Rakouské městečko se proměnilo v obří galerii. Díky fotografickému festivalu La Gacilly Baden

 Brent Stirton

Brent Stirton vystavuje své snímky ohrožených afrických zvířat.

Lázeňské městečko Baden bei Wien se na letošní léto proměnilo v rakouskou a vlastně i středoevropskou Mekku fotografie. Městečku uprostřed vinic na jih od Vídně se totiž podařil husarský kousek. Získalo pětiletý kontrakt s největším fotografickým festivalem pod širým nebem v Evropě. Dosud byl tenhle festival k vidění jen ve francouzské Bretani v městě La Gacilly, které dalo festivalu také jméno.  Nicméně minimálně na následujících pět let se vždy o rok později přesunou všechny fotografie z Bretaně právě do Badenu! Letos tak můžete vidět snímky, které La Gacilly hostila loni v létě!

Z Brna nebo Prahy v pohodě vlakem až na festival!

Baudouin Mouanda

Baudouin Mouanda vystavuje v Badenu sérii snímků s názvem Brazzaville and the Kings of SAPE.

Fotografové a příznivci fotografie ze střední a východní části Evropy mají jedinečnou příležitost navštívit světoznámý festival fotografie La Gacilly Photo a nemuset přitom cestovat přes celou Evropu. A pokud jde o české příznivce fotografie stačí dokonce jen v Praze nebo v Brně sednout do vlaku a ten vás s jedním jediným přestupem ve Vídni dopraví přímo do Badenu. Jízdenku přitom lze u Českých drah pořídit pro pohodlné vlaky Railjet za pár stokorun. Návštěva festivalu je pak samozřejmě zdarma!

Paras Chandaria

Paras Chandaria fotí divoká zvířata, která žijí v okolí obří keňské metropole Nairobi.

Lázeňské město ovládla Afrika

A co že vás v Badenu u Vídně vlastně čeká? Letošní respektive loňské téma festivalu znělo – I love Afrika. A tak na neuvěřitelných dvou tisících snímcích rozmístěných po celém městečku můžete vidět témata týkající se Afriky nebo snímky pořízené fotografy původem z Afriky. Snímky jsou umístěny ve venkovních galeriích nejen v zdejším zámeckém parku, který je mimo jiné známý také jako úžasné rosarium, ale v podstatě ve všech částech historického centra města.

Jean Depara

Jean Depara – Snímky ze séria Night and Day in Kinshasa, 1951-1975

A že jde o světovou fotografickou špičku potvrzují jména autorů, kteří přispěli svými fotografiemi. Devítinásobný nositel ceny World Press Photo, Brent Stirton fotograf spolupracující se společností National Geographic, vystavuje svoji sérii snímků o záchraně afrických nosorožců, goril a dalších divokých zvířat.

Brent Stirton

Brent Stirton o afrických gorilách.

 

Kde se v Badenu ubytovat v soukromí?

Ubytovat se můžete přes Airbnb. Nabízí se hned několik variant od pouhého pokoje v soukromém bytě od nějakých dvaceti euro až po samostatný byt pro více osob třeba za 120€. Jestli chcete na první ubytování získat slevu, zaregistruje se přes toto tlačítko.

Chci slevu 28€ na ubytování!
Brent Stirton

Brent Stirton snímky ohrožených afrických nosorožců.

A přidám další nej. Tím je největší fotografie festivalu. Na fasádě jednoho z domů v centru města najdete černobílý snímek tančící dvojice. Ten je dílem dnes již mrtvého fotografa Malicka Sidibé, kterému se přezdívalo “Oko Bamaka”, hlavního města Mali.

Malick Sidibé

Malick Sidibé na fotofestivalu La Gacilly Bade. Jeho snímek je největší použitou fotografií.

Velké kontroverze vzbuzují snímky Davida Chancellora, který už léta fotografuje lovce, přijíždějící do Afriky zastřelit si svého lva, slona, žirafu nebo jiné divoké zvíře. Jeho snímky jsou opravdu plné otázek? Proč to ti lidé dělají, co je k tomu vede. Jak legální lov pomáhá zvířata chránit? Jaký je rozdíl mezi legálním a ilegálním lovem?

Davida Chancellor

Davida Chancellor vystavuje snímky lovců afrických zvířat.

 

Další možnosti ubytování v Badenu?

Ubytování v Badenu je možné najít samozřejmě také přes server Booking. Ten nabízí nejen hotely v cenách od 50€ na osobu a noc, ale také o něco levnější ubytování v soukromých apartmánech nebo bytech. Pokud byste si chtěli opravdu dopřát a bydlet prakticky uprostřed výstavy La Gacilly Baden, pak vyzkoušejte Spa hotel Schloss Weikersdorf.

Chci hledat hotel v Badenu

Nahlédněte do života Afričanů

Galerie pod širým nebem

Galerie pod širým nebem, co je fotofestival La Gacilly Baden

Témata snímků jsou různorodá. Zastoupena jsou tu nejen typická témata Afriky, jako je příroda, ale také snímky upozorňující až burcující k její záchraně. Je tu i řada fotografických sérií, které dávají nahlédnout do života chudých i bohatých Afričanů.

Jezerní galerie od Tima Flatchce má neuvěřitelný náboj. Původně reklamní a designový fotograf se v době, kdy už nemusel řešit placení účtů, vrhnul na osobní projekt. Ztvárnit zvířata v “lidských” situacích, pózách, prostě zvířata s lidskou tváří. Jeho série se jmenuje More Than Humans.

Tim Flach

Tim Flach plovoucí galerie zvířat More Than Humans

Několikrát se v Badenu do konce září osobně mihne i Fatoumata Diabaté, mladá africká fotografka, která do sem přiveze své mobilní studio, kde bude fotit návštěvníky města v africkém stylu, za pomoci mnoha typických afrických propriet. Ale věřte mi, běloch prostě nevypadá v afrických šatech zdaleka tak hezky.

Fatoumata Diabaté

Fatoumata Diabaté je mladá africká fotografka, která se svým improvizovaným studiem navštíví Baden do konce září ještě několikrát.

Elliott Erwitt – světoznámý fotograf agentury Magnum je v parku badenského zámku zastoupen sérií fotografií – Dogs. Kdy s notnou dávkou humoru a nadhledu (vlastně často podhledu) fotografuje psy v různých situacích. Sám má rád jen dvě věci – děti a psy. O psech navíc říká “Fotografuji psy rád, protože jim to nevadí a nechtějí ode mne fotografii.”

Elliott Erwitt

Elliott Erwitt je v Badenu zastoupen sérií snímků se psí tématikou.

 

Dopřejte si průvodce po Výstavě La Gacilly

Výstava fotografií La Gaciily Baden trvá až do konce září 2018 a je skutečně velmi rozsáhlá. Přitom každý fotograf, každá série snímků má svůj skvělý příběh. Tyhle informace se dočtete v brožuře připravené k k badenské vyýstavě, ale řadu z nich byste si sami museli složitě vyhledávat. Proto doporučuji pronajmout si na cca dvouhodinovou prohlídku zkušenou průvodkyni. Mne s kolegy výstavnou provedla oficiální průvodkyně Christine Triebnig-Löffler a musím říct, že jsem se opravdu dozvěděl spoustu zajímavých věcí. Takže ji mohu jen vřele doporučit. Napište jí na e-mail: c.triebnig-loeffler@aon.at

Více fotografií z festivalu v následující galerii

 

 


You may also like...

1 Response

  1. Profilový obrázek Ada napsal:

    Inspirativní fotografie. Díky za tip!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 3 =