Guatemalské kávové plantáže i sběrači kávy mají zvláštní kouzlo

Sběrači kávy

Sběrači kávy musí utrhnout každou zralou”třešeň”, kterou na kávovém keři uvidí.

Před několika lety jsem se omylem ocitl úplně sám v Gautemale. Kamarád, který za mnou měl přijet, a vystřídat tak po měsíci v Mexiku moji ženu, tenkrát ještě přítelkyni, to zrušil. A tak jsem posadil ženu do letadla v Mexiko city a zůstal sám. A musím říct, že to byla nakonec jedna z mých nejlepších cest. Najednou jsem byl úplně sám a mohl jsem se naprosto svobodně rozhodnout, co budu ten den dělat. A tak jsem úplně zrušil plán projet několik dalších zemi střední Ameriky a poflakoval jsem se po Guatemale a Belize.

Kávové boby

Zralé kávové boby. Každá třešeń obashuje dvě kávová zrnka.

Sběrači kávy

Ze svažitých teras kávových plantáží se nasbírané kávové boby dostávají jen lidskou silou.

Kávové plantáže Guatemaly a život sběračů mě uchvátily

Sběrači kávy

Sběrači kávy na kávocých plantážích.

Návrat z kávové plantáže

Rodina guatemalských sběračů kávy se vrací z kávové plantáže.

Zcela záměrně jsem si jako první místo, kde jsem chtěl zastavit vybral městečko Huehuetenango, kousek od hranice s Mexikem a tam jsem první den oslovil jednoho kluka v obchodě Kaffa, jmenoval se Jorge, jestli by mě nevzal na lávové plantáže. Ani nemrkl a tři dny mě vozil po okolních plantážích a ukazoval mi, celý proces pěstování a zpracování kávy! A právě tam vznikly následující fotky, které se za posledních deset let staly nejúspěšnějšími fotkami, které vydělávají peníze v mikrostockfotobankách.

Jeden quintal

Jeden quintal,to je měrná jednotka na pytlování sebraných kávových bobů.

V oblasti La Democracia jsme prozkoumával kávové plantáže, sledoval celé rodiny rodiny, které tam sbíraly kávové boby, proplétaly se mezi kávovými keři, kolem si hrály jejich děti. Zcela jistě to nebyla fairtradová plantáž, ale byla to skvělá zkušenost a obrovský zážitek. Byl jsem nejen u sbírání, ale také u vážení a výkupu kávových bobů. Tyhle fotky vznikly během asi hodiny a přesto, že je to už skoro deset let, dodnes na tyhle chvilky vzpomínám.

 

 


You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 7 =