Co nosí My Lost Hat na cestách ve fotobrašně. A čím pak i fotí!
Hodně z vás se mě ptá, čím na cestách fotím. Poslední rok jsem z profesionálních velkých zrcadlovek nejprve od Nikonu, později od Canonu přešel k profesionálním “bezzrcadlovkám”, konkrétně k modelům OMD od Olympus. Důvod byl prostý. Po letech vláčení se s těžkými objektivy a foťáky jsem chtěl najít nějakou lehčí alternativu. Druhým kritériem byla nižší cena. Také jsem chtěl jen minimální rozdíly, co se týče kvality výsledných fotek. Přijde mi fér na úvod říci, že jsem se nerozhodl ze dne na den. Stále mám doma k dispozici dvě skvělá “těla” od Canonu a celou profi výbavu pokud jde o objektivy. Mnohem častěji ale tenhle arzenál nechávám doma a beru s sebou jen moji odlehčenou variantu v podobě Olympusu OM-D E-M5 Mark II. Taky se sluší říct, že jsem zpočátku byl zdrženlivý a všemožně se snažil nejprve ověřit, jestli si tuhle změnu opravdu můžu dovolit.
Dlouhé hledání a zkoušení
Přece jen mě focení živí a já nemohl risknout prodat vybavení a slepě nakoupit výbavu od Olympusu. Proto jsem oslovil několik firem, s prosbou o vyzkoušení jejich foťáků. Z asi pěti firem mi odpověděli ze dvou. První odpověď byla odmítavá, což jsem trochu čekal. Ale hned ta druhá byla k mému příjemnému překvapení velmi vstřícná.
Už před tím jsem byl na několika předváděcích akcích, abych si focení s nimi vyzkoušel. Také jsem byl v různých prodejnách, kde jsem personál otravoval svými otázkami a pořád jsem je nutil, aby přístroje vytahovali z vitrín a nechali mě si je osahat. Postupem času jsem z těchto “letmých dotyků” usoudil, že v poměru cena/výkon mi nejvíce vyhovuje právě Olympus. A tak mi v brašně přistál nejprve starší model OM-D E-M10. Fotil jsem s ním třeba východy slunce vloni v únoru na Malé Fatře. A později jsem dostal již zmíněnou E-M5 Mark II, se kterou fotím dosud a už jsem ji vyzkoušel leckde. Pro mě je tahle varianta jednoznačně cestovatelskou volbou!
Co tedy nosím v brašně?
Brašna Lowepro Passport Sling III
Tak už ta brašna! Můj velký batoh Lowepro Fastpack 350 nahradila “kabelka” od téže značky. Teď celou výbavu dostanu do brašničky Lowepro Passport Sling III. Vnitřní polstrování nabízí dvě kapsy, kam dostanu nejen tělo s jedním nasazeným objektivem, ale také další tři až čtyři objektivy. Vejde se tam také malý blesk, dálkový odpalovač náhradní baterie a čtyři paměťové karty. Po stranách jsou další tři venkovní otevřené kapsy, na poznámkový blok, láhev s pitím nebo svačinu. Praktické je, že mohu rozepnutím zipu na jednom konci vnitřní prostor o dost rozšířit. Do těchto míst většinou dávám náhradní bundu nebo svačinu, či pití, protože nejsou chráněna vycpávkami.
Olympus OM-D EM-5 Mark II
K fotoaparátu jsem už napsal recenzi tady. Je to Olympus OM-D EM-5 Mark II, model z března 2015. Skvělý foťák s 16 MPx čipem. Průhledovým digitálním hledáčkem, výklopným a otočným displejem, spoustou praktických vychytávek, jako je třeba automatické vytváření timelaps videí po nasnímání sekvence, funkce pro tvorbu HDR snímků. Foťák má také wifi, která umožňuje v kombinaci s vaším mobilním telefonem a Olympus aplikací třeba okamžitě sdílet vaše snímky na Facebooku nebo Instagramu. Část mojí práce tvoří fotografie pro nejrůznější fotobanky. Když jsem se rozhodoval pro bezzrcadlovku s malým čipem, měl jsem strach, že o tuhle možnost přijdu.Ukázalo se ale, že fotky z Olympusu prošly i náročnými požadavky editorů těchto fotobank. Řadu snímků vyfocených tímhle fotoaparátem už nabízím právě ve fotobankách. Navíc jsem díky Olympusu OM-D E-M5 Mark II začal natáčet i videa, protože výsledky z tohohle těla jsou opravdu parádní. Podrobnou recenzi jsem napsal v samostatném článku.
Baterii BLN-1
Pro pocit, že se nemůže nic stát, mám vždycky s sebou náhradní NABITOU! baterii BLN-1. Pravidelně se mi stává, že někam přijdu a většinou už na začátku focení mi na displeji začne blikající baterka hlásit, že je vybitá. Ve stresu se samozřejmě pracuje líp, ale já mám radši jistotu, že když baterka úplně klekne, je v brašně ještě jedna, nabitá!
M.Zuiko Digital ED 9-18 mm
Objektiv M.Zuiko Digital ED 9-18 mm 1:4.0-5.6 Black je objektiv, který mám nasazený na těle nejčastěji. Vzhledem k čipu, který má crop faktor 2.0 je tohle takový reportážní kus. Ohnisko odpovídá ekvivalentu 18-36mm. Světelnost sice není žádný zázrak, ale vzhledem k velmi dobré stabilizaci čipu si člověk může dovolit i delší časy
M.Zuiko Digital ED 40-150 mm
Objektiv M.Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:4.0-5.6 R Silver, lehký teleobjektiv s rozsahem odpovídající ohnisku 80-300 používám taky dost často. Jedinou nevýhodou je, že poměrně vysoké clonové číslo neumožnuje dokonalé rozostření pozadí v případě, že přímo za objektem jsou nějaké další věci. Tohle je daň za snížení váhy, protože objektiv se stejným rozsahem, ale se světelnotí 2.8 po celé délce je výrazně větší a těžší. Nicméně částečně lze tuhle “nedokonalost” vykompenzovat jinými objektivy, o kterých se ještě zmíním.
M.Zuiko Digital 45 mm
Objektiv M.Zuiko Digital 45 mm 1:1.8 Silver. Právě tohle je objektiv, který částečně kompenzuje “nedostatky” dlouhé skla 40-150mm. V přepočtu je to 90mm objektiv s pevným ohniskem a brilantní světelností. Takže jej používám na portréty a fotky, kde chci efektu docílit nízkou hloubkou ostrosti. Objektiv navíc disponuje skvělou kresbou!
M.Zuiko Digital ED 12 mm
Objektiv M.Zuiko Digital ED 12 mm 1:2.0 Silver. Ani tomuhle sklu se nedá nic vytknout. Skvělé světelnosti a širokého ohniska v kombinaci se stabilizací čipu využívám zejména ve špatných světelných podmínkách, třeba při focení jídla u večeře ve spoře osvětlené místnosti.
Stativ MadMan střední
Pokud nemusím, tak stativ neberu. Dlouho jsem pracoval v novinách jako fotoreportér a stativ mi nejde k ruce. Ale měním se. Minimálně ve chvílích, kdy zkouším točit videa. Z toho důvodu jsem si k velkému stativu Velbon s kulovou hlavou pořídil ještě malý, variabilní stativek MadMan střední, který je napodobeninou JOBY. Dá se přidělat skutečně na leccos a je už tak silný, že foťák i s objektivy, bez problémů udrží. A zase, když je třeba v pohodě ho dám do mojí brašny přes rameno.
SDHC memory card Transcend 16 GB
Paměťové karty jsou základ úspěchu, podobně jako baterie. Dobrá fotka se dá udělat v podstatě s jakýmkoliv foťákem, ale musíte mít šťávu pro ten přístroj a taky na co ji zaznamenat. A tak mám u sebe vždycky 4 karty o velikosti 16 GB. Jsem zastánce menších objemů na více kartách. Děsí mě totiž představa, že o všechny fotky, případně videa z nějaké cesty uložené na jediné 64 GB SD kartě přijdu kvůli chybě karty, nebo proto, že ji ztratím. A samozřejmě při každé příležitosti je zálohuju do komplu.
PIXEL Oppilas RW-221 CB1
Bezdrátová spoušť PIXEL Oppilas RW-221 CB1 je další můj praktický pomocník na cestách. Používám ji ve chvíli, kdy potřebuji udělat fotku ze stativu. Třeba s kompozicí, do které jsem citlivě zapracoval svoji osobu nebo jen tak s dlouhým časem. Někdy také postavím foťák hodně vysoko a i pak se hodí mít takový odpalovač. Pokud ovšem nevyužijete mobilní aplikaci od Olympusu, která vám pomocí vestavěné wifi pomůže nejen stisknout na dálku spoušť, ale dokonce ovládat nastavení, clony, času, expozice i ISO. Když ale děláte nějaké “epické selfie” není dobré dívat se u toho do mobilu, lepší je zasněně hledět do krajiny a spoušť mačkat jen tak z ruky. 🙂
Battery grip HLD – 6
Další praktickou věcí, je dvoudílný grip HLD – 6. Ten používám ve dvou variantách. První odlehčená, využívá horní části gripu. Fotoaparát lépe sedí do ruky, protože kromě asi centimetrového prodloužení fotoaparátu vespod, má praktický úchop nahoře navíc s tlačítkem spouště. Tuhle variantu prakticky sundávám jen v případě, že potřebuji vyměnit baterii. Verzi s plným využitím dvoudílného gripu používám v případě, že je třeba prodloužit životnost baterie. Do spodní části gripu totiž můžete vložit jednu další. Dvoudílný grip jsem ocenil také při focení Mistrovství světa v Ledním hokeji v Praze, když jsem na těle měl nasazený objektiv M.Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:2.8 PRO black se světelností 2,8. Skvělé totiž bylo, že i při fotografování výškových snímků, bylo na gripu další tlačítko spouště, opatřené navíc multifunkční volicím kolečkem, tedy kruhovým voličem. 🙂
Blesk FL-LM3
Tohle je asi největší rozdíl ve focení s bezzrcadlem ve srovnání s klasickou zrcadlovkou. Součástí balení OM-D E-M5 Mark II je malý systémový blesk FL-LM3, který sice nevyniká žádnou zvláštní silou, ale občas, když opravdu ve špatných světelných podmínkách potřebujete udělat fotku za každou cenu, pak určitě poslouží. Skvělé je, že oproti podobným bleskům stejné velikosti tenhle má nejen výklopnou, ale i otočnou hlavu, což se jen tak nevidí.
Posledním důležitým vybavením na cesty, které na výsledky fotografování působí nepřímo, je svačina, voda a peněženka. Bez nich se snadno dostanete do situace, kdy vás žíznivé, hladové a bez peněž překvapí špatné počasí, kdy se ani hezká fotky udělat nedá. Takové focení pak nestojí za nic.
Kdybyste potřebovali poradit s nákupem nějakého produktu od Olympusu, neváhejte se na mě obrátit na e-mailu tomas@mylosthat.com. Rád poradím.