lze pouze kolmo vyklopit z těla je na levé straně přístroje. Na horní části kamery je pět tlačítek. Velké kulaté tlačítko nahrávání a focení s červenou tečkou a pak 4 malá obdélníková tlačítka s více funkcemi. Šipka dopředu při delším podržením také spustí wi-fi. Šipka dozadu při delším podržení spustí světlo, kdy kameru můžete použít jako baterku. Volba menu se v mnoha případech používá pro návrat při nastavení kamery – back. A pak je tu ještě volba OK, pro potvrzování vámi zvoleného nastavení přístroje nebo také pro volbu módu, ve kterém chcete pracovat – kamera, fotoaparát, timelaps, nastavení kamery nebo prohlížení fotek.

ovládací tlačítka TG-Trackeru

Ovládání má TG-Tracker všechno v horní části přístroje.

Do menu se podíváme později. Vpředu je pak čočka přístroje, chráněná buď krytem proti rozbití nebo voděodolným. Nad ní je výkonná svítilna, která se používá jako přisvícení kamery nebo obyčejná baterka. Vzadu má TG-Tracker  krytku slotu na baterii a microSD kartu. Také je tu vstup pro USB a HDMI. Kryt je opatřen zvlášním zámkem, proti samovolnému otevření. Vespod je pak klasický stativový závit, ke kterému se dá přišroubovat speciální grip, kompatibiní s příslušenstvím od GoPro. Součástí vybavení přístroje je i rukojeť pro leší uchopení kamery, při natáčení.

rukojeť pro TG-Tracker

Rukojeť pro lepší natáčení je připevněna k přístroji TG-Tracker šroubem kompatibulním s GoPro komponenty.

Skvělá stabilizace proti jiným oudoorovým kamerám

Přístroj TG-Tracker nabízí zajímavé funkce. Především je to záznam ve 4K, který je však v dnešní době u podobných kamer již standardem. Maximální délka videa je 29 minut. K tomu je tu ale velmi výkonná pětiosá stabilizace obrazu, která přístroj od ostatních outdoorových kamer dost odlišuje. Pokud jde o úhel, který kamera zabírá, jsou tu dvě možnosti širší 204°a užší, využívaný zejména při natáčení pod vodou, aby vám do záběru nezasahoval vodělodolný kryt čočky. Já jako fotograf tu stále cítím problém s efektem rybího oka, které obraz pro mne až příliš zkresluje. Outdoorová kamera nabízí rozlišení 7,2 Mpx, rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí 1/2-1/24000.

TG-Tracker na sněhu

Kamera TG-Tracker je vodotěsná do 30 metrů, prachuvzdorná, měla by vydržet pád z 2 metrů…

Stejně jako fotoaparáty TG i tahle kamera by měla vydržet jakýkoliv pád z více než dvou metrů (výrobce uvádí 2,1m). Ve vodě jej ale můžete pužít až do hloubky 30 metrů a stejně tak by měl bez problémů fungovat i v -10°C. Přístroj je odolný rovněž proti prachu.
Co mi přišlo skvělé jsou další funce, kterými je tahle kamera vybavena. Především je to GPS, která může sledovat a samozřejmě i zaznamenávat váš pohyb v terénu. Jsou tu ale  i další vychytávky, jako kompas, teploměr, vodováha, tlakoměr a akcelerometr. Díky mobilní aplikaci O. I. Track si můžete záznamy o vašich sportovních výkonech stáhnout do počítače a dále s nimi pracovat.

Výstupy z TG-Trackeru

Takhle mohou vypadat výstup z TG-Trackeru.

Pojďme se ještě podívat narychlo do menu.

Jsou tu volby opakovaného spuštění záznamu vide, to když budete nahrávat více jak 29 minut. Pak můžete obraz o dva EV stupně podexponovat nebo přeexponovat. Například při natáčení na sněhu. Jsou tu jednoduché možnosti nastavení bílé (WB), změna úhlu, kterým kamera snímá včetně možnosti obrátit jej vzhůru nohama, tedy o 180°. Následuje nastavení kvality záznamu ve 4K, FHD, HD a 480×854. U dvou nejmenších pak můžete v další části menu nastavit rychlost snímání až 240 snímků za sekundu, u 4K je to maximálně 30fps. Další volbou můžete vypnout nebo zapnout stabilizaci a pak je tu funkce G chapter, která automaticky označuje zajímavá místa ve videu, pokud akcelerometr detekuje zrychlení 4G nebo 7G. Pak takové místo ozančí, abyste se k němu dostali při hledání v záznamu rychleji.

Displej přístroje Olympus TG-Tracker

Displej TG-Trackeru je přehledný i když je malý, ikony jsou dost vidět.

To je jen rychlý pohled na novou outdoorovou kamerku TG-Tracker od Olympusu. Doufám, žer se mi poštěstí ji ještě více prověřit v ostrém provozu. Zatím tahle alternativa jiným kamerám vypadá celkem zajímavě. Cena se přitom pohybuje na zhruba stejné úrovni tedy do 10 tisíc korun.

TIP
Pokud si u Olympusu zakoupíte jakýkoliv přístroj a zaregistrujete si jej na stránkách www.mujolympus.cz, získáte automaticky půl roku záruky navíc.

Pokud byste chtěli s koupí jakéhokoliv přístroje Olympus poradit nebo se zeptat na nějakou slevu z nákupu, obraťe se na mě e-mailem.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

52 + = 53