Nedělní obědy Irmy Renner probudily 300 let starý dům ve Vorarlbersku

Restarurace Adler

Restarurace Adler je umístěna v 300 let starém tradičním vorarlberském domě.

Uprostřed čtvrti Grossdorf nad městečkem Egg v Bregenzském lese stojí už 300 let velký dům. Je postaven v tradičním vorarlberském stylu, šindelová střecha, obložený dřevem. Původně dům fungoval jako restaurace. Před patnácti lety ale restauraci zavřeli a život se v budově zastavil. Zdálo se, že už navždy. Pět let byl úplně prázdný a nic se v něm nedělo až přišel kupec a dům od původních majitelů koupil. Ani tenhle člověk však neměl jasnou představu, jak s budovou naloží. A tak oslovil Irmu Renner, dlouholetou kamarádku a nabídl jí prostor restaurace, “Přišel za mnou a povídá mi – něco s tou hospodou vymysli, nechám to na tobě,” říká usměvavá krátkovlasá blondýnka.

Restaurace nabízí jen nedělní obědy

Irma Renner

Irma Renner nejen, že to všechno vymyslela, ale těší se, až se při nedělním obědě v Gasthausu Adler Grossdorf bude starat o hosty.

Irma je manželkou známého malíře a matkou dvou dcer. Pochází z nedalekého Schwarzenbergu, ale společně s manželem a dětmi žili v nejrůznějších částech světa. Bydleli v New Yorku, ve Vídni ve Francii, v Itálii. Nabídka jejího přítele jí přišla jako velká výzva a tak se začaly dít věci.  Irma přišla s nápadem nedělní restaurace, která každý týden servíruje jedno jídlo, kompletní menu. Prostě nedělní obědy.  “Tenhle koncept byla kompletně moje idea. Něco podobného, tedy jen jedno jídlo na menu jsem sice viděla v italském Piemontu, kde jsem žili, ale tam to praktikovali všechny všední dny. Já mám dvě dcery, o které se přes týden musím starat. A tak by bylo nemožné zorganizovat si čas na každodenní vaření. I teď je rodinná logistika a organizace poměrně složitá. Potřebuji si nakoupit suroviny, zorganizovat hosty, kteří si rezervovali místa, vymýšlím další jídla, různé cizí kuchyně a také zvu hostující kuchaře,” říká s nadšením Irma a pokukuje po dřevěné restauraci, zda-li nepřichází noví hosté nebo jestli stávajícím něco nechybí.

Vorarlberské speciality, jako domácí kuchyně

Tradiční vorarlberská polévka

Tradiční vorarlberská polévka ve které plavou Flädle, kombinace nudlí a knedlíčků

První únorovou neděli (2018) vařili v Sonntagsgasthaus Adler Grossdorf svělé regionální jídlo. Na menu byla hovězí polévka s plněnými frigátními nudlemi tzv. FlädleTradiční vorarlberská polévka ve které plavou Flädle, kombinace nudlí a knedlíčků, pečený vepřový bůček s křupavou kůrčičkou, pečenou zeleninou a vlažným zeleninovým salátem. Jako desert se na stole ve vedlejší místnosti usmíval krásný jablečný koláč. “Na dnešek jsem jich pekla devět,” pozdradila Irma. Hostů bylo skoro sedmdesát, což je hodně, ale běžně se návštěvnost nedělních obědů pohybuje od 50 osob nahoru. Všichni, kdo sem na nedělní obědy chodí, jsou z Irmy nadšení. S úsměvem je vítá ve dveřích a věší jim kabáty, nosí víno, když je třeba vezme do ruky i talíře s jídlem a obsluhuje.

Pečený bůček

Pečený bůček jako tradiční vorarlberský pokrm.

Nedělní obědy v restuaraci Adler mají rodinou atmosféru

Tohle dělá už čtyři roky každou neděli, kromě osmi prázdninových víkendů. To je Gasthaus Adler Grossorf zavřený. Tahle práce Irmu uživí. “I když nezbohatnu,” dodává s úsměvem. Ale o to jí zjevně nejde, protože jako hlavní motivace z ní vyzařuje touha po setkávání se s lidmi. Je vidět, že má upřímnou radost nejen z každého hosta, který otevře dveře restaurace, ale také z každého, kdo odchází spokojený.  Tyhle nedělní obědy navíc pomáhají budovat místní komunitu. “Není to úplně setkání sousedů, ale spousta hostů se osobně zná. Další lidé přijíždějí i z jiných části Vorarlberska. A občas míváme i hosty ze Švýcarska nebo jihu Německa,” popisuje skladbu hostů usměvavá hostitelka a na otázku, co hosté nejvíce oceňují skromně dodává: “Většinou se jim líbí přívětivý přístup, jsou spokojeni s kvalitou jídla a také s celkovou atmosférou celého odpoledne tady v Gasthaus Adler. Co mě ale potěší vždycky nejvíce, když hosté řeknou, že se tu cítí jako doma. To je ta největší pochvala!”

Gasthaus Adler Grossdorf

Gasthaus Adler Grossdorf má krásný tradiční iteriér.

Vařili japonská, marocká či francouzská jídla

O úspěšnosti Irmina projektu svědčí také to, že každou neděli bývá poslední rezervace až na 19 hodinu večer. Restaurace bývá často otevřena do desíti hodin i déle. Dorazit můžete v průběhu celého odpoledne a je jen na vás, jak dlouho chcete zůstat povídat si s přáteli a popíjet.

Herta Covi, kuchařka v restuaraci Adler

Herta Covi, kuchařka v restuaraci Adler pomáhla Irmě s vorarlberskými specialitami.

Cena takového tříchodového menu přitom nijak výrazně nepřevyšuje cenu podobného menu v běžných vorarlberských restauracích. Za osobu zaplatíte asi 35€, ale stojí to za to. V restauraci Adler v Grossorfu můžete často ochutnat i nejrůznější zahraniční kuchyně. “Na nedělní obědy jsme tu vařili nejrůznější jídla. Marocké speciality tu vařil kuchař z Marakkeše, hostům jsem servírovali také americká jídla, dánská, anglická, japonská, švýcarská a samozřejmě francouzská a italská. Všechna jídla si našla své příznivce. Lidé oceńují, že mohou skrze jídlo ochutnat jiné kultury a přitom zůstat v Rakousku,” říká Irma, která je každou neděli v kuchyni, aby prezentujícímu se kuchaři pomáhala. Když ale přijdou hosté, chce je osobně přivítat, postarat se o ně. Pak musí odpovědnost v kuchyni převzít někdo jiný.

Interiér restaurace

Interiér restaurace Adler Grossdorf nad vorarlberských Eggem.

Z restaurace Adler Grossorf jsme po úžasném jablečném koláči s domácí šlehačkou odcházel nadšený. Je moc hezké a hlavně inspirativní vidět, že to někde dělají jinak a hlavně, že jim to funguje. Pojdete-li někdy do Vorarlberska zkuste si najít čas na nedělní oběd u Irmy Renner, budete nadšení, uvidíte!

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

53 − 48 =