Gailtalerský špek v Lerchenhofu mačejí ve víně i nakládají se senem

 

Johann Steinwender ukazuje jednu šrutku šoeku z rodinné produkce.

Johann Steinwender ukazuje jednu šrutku špeku z rodinné produkce.

Až jeden rok visí na dřevěné tyči ve “spižírně” zámečku Lerchenhof v Korutanech zdejší výběrová vinná šunka. Místo se zvláštní atmosférou, více než staletou tradicí, zámeček obklopený starými stromy včetně stoleté lípy je posazeno do nádherné přírody na náhorní plošině nad údolím Gitsch v Korutanech.

Zámeček Lerchenhof.

Zámeček Lerchenhof.

Dům postavený ve stylu biedermeieru v roce 1848 obklopují hospodářská stavení. Zdejší majitelé, rodina  Steinwender, se totiž nevěnuje jen provozu restaurace a stylového hotelu. Tady se vyrábí také jeden z nejlepších rakouských špeků – Gailtaler Speck!

Výtečný produkt je značkou chráněnou EU a tedy ji smí vyrábět jen certifikovaní řezníci, kterých je v údolí asi 20. Tady se ale výrobě špeku, či spíše šunky, protože k naší definici špěku má tenhle produkt daleko, zabývají celé generace.

Několik druhů zdejší výtečné geiltalerské šunky.

Několik druhů zdejší výtečné geiltalerské šunky.

“Šunku nebo špek, jestli chcete,  si vyráběli už rodiče mých prarodičů. My jsme někdy před deseti, patnácti lety začali vyrábět šunku specializovanou. Děláme tedy tuhle dobrotu za použití vína, při nakládání, nebo používáme také speciální seno s bylinkami, i taková šunka má pak specifickou chuť,” vysvětluje jeden z rodiny Steinwender, mladičký Johann.

Interiér zámečku používaného jako hotel je stále stylový.

Interiér zámečku používaného jako hotel je stále stylový.

Ten také popsal historii zámečku. V roce 1848 si jej jako letní rezidenci nechal stavět tehdy vysoce respektovaný mladý průmyslník Julius Emanuel Wodley a jeho milenka. Ještě před svatbou mladý Wodley při lovu zemřel a jeho přítelkyně osiřela. Provdala se však za souseda a společně v zámečku žili až do roku 1880 kdy Lerchenhof převzala rodina Steinwender.

S heslem “Dát každému produktu čas” tu vyrábí nejen šunku, ale i domácí salámy či paštiky. Každý kousek z prdukce je přitom místní.

Prasátka z vlasního chovu jsou základem výtečné šunky.

Prasátka z vlasního chovu jsou základem výtečné šunky.

“Máme svá prasata, s venkovním výběhem. Své louky, kde trháme například bylinky pro bylinkový špek, vlastní udírnu, kde při 28 stupních udíme studeným kouřem všechny naložené kusy masa,” vysvětlil Johann a hrdě ukázal na několik šrutek masa zavěšeného na dřevěných tyčích hned vedle velké udírny.

Údolí řeky Gail, podle které se místní výtečná šunka jmenuje je nejjižnějším údolím Rakouska. Právě ze zámečku Lerchenhof je krásný výhled na celé údolí a také okolní alpské kopce. Jestli sem zavítáte, vezměte si kola, na projížďky je zdejší příroda jako stvořená.

Johann mezi šrutkami domácí šunky,

Johann mezi šrutkami domácí šunky,


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

35 + = 40