Země krvácí, ale má naději. Lidé jsou na tom stejně. Óda na Zemi je tématem fotografického festivalu La Gacilly Baden

La Gacilly Photo Baden 2019

Lvi nad kavárnou v Badenu, to je fotografický festival La Gacilly Photo Baden 2019

Lev a lvice líně se povalující v africké savaně nedaleko mnohem větší smečky lvů. Kolem sedí u kavárenských stolečků lidé a pijí kávu. Tohle se v kavárně Ulmann letošní léto stává zcela běžně. Jen lvi naštěstí nejsou živí, ale na hosty kavárny pohlížejí z velkoformátové fotografie, která je součástí dalšího ročníků fotofestivalu La Gacilly Baden.

Městečko za Vídní ožilo úžasným fotofestivalem La Gacilly Baden

Lázeňské městečko, do nedávna známé především seniorům, kteří se sem jezdili léčit nebo obdivovat zdejší Rosarium, tedy zahradu plnou růží, v posledních letech ožilo a omládlo. Jednoznačně je to právě díky úžasnému Festivalu fotografie La Gacilly Baden. Letos je to již druhý ročník, který se sem přesunul z francouské Bretaně. Neuvěřitelná kolekce dvou tisíc snímků je tak mnohem přístupnější nejen pro Rakušany, ale také pro milovníky fotografie ze sousední i mírně vzdálených zemí. Pro Čechy a Moravany je ale tahle příležitost naprosto jedinečná. Z Prahy se do Badenu dostanete vlakem s jedním přestupem za necelých pět hodin a zhruba 370 korun z Brna je to ještě veselejší cesta trvá dvě hodiny a přijde vás na 182 korun.

Jízdenky ČD

Lístek na vlak z Prahy a Brna do Badenu se dají pořídit velmi levně.

O festivalu jsem psal už vloni v článku Rakouské městečko se proměnilo v obří galerii. Díky fotografickému festivalu La Gacilly Baden, nadchl mě. Letos jsem se tam tedy vydal s podobný očekáváním a musím říct, že letošní ročník se mi líbil snad ještě víc než ten loňský. Letošní téma by se dalo přeložit jako Óda na Zemi. A pořadatelé skutečně vybrali excelentní fotografy s úžasnými kolekcemi fotek.

La Gacilly Baden Photo 2019

Fotografie z předměstí Moskvy pořízené Emilem Gataullinem.

 

Kde se v Badenu ubytovat v soukromí?

Ubytovat se můžete přes Airbnb. Nabízí se hned několik variant od pouhého pokoje v soukromém bytě od nějakých dvaceti euro až po samostatný byt pro více osob třeba za 120€. Jestli chcete na první ubytování získat slevu, zaregistruje se přes toto tlačítko.

Chci slevu 28€ na ubytování!
Villiam Albert Allard

Fotky amerických kovbojů z šedesátých a sedmdesátých let minulého století.

Život amerických kovbojů na snímcích Williama Allarda

Mě se nejvíce líbily snímky Williama Alberta Allarda (1937). Jeho snímky ze šedesátých a sedmdesátých let zachycují život kovbojů. Občas připomíná ten, který známe z westernů, ale většinou je z fotek cítit tvrdý život v Montaně, Texasu, Nevadě či Mississippi. Síla okamžiku je cítit z fotografie bizonů prodírajících se sněhovými závějemi stejně jako omzrající kůň na ranči v Montaně. Tak na mě působila Allardova “Cesta ke kořenům Ameriky”. Podobný pocit jsem měl z fotek Francouzky Laetitie Vancon (1979). Ta se dva roky vydávala fotografovat mladé lidi na skotských ostrovech Vnější Hebridy. Sledovala zejména jejich vztahy a možnosti, které jsou na ostrově velmi omezené. Snímky zachycují rozpor mezi snahou zůstat u kořenů svého žití a touhou žít plnohodnotně.

Laetitie Vancon

Fotografie čtyřicetileté fotografky Laetitie Vancon zachycují život mladých lidí na souostroví Vnější Hebridy.

Za pozornost ale stojí řada dalších autorů. Jedny z největších fotek v rámci festivalu La Gacilly Photo Baden 2019 má Rakousko-americká dvojice fotografek Sarah Cooper a Nina Gofer, které se na svých fotkách snaží zachytit ženy a jejich kulturní indentitu. Je zajímavé sledovat, jak se jim to daří v rozdílných zemích a kulturách. Vždy se ale jedná o precizně provedenou práci. Fotografie často připomínají úžasně namalované obrazy.

Sarah Cooper a Nina Gofer

Dvojice Sarah Cooper a Nina Gofer portrétuje žny po celém světě.

Tématem ničení přírody a přirozeného prostředí lidí, kteří v dosud netknuté přírodě žijí se věnuje hned několik autorů. Mě zaujal především Fausto Podavini se svojí sérií fotek “Konec světa” o stavbě velkých přehradních nádrží v údolí Omo v Etiopii. Příběh je to smutný. Tahle oblast je od roku 1980 pod ochranou UNESCO. Krásná krajina jakoby byla vyřezána do země osmi sty kilometry řeky, která napájí jezero Turkana. Úžasná atmosféry, několik afrických kmenů, které tu žily nedotčeny civilizací. To ale skončilo v roce 2008, kdy se Etiopská vláda rozhodla vystavět obří přehradu. Výroba elektřiny v zemi se sice díky ní zdvojnásobila, ale dopad na přírodu, kulturu a lidi byl nezvratný. Kmeny byly přemístěny z jejich tradičních míst a proslýchá se, že veškerá energie vyrobená touto elektrárnou je vyvážena za hranice země. Silné fotografie silného příběhu.

Fausto Podavini

Fausto Podavini sleduje výstavbu přehad v etiopském údolí Omo již řadu let.

 

Další možnosti ubytování v Badenu?

Ubytování v Badenu je možné najít samozřejmě také přes server Booking. Ten nabízí nejen hotely v cenách od 50€ na osobu a noc, ale také o něco levnější ubytování v soukromých apartmánech nebo bytech. Pokud byste si chtěli opravdu dopřát a bydlet prakticky uprostřed výstavy La Gacilly Baden, pak vyzkoušejte Spa hotel Schloss Weikersdorf.

Chci hledat hotel v Badenu

Nadějě ve znovuzalesněné Etiopii

Naproti tomu je tu expozice fotek Brenta Stirtona, která dává naději. “Znovuzrozený les” se jmenuje jeho příběh, který v Badenu svými fotografiemi vypráví. Na jedné z nic je zachycen pětasedmdesátiletý stařec, který se dívá na zalesněnou krajinu. Když byl dítě, začínala v té oblasti poušť. Dnes je vše krásně zelené díky iniciativě Green Ethiopia a Nadaci Yves Rocher. Od roku 2009 v této zemi bylo vysazeno na 20 milionů stromů a výsadba pokračuje ve snaze napravit ztrátu 90% zalesnění Etiopie za posledních 50 let.

Brent Stirton

Brent Stirton fotografuje zaesňování krajiny v Etipopii.

Jako poslední zmíním fotografa africké přírody Michaela Nicolse, který spolupracoval a je také osobním přítelem Jane Goodallové, známé anglické bioložky. Ta se přes 45 let věnovala studiu šimpanzů ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzanii. Díky Nicolsovi, který v Badenu vystavuje také fotografie z jejich společného pobytu v Africe se Goodallová přijede 9. září do Badenu podívat.

Michael Nicols

Michael Nicols fotografoval Jane Goodallovou, která studovala život šimpanzů.

Co ještě více nahrává spontánnímu výletu na jeden den nebo celý víkend strávený v Badenu je skutečnost, že všechny fotografie a je jich v městě vystaveno na dva tisíce můžete vidět kdykoliv a zdarma. Pokud byste měli stále málo, je v galerii na Huptplatz 6, za mírné vstupné, k vidění výstava aktuálních fotografií World Press Photo. K dispozici je návštěvnické centrum na na Brusattiplatzu, kde si za 1€ můžete  zakoupit stručného průvodce festivalem. Ale také několik krásných fotografických publikací vystavujících fotografů.


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

49 − 45 =