Sloni na Srí Lance. Vybíjení, chránění, oslavovaní i obávaní.
Sloní sirotčince slony zachraňují po celém ostrově
Pinnawalle, městečko známé svým sirotčincem pro slony, mohu jen vřele doporučit. Krmení mláďat mlékem z velkých dvoulitrových lahví je legrace. Ale když si počkáte na koupání slonů v nedaleké řece, zjistíte, že jsou velmi podobní domácím miláčkům, jak ve vodě dovádějí se svými ošetřovateli – mahuty.
Divokým slonům ubývá přirozeného prostroru
Zbývající divoké slony můžete vidět v například v národních parcích Minneryia či Kaudulla. Setkání s dvousethlavým stádem je zážitkem na celý život. Avšak divoké tlustokožce můžete potkat třeba u cesty jako u nás srnky.
Jak ale přibývá nových farem, silnic a dalších staveb, sloní přirozený prostor se zmenšuje a tak je čím dál více případů, kdy šílený slon vběhne do vesnice a někoho zraní nebo dokonce zabije. Ochrana těchto zvířat je dnes na nejvyšším stupni. Není možné odvléci divokého slona do zajetí a využívat jej na práci, nesmí se ani prodávat do jiných zemí.
Sloni jako božstva! Hlavu slona má i hiduistický bůh
Sloni požívají velké vážnosti od dob dávno minulých. Již dávní panovníci na ostrově je nechali udupávat základy chrámů, při oslavách v Kandy je Buddhův zub převážen na sloním hřbetě a sloní hlavu má také hiduistický bůh Ganéša.
Podívejte se na fotky slonů z několika míst na Srí Lance.
Ty jsou pěkný 🙂 Moc pěkný článek, jste dalším potvrzením toho, že Srí Lanka je přenádherná země 🙂 Stejně jako je to ukázano i zde. http://www.exotickapriroda.cz/blog/clanky/zajimavosti-na-jihu-sri-lanky-stovky-mist-k-navsteve 🙂