Davos v zimě láká turisty už 150 let
Davos, dnes známý jako nejvýše položené město v Evropě, také místo setkání světových politiků, intelektuálů, podnikatelů a dalších významných osobností na Světovém ekonomikém fóru bylo přes 150 lety objeveno také pro milovníky zimních sportů a zimy na horách vůbec.
Legenda říká tolik. Až do 8. února 1865 byl Davos známý jako letní horské středisko s blahodárnými účinky na dýchací ůstrojí pacientů. V zimě se sem ale nejezdilo. Důvodů bylo několik. Nebylo to do té doby zvykem. Davos nebyl na turisty v zimě vůbec připraven, nebyly tu například vytápěné pokoje v hotelích. A dostat se do Davosu v zimě, kdy sem ještě nevedla železnice, bylo vskutku zdlouhavé a pro pacienty navíc velmi náročné.
V ten zimní únorový den se ale před radnicí v Davosu objevili dva úplně cizí lidé. Dr. Friedrich Unger a Hugo Richter z Německa dorazili s nadějí, že zdejší alpský vzduch má stejné účinky v zimě jako v létě a pomůže jim se uzdravit. Narazili však na jiné problémy, například na to, že se nemají kde ubytovat. “Na radnici sice byly nějaké pokoje, ale bez vytápění. A podobně to bylo také v místních hotelech, nakonec je vzali do saní a odvezli do hotelu Strela, kde čtyři vytápěné pokoje byly,” říká Nuot A. Leitha z místní turistické kanceláře.
Přestože pacienti byli velmi oslabeni k úžasu místních lidí začali ihned s léčbou na provizorních postelích postavených ze saní a desek. A opravdu, léčebné účinky davoského vzduchu se potvrdili a oba muži se začali uzdravovat. Léčba se rychle ukázala jako úspěšná a oba se brzy vrátili do práce, ale ne už zpět do Německa.
Dr. Friedrich Unger pracoval jako lékař v Davosu více než 20 let a Hugo Richter? Ten se v Davosu oženil s Magdalenou Michel a převzal vedení Strela Guest House. Netrvalo však dlouho než se vrátil ke své profesi vydavatele. Od roku 1872 začal v Davosu v tomto oboru podnikat a později dokonce vydávat dvoje noviny Davoser Blatter a Davoser Wochenblatt.