Letecký taxík má v dopravě po Evropě navrch před auty, vlaky i autobusy

Pavel Hradecký \ majitel malého luxusního čtyřmístného letadla Cirrus.

Pavel Hradecký \ majitel malého luxusního čtyřmístného letadla Cirrus.

Cestování autem se v České republice, ale třeba i na Slovensku či v Polsku blíží pozemskému peklu. Kvalita silnic je mnohdy horší než hrozná, dopravní zácpy se kvůli častým opravám mohou vytvořit takřka kdekoliv a kdykoliv. Doba ve voze se neúměrně protahuje, člověk bývá unavený, vyčerpaný. Když se k tomu přidá, promarněná významná ochodní schůzka se zahraničním klientem, začnete se poohlížet po alternativních způsobech dopravy.

Letecká doprava patří stále k těm nejrychlejším.

Letecká doprava patří stále k těm nejrychlejším.

Existuje jich více, k dispozici jsou třeba vlaky, ale i ty často řeší značná zpoždění a čas, který strávíte cestováním se oproti autu o moc nezmění, když se ještě neprotáhne. Nabízí se samozřejmě mezistátní letecké linky, které by se mohly zdát být rychlejší než auto či vlak, ale není výjimkou, že na letišti před letem a po přistání strávíte další desítky minut a ani zpoždění letu nebývá neobvyklé. A právě tady se nabízí unikátní služba tzv. Aero taxi.

Malé čtyřmístné letadlo je idelání pro cesty managerů do hůře dostupných měst v okolí ČR.

Malé čtyřmístné letadlo je idelání pro cesty managerů do hůře dostupných měst v okolí ČR.

“Je to opravdu úplně stejné jako klasický taxík, jen nejdete po silnici, ale létáte vzduchem a jste samozřejmě rychlejší než auto, neřešíte zácpy, uzavírky a podobně. A proti velkým leteckým společnostem, privátní lety nečekají na odbavení, tedy další časová úspora” vysvětluje majitel malého luxusního čtyřmístného letadla Cirrus Pavel Hradecký, se kterým mě čeká cesta do polské Vratislavi.

Schválně jsem si vyhledal, za jak dlouho bych se tam dostal. A nejrychlejší cesta autem trvá tři a půl hodiny a ujedete při ní 325 kilometrů. Když jsem ji ale hledal na internetu, tak na uzavírkách a problémech na cestách se protáhla na 4 hodiny. Podobný čas nabízely i delší alternativní trasy. Cesta vlakem byla úplně marná, protože by se dvěma přestupy trvala mezi šesti a sedmi a půl hodinami.

Letadlo je připraveno k letu během několika minut.

Letadlo je připraveno k letu během několika minut.

Na letňanském letišti přitom už deset minut poté, co jsem zaparkoval auto vrčel motor našeho letounu a my se chystali ke startu.  Zamračené nebe mi nedělalo zrovna radost, při průletu oblačností velkým letadlem, nemívám z turbulencí dobrý pocit. “Uvidíte, že to bude v pořádku, ještě si užijeme sluníčka,” uklidňoval mne Pavel Hradecký. Vnitřek letadla připomíná luxusní BMW 5, z jeho interiéru také prý designéři Cirrusu vycházeli. Kožené sedačky, pohodlné bezpečnstní pásy, opěrky hlavy,  k předním sedadlům dokonce airbagy, kvalitní sluchátka pro komunikaci mezi cestujícími a pilotem. Místa na nohy více než v kterémkoliv autobuse.

Bezpečnostní prvek letounu - vystřelovací padák.

Bezpečnostní prvek letounu – vystřelovací padák.

“Vždycky nejtěžší je lidem vysvětlit, že takhle malé letadlo je bezpečné. Dost velkou paseku nám v tom dělají lidé létající s ultralighty a jejich havárie. Tohle letadlo ale není ultralight, má dokonce svůj vlastní padák, který se v případě neřešitelné situce vystřelí. Letadlo na něm pak přistane tak rychle, asi jako kdybyste skočili z dvoumetrové výšky,” vysvětluje sympatický pilot.

Letounu se mezitím za pár minut zahřál motor na provozní teplotu a my se asi ve sto kilometrech za hodinu odlepili od země. “Poletíme nad oblačností ve výšce mezi dvěma a třemi kilometry. Rychlost je někde kolem 250 kilometrů za hodinu,” dodal k podmínkám letu. Moje obavy, že zamračené  oblohy se rozptýlily v několika minutách a my se vyhoupli nad mraky do prosluněného království oblačných peřin. Je to nádhera. Rozdíl s velkým letadlem je značný, oblak se tady můžete takřka dotknout. “Když se před vámi objeví kupovitá oblačnost, prostě se jí vyhnete. Stejné je to i s bouřkovými mraky,” vysvětlil Hradecký a ladně s letadlem prolétl oknem v mracích před námi. Oblačnost se postupně trhala a my pod sebou mohli spatřit Luční boudu na hřebenu Krkonoš. Postupně se na zemi objeila šachovnice kvetoucích polí, a když jsme po zhruba padesáti minutách přistáli na letišti ve Vratislavi, nebylo už po mracích ani památky. Odbavení při takovám privátním letu zabere asi minutu, prostě projdete ven z letiště, odkud je to do centra města necelých 15 minut taxíkem nebo o malinko déle hromadnou dopravou.

Tenhle let, který přijde na 16 tisíc korun je ukázkovým příkladem, kterak lze ve výsledku ušetřit. “Tuhle službu využívají zejména obchodníci, právníci, střední management, lidé jejichž čas je drahý,” vysvětluje Pavel Hradecký. Hodinová mzda u takových lidí začíná na tísíci korunách i více. Představa, že trojice manažerů stráví čtyři hodiny cestou do Vratislavi, abslovují náročné několikahodinové jednání, zaplatí si hotel, večeři a další den pak stejné čtyři hodiny ztratí cestou do Prahy volbě “leteckého taxíku” nahrává. “Při startu z Letňan jsme v centru Vratislavi za hodinu a čtvrt, oběd s partnery může zakončit jednání a když ve čtyři hodiny odpoledne odstatrtujeme, mohou být pasažéři v šest hodin doma povečeřet s rodinou,” vypočítává výhody aerotaxi Pavel Hradecký.

Jedním míst, kam můžete doletět s Pavlem Hradeckým je polská Wroclav.

Jedním míst, kam můžete doletět s Pavlem Hradeckým je polská Wroclav.

Jeho zákazníci však nejsou jen byznysmeni. Občas vozí i jiné profese, jeho služby ale využívá třeba zpěvačka Helena Vondráčková. “Třeba při koncertech na Slovensku. V Košicích jsme za dvě hodiny a cesta je tak mnohem pohodlnější,” vysvětluje osmačtyřicetiletý pilot. Nejdále byl pracovně na Azurovém pobřeží ve francouzském Saint-Tropez. Hodně létá také k jaderskému moři, kam na jachtu každoročně odjíždí na deset tisíc lidí.  Mnozí z nich dávají přednost letu před dlouhou cestou autem. Oblíbené jsou ale i alpské destinace, velmi často jako dar k narozeninám, svatební dar novomanželům nebo k výročí svatby. “Třeba v Zell Am See je to jako v ráji. Přistává se přes jezero a golfové hřiště mezi horskými štíty. Přímo na letišti si můžete půjčit kolo nebo skůtr. Je tu stezka pro pěší asi na 4 hodiny i s „bojovkou“ pro děti. U jezera travnaté pláže. O víkendech trh. Prostě krása. Všude se dá dojít pěšky,” popisuje jednu z oblíbených destinací Hradecký.

Za sedm let, co létá nezažil Pavel Hradecký žádný problém s pasažéry. “Jednou mi volali nějací kluci, že by chtěli zajet lyžovat do Alp. Dohodli jsme se na ceně a já je vyzvednul na letišti v Příbrami. Dva mi přišli docela v pohodě, i když už ráno měli popito, ale třetí vypadal trochu jako bezdomovec. Znejistěl jsem malinko, ale zaplatili, pořád se smáli. Pak celý den lyžovali, ale ani to jim nezabránilo, aby večer při zpátečním letu dá popíjeli. Nicméně odcházeli strašně spokojení,” popsal svůj dosud “nejdivočejší” zážitek s pasažéry Pavel Hradecký.

Vratislav je krásné město evropského střihu.

Vratislav je krásné město.

Vratislav mne překvapila. Město velikosti Brna s překrásným historickým centrem, skvělou kuchyní, přátelskými lidmi. Navíc střed města je obkroužen vodními kanály a je tak vlasntě na ostrově. Jeho návštěva rozhodně stála za to. A pak stačilo už jen skočit do letadla a po hodině vznášení se v oblacích jsme byli zase v Praze.

Více najdete na webových stránkách aerotaxi: www.aerotaxi-europe.cz/cs

Polská Vratislav.

Polská Vratislav.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 3 = 1