Travel Bible tě zbaví pochybností, že cestování je drahé, složité a nedostupné!

Travel Biblena stole.

Nová komplexní kniha o cestování se jmenuje Travel Bible.

Když jsem se dozvěděl o záměru Matouše a Petra napsat Travel Bibli – komplexní knihu o cestování, byl jsem rád. Od doby, kdy Ivan Brezina v devadesátých letech napsal svoji Cestu na východ, kde kompletně shrnul všechny země na východ od České republiky, jsem se s ničím podobným nesetkal.

Knihy Travel Bible a Cesta na východ na stole.

Travel Bible mi připomíná Cestu na východ, poslední dobrou knihu o cestování, co jsme četl.

Právě Brezinova kniha měla ten pro mne neocenitelný bonus, že byla z velké části postavena na osobních zkušenostech. A tak obsahovala mnoho praktických postřehů, zážitků a doporučení a ne vždycky kopírovala informace podávané ministerstvem zahraničních věcí nebo běžnými průvodci.

Autoři Travel Bible navíc nejsou žádná cestovatelská ořezávátka. Petr vede nejúspěšnější kurz na serveru Naučme se o Travelhackingu, velmi zjednodušeně – výhodném nákupu letenek a levném cestování a Matouš pro tentýž web připravil kurs Dobrodruhem na plný úvazek, kde frekventantům radí, jak cestovat a pracovat zároveň. Tedy oba autoři měli dost předpokladů pro to, aby téma současného cestování zpracovali kvalitně. Kde si nebyli jistí nebo neměli dost zkušeností, oslovili ty, kteří ty zkušenosti mají… (Sám jsem pro Travel Bibli dělal s Matoušem rozhovor :-))

VIP sekce Travel Bible nabízí více vychytávek

Když jsem sledoval první zveřejněné kapitoly Travel Bible, bál jsem se trochu, že se omezí pouze na shrnutí obou svých kurzů do tištěné podoby. Ale nestalo se! Kluci to vzali skutečně od základu. Kromě knihy vznikl stejnojmenný blog. Ten dokáže svým čtenářům nabídnout mnoho zajímavého. Mnohem víc, podrobněji a přesněji pak ve VIP prostoru. Blog si za první měsíce získal již několik tisíc příznivců, kterým díky pravidelným aktualizacím a novinkám dost aktivně žije!

TRAVEL BIBLE – Cestovatelská bábovka, která chutná výtečně

Travel Bible mezi turistickými průvodci.

Trave Bible patří do knihovny každého cestovatele.

A Matouš s Petrem se pustili do díla, které mohlo, jako spousta jiných knih o cestování za poslední roky, skončit v propadlišti dějin. Ale neskončilo, naopak. Dílo se podařilo a myslím, že je to jedna z nejlepších knih o cestování, které jsem kdy četl. Kdyby kapitolu za kapitolou postupovala třeba i moje babička, udělali by tvůrci Travel Bible cestovatelku i z ní. Jejich návod je jako recept na dobrou bábovku. Začíná se rozhodnutím, jestli bude z běžné nebo celozrnné mouky, jestli si koupíte formu nebo si ji vypůjčíte od sousedů a jestli vaše bábovka bude vanilková nebo kakaová. O začátku přitom víte, že tahle bábovka bude o dost lepší než ty kupované, že ji pořídíte za zlomek ceny v obchodě a hlavně se ještě něco naučíte a užijete si spoustu legrace. Což jak všichni víme, jsou věci k nezaplacení.

Kniha Travel Bible v batůžku na zádech malého kluka.

Cestování s Travel Biblí je pro každého jednodušší.

Není důvod proč necestovat

Kluci se rozhodli, že až knihu dočtete, nebudete už mít žádný důvod, proč necestovat. Všechny vaše argumenty krok po kroku vyvrací. Kladou před vás řešení všech možných situací, které při cestování mohou nastat. Nabízejí ale také řešení situací, které by vás ani řešit nenapadlo nebo jste netušili, že vůbec nastat mohou. A s každou novou kapitolou se vaše rozhodnutí stává lehčím a jednodušším…

Když jsem ji poprvé dostal do ruky, překvapilo mě, jak je vlastně malá, na to kolik jsem očekával, že bude obsahovat informací. Byla ale jako Hermionin kouzelný stan v Harry Potterovi. Pod měkkou a překvapivě tenkou vazbou se skrývá několik místností plných informací, sepsaných drobným písmem v hustém řádkování. Stránek hustě popsaných informacemi je nakonec 234 a ještě zbylo místo na poznámky.
A když začnete číst, podobně jako u Harryho Pottera, nebudete chtít přestat. Několikrát se mi stalo, že jsem si chtěl jen přečíst jen jednu kapitolu, odstavec, ale skončil jsem na sedačce v obýváku, když mě žena po půlnoci vyhodila z postele, že furt svítím. A vlastně od začátku jsem měl nutkavý pocit vyrazit. Vyrazit kamkoliv i když jsem se zrovna vrátil ze Srí Lanky.

Komplexní kniha o cestování - to je Travel bible.

Komplexní kniha o cestování – to je Travel bible.

 

S Travel Biblí kolem světa

Travel Bible na stolku v letadle.

Recenzi na Travel Bibli jsem psal v letadle ze Španělska.

Velmi často také zmiňují rady a tipy, o kterých jste už minimálně slyšeli nebo jste je dokonce použili, jen jste na ně možná pozapomněli. Třeba, že restaurace plná místních lidí v kterékoliv zemi asi nebude špatná. Hromadná doprava je vždy levnější. Pár slov v místním jazyce boří překážky mezi vámi a místními a mohl bych takhle pokračovat dál a dál. V Travel Bibli je máte ale všechny pěkně pohromadě. Několikrát jsem si už myslel, že klukům ještě napíšu svoje tipy a jak to dělám já, ale nebylo třeba, protože se “moje” rada objevila na některé z dalších stránek.

Před cestou

Otevřeme společně Travel Bibli a podívejme se, v čem je tak skvělá. Zcela logicky je rozdělena na tři hlavní oddíly. Před cestou, na cestě a po cestě. Jednotlivé kapitoly pak perfektně kopírují postup, jak se na cestu připravit, co je důležité pro vlastní cestování, a jak naložit s tím, co jsme na cestě prožili.

Velká část je věnována letenkám jejich vyhledávání. Petr Novák přivedl tuhle disciplínu k dokonalosti a za několik měsíců, co vedou s Matoušem blog www.travelbible.cz se ukázalo, že umí opravdu nemožné. Nedávno třeba vyhledal na internetu cestu kolem světa za cenu kolem 20 tisíc korun. Upozornění na levné letenky jsou na webu téměř na denním pořádku a mnoho lidí, kteří blog sledují, je již využilo.

V Travel Bibli se tedy dozvíte se, jak a co si nejpraktičtěji zabalit a autoři vám neříkají jen, jak to udělat, ale také proč. Podobně vám poradí s výběrem bankovního účtu, platební karty, prodejem zbytečností ve vaší domácnosti, výběrem destinace, kam vyrazit i s možnostmi zaměstnání, které je možné provozovat  z jakéhokoliv místa na světě.

Na cestě

V oddílu Na cestě pak řeší zejména tipy na nejdražší položky cestovatele a to je ubytování, doprava a jídlo. I tady vás čeká až překvapivě vyčerpávající seznam možností, které se vám nabízí. Od bydlení v soukromí, vyhledávání levných hotelů až po hlídání domácích mazlíčků a bydlení na farmách.
V dopravě se pak věnují zejména časovým jízdenkám, spolujízdě, místní dopravě. Na jídle pak podle Travel Bible jednoznačně nejvíce ušetříte, když si budete sami vařit. Ale je tu i řada dalších tipů.

Část Travel Bible je o cestování v luxuxu.

Trabel Bible má i kapitolu o cestování v luxusu.

Velmi zajímavá je kapitola 11, která se věnuje luxusním zážitkům. Protože jakkoliv to řada lidí nepřizná, každý má někdy pocit, že by něco podobného chtěl zkusit. Bydlet v pětihvězdičkovém hotelu, projet se na záoceánské lodi nebo lenošit na jachtě. Pro koho je takový luxus nepřijatelný extrém může být spokojen třeba s radami, jak se dostat v letadle z ekonomické třídy do bussines. A pro jistotu autoři přidali i odstavec, proč by takovou změnu k lepšímu cestovatel mohl chtít.

Po cestě

I poslední oddíl – Po cestě mi přišel jako velmi praktický. Na několika stránkách autoři vyjmenovávají možnosti, jak s “nacestovanými” zážitky, zkušenostmi, fotkami po návratu domů naložit. Zmiňují cestovatelské blogy, články v novinách, besedy či fotobanky. A přesto, že se v téhle oblasti cítím velmi silný v kramlecích i tady jsem našel řadu tipů, zejména při vedení travel blogu, které jsem po přečtení Travel Bible sám začal používat.

Podtrženo sečteno, Travel Bible od Petra Nováka a Matouše Vinše je komplexní moderní knihou o cestování s bezpočtem praktických návodů, triků a doporučení. Ale víte co? Ani sebelepší kniha za vás rozhodnutí neudělá. Na cesty se budete muset vydat sami. 🙂 Tak to udělejte, Travel bible vám to může jen ulehčit.

KOUPIT TRAVEL BIBLI

 


You may also like...

3 Responses

  1. 09/05/2016

    […] Tomášova recenze na Travel Bibli […]

  2. 31/01/2018

    […] kurzu Nebojte se cestovat s dětmi! Ke kurzu nás přemluvil Adam Marčan s Matoušem Vinšem z Travel bible a já bych jim chtěl poděkovat, protože si myslím, že to stálo za to. Minimálně jsme si […]

  3. 03/08/2018

    […] zmínit, že úžasný zdroj pro přípravu je Travel Bible!  Ani ne tak knížka samotná, jako “Boží Travel skupina” na FB  a členská sekce na webu. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − 15 =