Best of My Lost Hat 2016! Hotely, které My Lost Hat vloni na cestách vyzkoušel
Moje cestování je velmi rozmanité. Jsou cesty, kde spím pod širým nebem, jinde používám třeba stan. Takhle jsem prošel mnohokrát hory v Rumunsku. Na rodiných dovolených, kterým citlivě říkáme “lůzrovská dovolená” vyhledáváme chaty, kam se za málo pěněz vejde hodně muziky, takže jsou to často stodoly pro šest i více rodin s cenou kolem dvou stovek z osobu. Na cestách, které jsem si financoval sám většinou volím také, co nejlevnější ubytování, potřebuji většinou sprchu, větrák na stropě a postel, kam se natáhnu. Nic víc. Vyzkoušel jsem i Airbnb u skvělého hostitele v Berlíně. A pak jsou cesty, kde ubytování neovlivním, prostě bydlím, kde mi řeknou. A paradoxně tahle ubytování bývají ty nejluxusnější. čau v nich ale trávím stejně málo. Vloni jsem takhle měl možnost spát třeba v pětihvězdičkovém hotelu Hilton v Portugalsku. Člověk je tvor zvědavý, tak jsem si řekl, že Vás pozvu dál do pěti těch nejlepších hotelů, které jsem vloni vyzkoušel a něco málo vám o nich řeknu.
Kantipur Temple House v srdci Káthmándú
Jakkoliv se Nepál může zdát být chudou a rozvojovou zemí, nabízí i ubytování v kategorii luxusní. Nečekejte prosím luxus v rakouském standardu, luxusem bývá často klimatizace, sítě na oknech a navíc pracovní stůl v pokoji. Jinde dostanete na pokoj vodu nebo jsou k dispozici ručníky. Podobně to bylo i v hotelu Kantipur Temple House v centru Káthmándú ve čtvrti Thamel, který navíc nabízí třeba možnosti kurzů jógy, snídaně v ceně a především prostorné pokoje s veškerým vybavením v klidném prostředí. Dostat se k hotelu bylo v době mé návštěvy problém, protože k němu z obou stran vedla naprosto rozkopaná ulice, což v období dešťů není úplně výhra.
Glacier hotel Grawand – nejvýše položený hotel v Evropě
V dalším hotelu jsem sice nebydlel, ale měl jsem možnost si jej projít. Glacier hotel Grawand je fakt pecka. Je to nejvýše položený hotel v Evropě, leží ve výšce 3212 metrů a je nově opraven. Z pokojíčků máte po celý rok výhled na Schnalstalský ledovec. V zimě je výhoda hotelu jasná, jste přímo u sjezdovky, navíc zima tu začíná velmi brzy už někdy v půlce října, sám jsem tu 21. října loňského roku absolvoval výšlap na sněžnicích a kolegové lyžovali. V hotelu je také Ötziho galerie, kde je přesně popsáno, jak byla nejstarší mumie nalezena. Nejen v zimě, ale i v létě se můžete z hotelu vydat na výlet právě do míst, kde byl pračlověk nalezen.
Hotel Hilton Vilamoura – skoro jsem se v krásném, ale obřím pokoji bál
Když jsem byl v Mexiku v roce 2008 tak jsem se z pláže v Cancúnu při 20 hodinovém čekání na letadlo do Evropy vkradl na záchod do hotelu Hilton. Stihl jsem to, ale když jsem vyšel ven, vyhodili mě poslíčci. A leto jsem se do Hiltonu vrátil. Sice ne v Mexiku, ale v Portugalsku. Hotel Hilton Vilamoura byl skutečně luxusní. Měl jsem k dispozici pokoj se dvěma dvoulůžkovými ložnicemi, dvěma koupelnami, velkýám obývacím pokojem spojeným s kuchyňkou v plné výbavě. Tři televizory, lahev vína, kdyby se mi udělalo smutno jsem otevřel hned, abych se v tom hotelovém bytě nebál :-). Ale pokud jde o kvalitu bydlení a péči o zákazníky, byl hotel opravdu na úrovni. Hotelový bazén a všechny ty věci, které si neodvedu představit, jak používat. Trávil jsem uvnitř, ostatně jako na všech cestách minimum času, ale odpočinul jsem si každou noc velmi dobře.
Hotel Jungle Crown – luxus na hranici pralesa
Nepál to není jen vysokohorská turistika. Je tu řada míst, která nemají s vysokými horami vůbec nic společného. Jedním z nich je národní park Chitwan, kde můžete na vlastní oči pozorovat nosorožce, krokodýly, slona a dokonce i tygry, když se opravdu zadaří. Proto se sem stahuje mnoho turistů a řada z nich chce bydlet opravdu luxusně. Takový standart nabízí Hotel Jungle Crown. Domečky se čtyřmi až osmi pokoji ve velmi dobré kvalitě, takřka na hranici pralesa. Na druhé straně stovky rýžových polí. Hotel pro bohatou klientelu, ale velmi slušně vedený. K diposzici všude wi-fi a taky přijemný bazén, pro ty, kdo se nechtějí koupat se slony v řece Rapti.
Islen house – v duchu architektury Vorarlberska
Na konec jsem si nechal moji srdeční záležitost a sice Vorarlberskou architekturu. Dřevo, dřevo, dřevo… jednoduchost až strohost. Zvenčí to sice vypadá, jako stodola, ale máte chuť se k ní přivinout a už nidky ji nepustit. Když jsem poprvé uviděl Islen House v Mellau, malé rakouské vesničce uprostřed Bregenzského lesa ve Vorarlbersku zamiloval jsem se do něj. Dva naprosto perfektní aprtmány a v jednom z nich jsme s rodinou strávili celý týden. Už mám připravenou recenzi, kde celou tu nádheru dopodrobna popíšu. Teď bych zmínil jen krásnou verandu, kde se dá sedět a pozorovat okolní hory s majestátním Canisfluhem. Když je zima je tu v patře na balkóně, vkusně skrytým za fasádními latěmi, malá sauna. Jinak dva pokoje s dvěma lůžky v horním patře, také kouplena a malá místnos na čtení. Po schodech do přízemí přijdete do velkého obývacího pokoje a také ke kuchyni. Bydlení tady je zážitek. Už se mi dlouho nestalo, že bych se do “hotelu” vracel z výletů rád. Sem ano.